Łazienka w stylu retro

Współczesna łazienka powinna być przede wszystkim funkcjonalna i odpowiadać potrzebom wszystkich domowników. Nie oznacza to jednak, że nie możemy sobie pozwolić na odrobinę ekstrawagancji, a jedyna estetyka, jaka będzie szła w parze z naszymi wymaganiami to nowoczesny, minimalistyczny styl. Jeżeli zależy nam na oryginalności i nietuzinkowej elegancji, postawmy na klimat retro.

Łazienka w stylu retro
INTER-PLAST Prysznicowe odwodnienia liniowe, kratki, syfony, maskownice
Dane kontaktowe:
34 362 79 09, 34 362 79 04, 34 362 76 67
Meliorantów 67/A, B 42-200 Częstochowa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

W jakim wnętrzu sprawdzi się styl retro?

Wydaje się, że niezwykłą atmosferę dawnych lat najłatwiej odtworzyć w przestronnych łazienkowych wnętrzach starych kamienic. One wydają się do tego wręcz stworzone. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by czarujący nastrój lat 20. i 30. przywołać również w nowo wybudowanym domu.

Styl retro sprawdzi się też w blokach z lat 50. czy 60. Tak naprawdę liczy się wielkość samej łazienki - pomieszczenie kąpielowe powinno być dość przestronne tak, by należycie wyeksponować charakterystyczne, zdobne elementy, nie przytłaczając jednocześnie wnętrza.

Jeżeli dysponujemy niewielkim metrażem, możemy iść na kompromis, decydując się jedynie na pojedynczy element w stylistyce retro. Takim detalem może być romantyczna wanna lub kunsztowna umywalka, która będzie kontrastować z, utrzymaną we współczesnej estetyce, resztą wnętrza.

Wanna czy prysznic w łazience w stylu retro?

Wanna to pierwsze i najczęstsze skojarzenie, jakie przychodzi na myśl, gdy wyobrażamy sobie nostalgiczną łazienkę w stylu retro. Powinna być wolnostojąca, na zdobionych, żeliwnych nóżkach i zajmować centralne miejsce w pomieszczeniu (dosłownie i w przenośni). Taka wanna zdecydowanie odgrywa główną rolę, co wcale nie znaczy, że przestrzeń kąpielowa musi być ograniczona właśnie do niej.

Nie musimy rezygnować z prysznica, który przecież jest praktyczny i pomaga oszczędzać wodę. Ważne jednak, by wpisywał się on w całość stylistyki. Dobrym krokiem będzie rezygnacja z tradycyjnego brodzika na rzecz natrysku montowanego bezpośrednio na podłodze.

Poznaj inne ciekawe aranżacje od Vabo

Syfon wraz z rurami kanalizacyjnymi można wówczas ukryć w ścianie lub pod podłogą. Takie rozwiązanie daje nam właściwie nieograniczone pole do popisu pod względem aranżacji - wnętrze możemy wyłożyć nawiązującymi do stylu retro płytkami, przestrzeń kąpielową oddzielić dyskretną szklaną ścianką, a korytka ściekowe przykryć ozdobną maskownicą dobraną do charakteru wnętrza.

Dyskretny urok dodatków retro w łazience

Gdy już mamy wannę na nogach w stylu retro, warto zadbać, by reszta sprzętów była utrzymana w tym samym charakterze. Jeśli tylko dobrze poszukamy, z pewnością dostaniemy stylizowaną na przedwojenne czasy ceramikę – fantazyjne umywalki, kunsztowne baterie, a nawet toalety z górnopłukiem.

W klimacie retro muszą być utrzymane również podłogi i ściany. Czerń i biel to duet, który sprawdzi się bez zarzutu – na podłodze z powodzeniem możemy wykorzystać klasyczny motyw szachownicy. Inna opcja to białe lub jasne deski czy też płytki udające deski.

Na ścianie możemy położyć kafelki, na przykład w kształcie cegiełek (te marmurowe nadadzą wnętrzu luksusu). Świetnie sprawdzi się też biała boazeria (należy odpowiednio zabezpieczyć ją przed wilgocią), wodoodporna farba lub oryginalna tapeta (np. w biało-złote pionowe pasy).

Nie ma stylu retro bez detali. To one stanowią o końcowym efekcie. Jeśli przestrzeń nam na to pozwala, możemy pokusić się o wstawienie kominka oraz wytwornego fotela, tworząc ekskluzywny salon kąpielowy.

Kluczową rolę gra oświetlenie, które powinno być ciepłe i stylowe. Świetnie sprawdzą się kinkiety, ale w dużym pomieszczeniu warto powiesić dekoracyjny żyrandol.

Inne charakterystyczne dodatki to: szafki pod umywalkę na wysokich nogach, masywne komody, zdobne zegary czy lustra w bogatych ramach. Ciepła pomieszczeniu doda położony przy wannie niewielki dywan. Oryginalnych mebli i drobiazgów możemy śmiało szukać na targach staroci, a także na strychach i w piwnicach naszych dziadków.

Styl retro można różnie interpretować. Można podejść doń ze stonowanym umiarem lub bardziej odważnie – dodając antyki i nawiązując do strojnego przepychu epoki baroku. Z całą pewnością jest to sposób na nadanie wnętrzu szczególnego, wysublimowanego charakteru.

źródło i zdjęcia: INTER-PLAST