Co to znaczy klasa drewna C24?

Na podstawie zdefiniowanej klasy drewna podejmowana jest decyzja o zakwalifikowaniu bądź nie danego elementu do konkretnego zastosowania. Drewno konstrukcyjne C24 znajduje szerokie zastosowanie w wielu obszarach budownictwa drewnianego. Wykorzystywane jest m.in. do budowy konstrukcji więźb dachowych, stropów i ścian domów szkieletowych.

Co to znaczy klasa drewna C24?
Grupa Burkietowicz Drewniane konstrukcje dachowe
Dane kontaktowe:
+48 62 733 83 30
Kaliska 47 63-430 Odolanów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Parametry drewna konstrukcyjnego C24

Drewno konstrukcyjne jest drewnem czterostronnie struganym, suszonym komorowo wg normy PN-EN338, która reguluje wartości wytrzymałości i sztywności różnych klas konstrukcyjnego drewna iglastego i liściastego przy wilgotności wynoszącej 16-18%. Takie parametry gwarantują większą wytrzymałość, stabilność wymiarową i lekkość niż w przypadku mokrej tarcicy.

Wytrzymałość drewna iglastego C24 wynosi:

  • na zginanie - 24 MPa,
  • na rozciąganie wzdłuż włókien - 14 MPa,
  • na rozciąganie w poprzek włókien - 0,5 MPa,
  • na ściskanie wzdłuż włókien - 21 MPa,
  • na ściskanie w poprzek włókien - 2,5 MPa,
  • na ścinanie - 2,5 MPa.

Parametry sprężystości określane są na poziomie:

  • średni moduł sprężystości wzdłuż włókien - 11000 MPa,
  • 5% kwantyl modułu sprężystości wzdłuż włókien - 7400 MPa,
  • średni moduł sprężystości w poprzek włókien - 370 MPa,

Istotne parametry drewna konstrukcyjnego C24 odnoszą się także do odkształceń postaciowych i gęstości. I tak:

  • średni moduł odkształcenia postaciowego wynosi 690 MPa,
  • gęstość charakterystyczna wynosi 350 kg/m3,
  • średnia gęstość wynosi 420 kg/m3.

Charakterystyka tarcicy konstrukcyjnej C24

W Grupie Burkietowicz, która jest jednym z głównych dostawców drewna konstrukcyjnego C24, tarcica konstrukcyjna sortowana wytrzymałościowo metodą wizualną do klasy C24 oraz mechaniczną do klasy C24M. Następnie jest suszona w komputerowo sterowanych komorach do poziomu wilgotności 18% (+/-2%), impregnowana zanurzeniowo i strugana czterostronnie z fazowanymi krawędziami.

Cechą, która decyduje o wykorzystaniu drewna C24 do budowy elementów konstrukcyjnych, jest przede wszystkim wytrzymałość i trwałość zgodna z normami EN 14081-1:2005+A1:2011. Drewno tego typu charakteryzuje się dużą łatwością obróbki.

W przypadku drewna konstrukcyjnego C24 produkowanego w Grupie Burkietowicz, o jakości świadczą Certyfikat Stałości Właściwości Użytkowych 1020-CRP-070056538 oraz Certyfikat Zgodności Zakładowej Kontroli Produkcji FSC 100% BV-COC-138628.

Konstrukcyjne drewno lite łączone na złącza klinowe

Drewno sortowane wytrzymałościowo do klasy C24 w przypadku konkretnych zastosowań może wymagać suszenia do poziomu wilgotności poniżej 18%. Tak jest w przypadku konstrukcyjnego drewna litego łączonego na złącza klinowe, którego wilgotność w efekcie suszenia komorowego wynosi 15%. W Grupie Burkietowicz takie drewno produkowane jest z sosny, a do łączenia elementów stosowany jest klej LOCTITE – HB PURBOND.

Konstrukcyjne drewno lite łączone na złącza klinowe wykorzystywane jest do budowy więźby dachowej, konstrukcji stropów, ścian domów szkieletowych, konstrukcji tarasów i zadaszeń. Dzięki łączeniu drewna na złącza klinowe istnieje możliwość uzyskania dużych rozpiętości. Warto także podkreślić, że tego rodzaju drewno posiada większe przekroje niż drewno lite.

Jest jednocześnie podobnie jak one łatwe w obróbce. Zaletą drewna litego łączonego na złącza klinowe jest także wysoka estetyka i brak konieczności impregnacji. Produkowane i certyfikowane jest zgodnie z normą EN 15497:2014, a w przypadku Grupy Burkietowicz, jego jakość gwarantowana jest Certyfikatem Stałości Właściwości Użytkowych 1020-CRP-070055233 oraz Certyfikatem Zgodności Zakładowej Kontroli Produkcji FSC 100% BV-COC-138628.

Drewno lite klejone warstwowo - GST

W klasie wytrzymałości C24 produkowane jest także drewno GST. Podobnie jak konstrukcyjne drewno lite łączone na złącza klinowe podlega ono suszeniu w komputerowo sterowanych komorach do poziomu wilgotności 15% (+/-3%). Produkowane jest z sosny i klejone klejem LOCTITE – HB PURBOND.

Tego rodzaju drewno wykorzystywane jest do budowy konstrukcji więźby dachowej, zadaszeń, tarasów, stropów u ścian domów szkieletowych. Tak jak w przypadku drewna łączonego na złącza klinowe, możliwe jest uzyskanie większych przekrojów niż w przypadku drewna litego, a dzięki łączeniu można także uzyskać duże rozpiętości.

W Grupie Burkietowicz drewno GST produkowane i certyfikowane jest zgodnie z normą EN 14080:2013, a jego stałe parametry potwierdzone są Certyfikatem Stałości Właściwości Użytkowych.

Drewno GST nie wymaga impregnacji. Charakteryzuje je Wysoka stabilność wymiarowa.

Drewno klejone warstwowo - GLT

W przypadku drewna klejonego warstwowo, klasy drewna określone są w normie EN 14080:2013. Najbardziej popularne jest drewno w klasie wytrzymałości GL24h. Jego wytrzymałość wynosi:

  • na zginanie - 24 MPa,
  • na rozciąganie - 19,2 MPa,
  • na ściskanie - 24 MPa.

W Grupie Burkietowicz drewno GLT suszone jest w komputerowo sterowanych komorach do poziomu wilgotności 15% (+/-3%). Produkowane jest z sosny i klejone klejem LOCITE - HB PURBOND.

Podobnie jak drewno w klasie C24, można je stosować do budowy konstrukcji więźb dachowych, stropów, tarasów, zadaszeń czy ścian domów szkieletowych. Walorem drewna GLT jest bardzo duża nośność elementów przy relatywnie niewielkiej wadze i duża swoboda w kształtowaniu elementów.

Drewno GLT z Grupy Burkietowicz posiada wysoką stabilność wymiarową i dokładność, jest łatwe w obróbce, nie wymaga impregnacji a jego stała parametry potwierdzone są Certyfikatem Stałości Właściwości Użytkowych.

Autor: Damian Żabicki

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcie: Grupa Burkietowicz

Autor
Damian Żabicki
Damian Żabicki

Damian Żabicki to doświadczony autor, który od 2020 roku dostarcza czytelnikom portalu Budujemydom.pl wartościowych treści z zakresu budownictwa. Jego artykuły charakteryzuje połączenie wiedzy technicznej z praktycznym podejściem, co czyni je niezwykle przydatnymi zarówno dla profesjonalistów, jak i osób planujących samodzielne prace remontowe lub budowę domu.