Nowy wymiar ekologii
Ekologia już jakiś czas temu z tymczasowego trendu awansowała do rangi stylu życia, który przenika prawie każdy aspekt codziennej działalności. Dobór produktów mało szkodliwego wpływu na środowisko dotyczy nie tylko bezpośrednio naszego zdrowia i diety, ale wiąże się także z dbałością o otaczającą nas naturę. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się projekty, które ze szczególną troską odnoszą się do występujących lokalnie gatunków roślin.
Zaaranżowanie przydomowego ogrodu w zgodzie z nurtem ekologicznym charakteryzuje się przede wszystkim maksymalnym ograniczeniem ingerencji człowieka w otaczającą przyrodę, a także całkowitym wykluczeniem chemicznych środków ochrony roślin. Jednak ekologiczny ogród wcale nie musi być z tego powodu oszczędny w detale i zaniedbany. Wręcz przeciwnie.
Głównym założeniem kompozycji współistniejącej z naturą jest maksymalne wykorzystanie możliwości stwarzanych przez bogatą roślinność, a także wykreowanie otoczenia, które w dużym stopniu nawiązywać będzie do barw oraz faktur występujących w naturze. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie nowoczesnych materiałów, takich jak różnorodne kostki brukowe, które nie tylko zostały wyprodukowane z naturalnych surowców, ale także doskonale imitują wytwory natury. Bogata oferta firmy Polbruk pozwala na swobodne łączenie wybranych materiałów nawierzchniowych z licznymi gatunkami roślin.
Naturalna harmonia
Podstawowym błędem zwolenników stylu eko jest pozostawianie ogrodu swobodnemu działaniu sił natury, co bardzo szybko kończy się fiaskiem i powoduje przesadny rozrost roślinności. Rozwiązaniem tego typu problemów jest skrupulatne zaprojektowanie szlaków komunikacyjnych, obramowań oraz elementów małej architektury, które nie wywierając negatywnego wpływu na przyrodę pozwolą zachować w ryzach bujną roślinność. Porządkowanie okolicznej przestrzeni najlepiej rozpocząć od doboru wysokojakościowego materiału nawierzchniowego, który zręcznie scali świat natury z koncepcją projektową.
Doskonałym wyborem są ażurowe płyty Polbruk Greengo, które zaprojektowane zostały specjalnie z myślą o środowisku. Ich nowoczesna budowa zapobiega wyjaławianiu gleby, a unikatowy design, oparty na symetrycznie rozmieszczonych otworach, umożliwia stworzenie nawierzchni łączącej się z porastającą okoliczny teren roślinnością. Ciekawym pomysłem jest również wykorzystanie stonowanych kolorów, które kojarzą się z subtelną paletą barw występujących w naturze. Natomiast materiały nawierzchniowe o fakturze do złudzenia przypominającej prawdziwy kamień pozwolą niewielkim nakładem pracy wyczarować trasy spacerowe, które wyglądać będą jak kunsztowne dzieła samej natury.
Efekt najbardziej zbliżony do naturalnego powstanie dzięki wykorzystaniu kolekcji Polbruk Petra, charakteryzującej się nieregularnym kształtem i strukturą typową dla kamienia łupanego. Podobny rezultat uzyskamy decydując się na płyty tarasowe z kolekcji Polbruk Plaza, które dostępne są w subtelnych odcieniach sahara, pastell i nerino – radzi Wojciech Średniawa, projektant firmy Polbruk. Bardziej uporządkowany deseń utworzy natomiast kostka Polbruk Nostalite Prima o foremnym kształcie wzbogaconym postarzaną fakturą oraz niejednorodną, inspirowaną barwami natury kolorystyką. Ogród ekologiczny nie wyklucza jednak rozwiązań minimalistycznych opartych na prostych, zgeometryzowanych kształtach. Klasyczne, oszczędne w detale kolekcje Polbruk Urbanika i Polbruk City dostosują się do wymagań zwolenników nowoczesnej wersji ekologicznych inspiracji. Mimo geometrycznej formy, doskonale scalą się z naturalną roślinnością tworząc zarazem bezpieczną i elegancką nawierzchnię – dodaje ekspert.
źródło i zdjęcia: Polbruk