Czym jest projekt Mieszkamy na Odrze?
Mieszkamy na Odrze to odważny przykład zaadaptowania nowoczesnej architektury do własnych marzeń i potrzeb. Projekt zakłada powstanie przy brzegu Odry pływającego domu – pierwszego w Szczecinie i jednego z pierwszych w Polsce. Będzie to nowy, ciekawy punkt na mapie miasta, który ma szansę stać się jego wizytówką. Dom zacumuje przy wyspie Grodzkiej od strony Łasztowni, za mostem mariny miejskiej. Jest to idealne położenie za względu na bliskość centrum, a także zieloną okolicę na wyspie.
Jak powstanie pływający dom?
Dom zbudowany będzie z komponentów i złożony w całość dopiero na miejscu wodowania. Jednym z nich będą energooszczędne przeszklenia Aluhaus, należące do Grupy OKNOPLAST. Całkowity czas budowy od momentu zlecenia produkcji do zwodowania jednostki to 3 miesiące. Budowa domu ma wystartować już na początku 2016 roku. Budynek ten nie wymaga stałego podłączenia do instalacji energetycznych ani wodnych, dlatego też będzie mógł się swobodnie przemieszczać i cumować w dowolnym miejscu. Obiekt będzie całoroczny, a możliwość zmiany położenia względem słońca pozwoli zużywać minimalną ilość energii.
Czym wyróżnia się pływający dom ze Szczecina?
Pływający dom w ramach projektu Mieszkamy na Odrze to nie tylko nietypowa konstrukcja, ale także nowy format społeczno-kulturalny. W zamyśle pomysłodawców, poprzez swoją formułę, będzie on miejscem przyjaznym kulturze i otwartym na przyjmowanie gości.
– "Niezaprzeczalną wartością naszego projektu są korzyści, jakie będzie on przynosił mieszkańcom Szczecina. Zrealizowany zostanie tu m.in. Program Rezydencji Artystów, odbywać się tu będą również cykliczne koncerty, konferencje oraz wystawy, mające m.in. na celu promowanie lokalnych twórców". – mówi Patryk Paluszek z fundacji Na Odrze, pomysłodawca projektu Mieszkamy na Odrze.
Nowy pomysł, nowe narzędzia
Aby zrealizować tę nietypową inicjatywę, jej twórcy skorzystali z nowoczesnych technologii. Za pomocą portalu www.wspieram.to gromadzą środki na realizację swojego marzenia. Do 13 grudnia na portalu trwa zbiórka, w której nagrodą jest bezpłatny weekend w domu na wodzie. Każdy, kto finansowo wesprze projekt będzie mógł liczyć na niższą cenę niż później na portalu Airbnb za nocleg, bowiem dom na Odrze będzie otwarty na polskich i zagranicznych turystów.
OKNOPLAST partnerem strategicznym domu na Odrze
W Internecie projekt wypatrzyli również przedstawiciele OKNOPLAST. Jako trendsetter i autor wielu innowacyjnych rozwiązań w branży okiennej, podkrakowska firma chętnie angażuje się w różnego rodzaju innowacyjne przedsięwzięcia z zakresu budownictwa i designe’u. Dlatego OKNOPLAST został strategicznym partnerem akcji Mieszkamy na Odrze. W ramach współpracy w tej wyjątkowej konstrukcji będzie można cieszyć się słońcem dzięki oknom z Grupy OKNOPLAST. Fundacja wybrała je ze względu na ich ponadprzeciętne parametry techniczne, w tym odporność konstrukcji na wiatr, co jest szczególnie istotne w przypadku tego typu projektu oraz jego lokalizacji.
Podkrakowskie przedsiębiorstwo wsparło również projekt finansowo.
-"Mamy nadzieję, że nasze wsparcie przysłuży się rozwojowi innowacyjnych technologii architektonicznych oraz celów społeczno-kulturalnych, jakie wyznaczyli sobie twórcy. Mam tu na myśli zwłaszcza szerzenie wiedzy na temat energooszczędnych rozwiązań budowlanych, jak również popularyzację minimalistycznych rozwiązań z zakresu architektury i designe’u". – przekonuje Magdalena Cedro-Czubaj, Dyrektor Marketingu OKNOPLAST.
źródło i zdjęcia: Oknoplast