"Budowa nowego placu składowego podyktowana została chęcią zwiększenia zapasu drewna na terenie Kronopolu. Dodatkowo inwestycja ta wpłynie na poprawę rotacji składowanego drewna. Ponadto, jest ona kolejnym dużym krokiem w kierunku unowocześniania naszej firmy. Dzięki tej inwestycji pojawi się sporo dodatkowego miejsca magazynowego, a czas przyjęcia i odbioru surowca znacznie się skróci. Dla porównania dodam, że na nowym placu zmieściłoby się prawie pięć pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej " - wyjaśnia Jędrzej Kasprzak, Kierownik Działu Zakupu Surowca w Kronopolu.
Prace budowlane rozpoczęły się w kwietniu 2014 roku od wywiezienia ponad tysiąca pięciuset ciężarówek ziemi. Następnie wykonano stabilizację gruntu rodzimego i sprowadzono 12 000 ton kruszywa, które posłużyło do wykonania warstwy mrozoochronnej i podbudowy. Na tak przygotowanym podłożu ułożono podbudowę asfaltową i wykończono całość warstwą ścieralną. Ciekawostką jest fakt, że warstwa ta została wykonana w technologii Densiphalt, której używa się m.in. przy budowie płyt postojowych dla samolotów. Jej niewątpliwymi zaletami jest bardzo dobra szczelność, wyjątkowa nośność oraz odporność na zużycie. Grubość wszystkich warstw konstrukcyjnych i Densiphaltu wyniosła łącznie 110 cm. Warto także podkreślić, że cała konstrukcja pozbawiona jest szczelin dylatacyjnych, co znacząco ułatwia jego eksploatację. Całość zrealizowano w oparciu o najwyższe standardy budowlane, co gwarantuje długą i bezpieczną eksploatację terenu.
Istotny jest także sposób odprowadzania wody. Jak tłumaczy Marek Świdziński, Kierownik Działu Inwestycji: "Drewno jest specyficznym surowcem, dla którego jednym z największych zagrożeń jest woda i wilgoć. Aby zapewnić szybkie i skuteczne odprowadzenie wód opadowych z tak dużej powierzchni, zdecydowaliśmy się na plac przypominający swym kształtem dach kopertowy zapewniający znakomite odwodnienie powierzchniowe oraz dookólny kanał zbiorczy. Unikamy w ten sposób, tak dobrze wszystkim znanych z miejskich ulic, problemów z zatykaniem wpustów ulicznych i powstawaniu rozlewisk w miejscu magazynowania tak cennego surowca.”
Podczas sześciomiesięcznych prac budowlanych zrealizowano również niezbędną infrastrukturę w postaci kanalizacji deszczowej, sieci hydrantowej i zbiornika retencyjnego o pojemności 2000 m3.
"Nowoczesny plan surowca wpłynie na podniesienie bezpieczeństwa pracy na terenie zakładu” – wyjaśnia Jarosław Masina, kierownik działu marketingu. Wykonawcą placu surowca drzewnego jest spółka Skanska S.A. Poznań. Całkowity koszt budowy wyniósł 15,7 mln zł.
źródo i zdjęcia: Kronopol