Karpiówka – ponadczasowa estetyka i trwałość ceramicznej dachówki
Monumentalne piękno
Karpiówka to jeden z najstarszych typów dachówek. Dlatego, obecnie bardzo często wykorzystywana jest do odnowienia zabytkowych dachów. Różnorodne wykroje (np. prosta, żłobkowana, gotycka, sześciokątna, segmentowa, wieżowa itd.) pozwalają na zastosowanie karpiówki do pokrycia m.in. zamków, kościołów, pałaców, dworków czy zabytkowych obiektów użytku publicznego. Co istotne, sposób montowania i niewielkie rozmiary pojedynczej dachówki umożliwiają wykonanie skomplikowanych elementów dachu, jak fale, wieżyczki, wole oka. Jednocześnie ceramiczne karpiówki idealnie komponują się z ceglanymi murami wielowiekowych budynków.
Wymyślne dachy i nowoczesna bryła
Płaska karpiówka daje wrażenie gładkiego dachu, bez światłocienia, podkreślając poziomy kierunek połaci, przez co dobrze prezentuje się również na prostych, dwuspadowych dachach. Dostępność różnych kolorów, w tym obecnie modnych czerni i szarości oraz możliwość układania na różne sposoby (np. w łuskę, koronkę) sprawiają, że często stosowana jest także w nowoczesnym budownictwie. Architekci chętnie po nią sięgają, gdyż daje bogate możliwości kształtowania wyglądu budynku. Między innymi, karpiówka może być stosowana jako fragment elewacji. Przy tym, rozwiązaniu dach płynnie przechodzi w mur, którego górny fragment ozdobiony jest ceramicznym pokryciem.
Jedyna w swoim rodzaju
Ceramiczną karpiówkę, jako jedyna w Polsce, produkuje firma Wienerberger. Wysoka jakość gliny oraz nowoczesne metody produkcji sprawiają, że dachówki marki Koramic są bardzo solidne i odznaczają się najwyższą trwałością barw oraz odpornością na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak deszcze, mrozy, czy wysoka temperatura. Co istotne, karpiówka oferowana jest z szeroką gamą dodatków ceramicznych, które pomagają wykończyć w estetyczny sposób każdy detal dachu. Natomiast, dedykowanie akcesoria techniczne, jak membrany paroprzepuszczalne, taśmy wentylacyjne i uszczelniające, produkty mocujące i zapewniające bezpieczeństwo pozwalają na odpowiednie wykonanie pokrycia by nie wymagało konserwacji czy remontów przez długie lata.
źródło i zdjęcie: Wienerberger Ceramika Budowlana