Szkło Saint-Gobain Building Glass Polska w grze - SGG COOL-LITE ST 136 na stadionie GKS Tychy

Nowoczesne obiekty sportowe wyróżniają się szeregiem funkcjonalności, które czynią je  miejscami rozrywki na najwyższym poziomie zarówno pod względem komfortu użytkowników, jak i zachwycającym efektem wizualnym. Za wyglądem stadionów stoi szereg wymogów, którym muszą sprostać architekci, wykonawcy oraz wykorzystane do budowy materiały. Szkło SGG COOL-LITE ST 136 oferowane przez Saint-Gobain GLASS idealnie wpisuje się w te warunki.

Szkło Saint-Gobain Building Glass Polska w grze - SGG COOL-LITE ST 136 na stadionie GKS Tychy
Saint-Gobain Glass Polska Szkło budowlane, szyby do okien, szkło do wnętrz i na fasady, szkło specjalistyczne
Dane kontaktowe:
882 118 692
Szklanych Domów 1 42-530 Dąbrowa Górnicza

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Szkło w grze - SGG COOL-LITE ST 136 na stadionie GKS Tychy Oddany do użytku w lipcu 2015 roku tyski stadion to jeden z najefektowniejszych tego typu obiektów na Śląsku. Za jego projekt odpowiadał zespół architektów z firmy Perbo-Inwestycje w składzie: arch. Piotr Łabowicz, dr arch. Andrzej Wiszowaty oraz arch. Marcin Kulpa, którzy zaplanowali zadaszenie zintegrowane z zewnętrzną elewacją, a pod nimi jednopoziomowe trybuny wokół całego boiska. Dach z ciemnej tytanowo-cynkowej blachy, czerwone ściany oraz mozaika z krzesełek efektownie nawiązują do barw GKS-u Tychy.

Opierając się na nowoczesnych właściwościach oraz gwarancji jakości jaką niesie za sobą marka Saint-Gobain na fasadzie, w oknach i drzwiach zastosowano przeciwsłoneczne szkło SGG COOL-LITE ST 136. W szkle stosowanym na stadionie przede wszystkim bardzo ważna jest jego gładkość, dzięki której nie zakłócają one odbioru meczu lub innych wydarzeń przez użytkowników. - mówi architekt Marcin Kulpa z krakowskiego biura Perbo. Ponadto jakość szkła ma bezpośredni wpływ na oszczędności na ogrzewaniu czy obniżenie przegrzewania się pomieszczeń. Korzyścią jest też wieloletnia trwałość powłok czy kształtu - wyjaśnia Marcin Kulpa. Szkło SGG COOL-LITE ST 136 dało projektantom dużą elastyczność architektoniczną i techniczną. Jego neutralny kolor polepsza komfort widzenia, nie zmienia odcieni barw i zachowuje naturalne światło od wewnątrz, natomiast od zewnątrz ma lekko błękitny odcień.

Współcześnie do obiektów sportowych przywiązuje się znacznie więcej uwagi i  traktuje jak uzupełnienie nowoczesnej architektury miast. To dlatego ich projekty opierają się na doskonałym połączeniu solidnych, niezawodnych oraz efektownych tworzyw, takich jak metal oraz szkło. Przed projektantami stadionów zawsze stoi szereg wymagań, które muszą spełnić.

Szkło w grze - SGG COOL-LITE ST 136 na stadionie GKS Tychy Ze strony architektonicznej sporym wyzwaniem było zaprojektowanie bryły zwartej, ale zarazem nie ciężkiej w odbiorze. Drugim wyzwaniem było zapewnienie najlepszych warunków widoczności z trybun obiektu. A największym było uzgodnienie projektu z wszelkimi służbami - mówi architekt Marcin Kulpa z krakowskiej pracowni Perbo, współautor Stadionu Miejskiego w Tychach.

Wykonawcą stadionu był Mostostal Warszawa S.A., który w miejscu zburzonego starego stadionu zbudował obecny, typowo piłkarski obiekt. Stadion Miejski w Tychach spełnia wymogi kategorii 3 UEFA, co oznacza, że mogą rozgrywać się na nim mecze Ligi Mistrzów oraz spotkania eliminacyjne do Mistrzostw Świata lub Europy. W ostatecznej wersji dysponuje 15,3 tys. miejsc, a w jednym z narożników stworzono pawilon z przeszklonymi salami, z którym widać murawę.

Cały projekt napawa nas dumą, zarówno z uwagi na bardzo korzystny stosunek wielkości obiektu do ceny, jak i niezwykłego klimatu, który towarzyszy kibicom podczas wydarzeń sportowych. Przekonaliśmy się, że jest on fantastyczny, osobiście na meczu otwarcia w lipcu 2015 roku. Wrażenie, które wywołała pełna widownia było ogromne i niezwykle!!! - mówi architekt Marcin Kulpa z krakowskiego biura Perbo.

Szkło Saint-Gobain GLASS zastosowano również, m.in. na stadionie w Krakowie, Lublinie oraz Zabrzu. Więcej informacji na www.saint-gobain-glass.pl

źródło i zdjęcie: Saint-Gobain Glass Polska