Fermacell na Międzynarodowym Biennale Architektury Kraków 2015

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2015, które odbędzie się 15 i 16 października, poświęcona zostanie problematyce miejskich przestrzeni i ich przystępności dla mieszkańców. To artystyczne wydarzenie stanowi świetną okazję do rozwinięcia publicznego dyskursu, dotyczącego architektonicznych potrzeb Krakowa, uwzględniających także troskliwe obejście się z jego niepowtarzalną, wyjątkową historią i bogatym architektonicznym dziedzictwem.

Fermacell na Międzynarodowym Biennale Architektury Kraków 2015
Fermacell Systemy suchej zabudowy Płyty gipsowo-włóknowe, cementowe Płyty gipsowo-włóknowe i cementowe FERMACELL
Dane kontaktowe:
Migdałowa 4 02-796 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Hasłem tegorocznej edycji MBA jest Ludzki Wymiar Miejskich Przestrzeni. Aktywnym uczestnikiem krakowskiego Biennale jest również FERMACELL. Od dziesięcioleci humanistyczny wymiar w budowaniu miast jest pomijany, zapominany i wyciszany.

Podczas krakowskiego Biennale uczestnicy zaprezentują różne formy wypowiedzi, osadzone w głównym temacie dyskusji, z uwzględnieniem zagadnień poruszających tematy

Samochody wtargnęły do miast w ogromnej ilości, ograniczając przestrzeń dla ludzi, przestrzeń niezbędną do uczestniczenia mieszkańców i turystów w życiu miast. Pomimo wielu przeciwności, rozwój miast następuje. Pojawiło się wiele interesujących pomysłów oddalających się od modernistycznej koncepcji rozwoju miast, niejednokrotnie sięgających aż do arystotelesowskich źródeł dla nowego klasycyzmu.Architektoniczne potrzeby "Krakowa jutra" wymagają troskliwego obejścia się z jego niepowtarzalną, wyjątkową historią i bogatym architektonicznym dziedzictwem. Krajowi i zagraniczni uczestnicy dają nadzieję na wymianę doświadczeń, służących eliminowaniu trudnych do naprawy przestrzennych pomyłek.

Znawca procesów humanizacji miast, profesor Jan Gehl, jest przekonany, że poprawa jakości naszego życia w miastach jest pochodną wyglądu publicznych przestrzeni. To w nich, w przestrzeniach publicznych, spotykają się ludzie "by wymieniać się pomysłami, handlować lub po prostu odpoczywać. Strefa publiczna miasta – ulice, place i parki – jest jednocześnie sceną i katalizatorem tych aktywności".

Konkursy i seminaria

Podczas krakowskiego Biennale uczestnicy zaprezentują różne formy wypowiedzi, osadzone w głównym temacie dyskusji, z uwzględnieniem zagadnień poruszających tematy: Nowy wymiar projektowania miasta, Miasto pełne życia, Miasto bezpieczne, Miasto zrównoważone, Miasto zdrowe, Miasto przyjazne dla pieszych, Miasto lepszych przestrzeni miejskich, Miasto lepszej Architektury.

Oczekiwany od Biennale rezultat, to także większa aktywność społeczności na rzecz tworzenia lepszej jakości przestrzeni publicznych, działającej nie tylko poprzez praktyczne walory, ale także w kategoriach estetycznych i emocjonalnych doznań, niejednokrotnie decydujących o akceptacji przestrzeni miejskiej jako przyjaznej człowiekowi. Wspomniane emocjonalne i estetyczne przeżycia przestrzeni, jej pozytywne oddziaływanie na jakość życia, fizyczny i intelektualny rozwój człowieka, są ściśle związane również z jakością architektury definiującej publiczne przestrzenie. Nowa edycja Biennale i towarzysząca jej architektoniczna wystawa ma inspirować do refleksji, medytacji i poruszenia naszej wyobraźni w procesie kreacji piękniejszych miast.


A) konkurs – wystawa projektów zrealizowanych - w tej konkurencji oceniane będą, zaprezentowane na wystawie, prace uczestników Biennale, tj. zrealizowane bądź przeznaczone do realizacji projekty, których problematyka jest zgodna z głównym tematem Biennale, tj. LUDZKI WYMIAR MIEJSKICH PRZESTRZENI. Konkurs kierowany jest do czynnych zawodowo architektów.


B) konkurs – wystawa projektów koncepcyjnych - w tej konkurencji oceniane będą, zaprezentowane na wystawie, prace uczestników Biennale, będące projektami koncepcyjnymi, wizjami, lub studialnymi opracowaniami, których myśl przewodnia jest zgodna z głównym tematem Biennale, tj. LUDZKI WYMIAR MIEJSKICH PRZESTRZENI. Konkurs kierowany jest zarówno do absolwentów szkół wyższych o profilu architektonicznym bądź artystycznym, jak i czynnych zawodowo architektów.
C) konkurs – seminarium – w tej konkurencji oceniane będą referaty/prezentacje, stanowiące wkład w teoretyczną myśl służącą rozwojowi praktyki w kształtowaniu przyjaznego człowiekowi środowiska miejskiego.

źródło i zdjęcia: Fermacell

Pozostałe publikacje Fermacell Systemy suchej zabudowy Płyty gipsowo-włóknowe, cementowe