Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Konstrukcje dachowe

Czym są dachy mansardowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2020-02-04

Mansardy należą dziś do stosunkowo rzadko wykonywanych konstrukcji dachowych. Z roku na rok przybywa jednak realizacji tego typu.

Obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania dachami mansardowymi, szczególnie w zakresie wykonywania nadbudowy dachu płaskiego - mówi Marcin Burkietowicz z firmy Wiązary Burkietowicz. - W Polsce wzniesiono tysiące domów o płaskich dachach. Te dachy to darmowe działki budowlane, na których nadbudować można lekką kondygnację. Najwięcej przestrzeni zyskuje się za pomocą dachu mansardowego.

Patent na wysokie ceny gruntów

Nadbudowa płaskiego dachu ma, oprócz estetyki, znaczenie ekonomiczne. Wszędzie tam, gdzie ceny gruntów są wysokie, dodatkowa kondygnacja okazuje się być najtańszym sposobem na powiększenie metrażu.

Potencjał drzemiący w nadbudowie dodatkowego piętra jako pierwsi dostrzegli właściciele pensjonatów, położonych w miejscowościach wypoczynkowych : nad morzem oraz w górach - wyjaśnia Marcin Burkietowicz - Niemniej kalkulację cenową o podobnym wyniku da się przeprowadzić również w przypadku większości dużych miast.

Więźba w 2 dni

Tradycyjna technologia budowy więźby dachu mansardowego wymaga zaangażowania doświadczonych cieśli oraz czasu. Opcjonalnym rozwiązaniem może być więźba z prefabrykowanych wiązarów. Do jej zalet należą m.in. brak dodatkowych podpór (co pozwala na dowolną aranżację przestrzeni nowej kondygnacji) i krótki czas montażu.

W przypadku domu jednorodzinnego, montaż wiązarów zajmuje nam około 1-2 dni - dodaje Burkietowicz -Tempo robót ma szczególne znaczenie w przypadku rozbudowy budynków zamieszkałych. Przedłużające się prace budowlane, nieodłącznie towarzyszące tradycyjnym technologiom, bywają uciążliwe dla domowników.

Sprawdź ofertę dachów Wiązary Burkietowicz

Mansarda - od barokowej mody z Francji do kolczastych płytek 

Konstrukcję dachu łamanego, w którym połacie górne mają mniejszy kąt nachylenia od dolnych, spopularyzował w XVII wieku francuski architekt Jules-Harduin Mansart. Nowa linia dachu oraz łatwość dostosowania konstrukcji do kształtów budynku, przyniosły mansardom znaczną popularność.

Choć trendy architektoniczne przemijają, to dwu i czterospadowe dachy mansardowe zadomowiły się na dłużej w niemal całej zachodniej i południowej Polsce. Jeszcze w pierwszych dekadach XX wieku wznoszono tutaj znaczną liczbę budynków jedno i wielorodzinnych pokrytych dachem mansardowym.

Po wojnie w zasadzie porzucono to rozwiązanie. Zarówno ze względów ideowych (skojarzenia z niemiecką zabudową), jak i praktycznych - tradycyjny dach mansardowy uchodzi za trudny do wykonania.

Co ciekawe, mniej więcej w tym samym czasie kiedy pejzażem PRL-u zawładnęły modernistyczne czworoboki o płaskich dachach, w USA opracowano technologię łączenia wiązarów płytkami kolczastymi. To ona ułatwia dziś zabudowę płaskiego dachu o dodatkową kondygnację.

źródło i zdjęcia: Wiązary Burkietowicz

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum