Jeszcze do niedawna roleta kojarzyła się głównie z tkaniną, która zaciemnia okno i chroni wnętrze przed nadmiarem słońca.
Pomysły studentów na wygląd i budowę rolety mogą zaskoczyć wielu z nas i z pewnością będą inspiracją dla firmy VELUX, producenta okien dachowych, który chętnie wprowadza w życie innowacyjne rozwiązania - komentuje wyniki konkursu VIDA Jacek Siwiński, dyrektor generalny VELUX Polska.
Wykorzystanie cieczy magnetycznej o nazwie ferrofluid, grafenu, który jest najcieńszym materiałem, przezroczystego metakrylanu metylu pociętego w kawałki zgodnie z zasadami origami, czy chromatycznego tuszu reagującego na temperaturę i nasłonecznienie - to wszystko propozycje młodych projektantów, które mogą zadecydować o kierunku rozwoju rolet w przyszłości.
Ferrofluidowe panele
Koreanka Hyunjeong Kim, studiująca wzornictwo użytkowe na Uniwersytecie Sztuki w Berlinie, laureatka pierwszej nagrody VIDA, proponuje wykorzystać do budowy rolety ciecz magnetyczną, tzw. ferrofluid, który przypomina w swoim naturalnym stanie czarną wodę. Gdy umieści się ją między polami magnetycznymi - gęstnieje. Zrozumienie warunków przemiany ferrofluidu, pozwala kontrolować przenikanie światła w nowy, inteligentny sposób. Projekt Koreanki Ferro Fluid Scales czyli Ferrofluidowe panele, przekuwa wiedzę naukową w oryginalny pomysł - roleta działa wskutek zmian stanu skupienia ferrofluidu w szklanych panelach lub profilach. Dodany sterownik elektromagnetyczny sprawia, że z łatwością można kontrolować ilość przenikającego światła słonecznego. Jest to przykład adaptacji właściwości fizycznych materiałów do tworzenia przedmiotów codziennego użytku.
System stopniowego zacienienia za pomocą aplikacji mobilnej - prostota i innowacyjność
Kolejna ciekawa propozycja kierunku rozwoju rolet, zaprezentowana przez holenderskie studentki Anneloes de Koff i Iris ven den Brink z Uniwersytetu Technologicznego w Delft w Holandii, łączy estetyczną formę, funkcjonalność i wygodę, ze sterowaniem za pomocą aplikacji mobilnej. Projekt The Swipe, czyli Przesunięcie, oparty jest na przesuwaniu jednej siatki zasłony względem drugiej i stanowi interesujący sposób manipulowania światłem. System stopniowego zacieniania pozwala użytkownikom wybrać optymalną ilość dostarczanego światła za pomocą mobilnego sterowania.
Inteligentne kropki - rozwiązanie polskiej studentki wykorzystujące grafen
Interesujące rozwiązanie w postaci koncepcji Smart Dots, czyli Inteligentne kropki, zaproponowała polska studentka Aleksandra Błoch, reprezentująca Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. To innowacyjna roleta, którą tworzy się poprzez nakładanie na szybę cienkiej, niemal przezroczystej warstwy grafenu - materiału składającego się z atomów węgla. Roleta taka zawiera wiele kropek, których rozmiar można zmieniać za pomocą panelu dotykowego, tworząc tym samym efekt przyciemnienia od 0 do 100 proc. Instalacja jest szybka, a sama roleta może występować w różnych kolorach. Grafen działa jak ogniwo słoneczne, dlatego też roleta nie potrzebuje dodatkowego źródła energii. Jest to zatem rozwiązanie przyjazne dla środowiska.
Połączenie niekonwencjonalnych materiałów i metod
From dawn to the dusk, czyli projekt Od świtu do zmierzchu Jose Manuela Parrilla, studenta architektury z Wyższej Technicznej Szkoły Architektury w Madrycie, to system zasłon dla okna dachowego stworzony z warstwy przezroczystego metakrylanu metylu, który został pocięty w identyczne kawałki zgodnie z zasadami origami. Elementy te łączy się następnie poprzez system zawiasów, który pozwala obracać nimi, ale jednocześnie ogranicza zakres ruchu każdego z nich. Autor zastosował niekonwencjonalne materiały, aby stworzyć nowe wzory z rozproszonego światła, a także wywołać zjawisko polaryzacji różniące się od typowego, liniowego rozproszenia światła.
Roleta reagująca na temperaturę i światło
Ciekawy projekt pod nazwą Chromorph, stanowią rolety, które zmieniają swój kolor i wzór w zależności od nasłonecznienia i temperatury. Para studentów Estaban de la Torre oraz Judit Eszter Karpati z Uniwersytetu Sztuki i Designu w Budapeszcie postanowiła wykorzystać do swojego pomysłu chromatyczne tusze, które reagują na ciepło i światło słoneczne. W ten sposób można stworzyć w pomieszczeniu różny nastrój w zależności od pory dnia i pogody.
Gra światła i cieni
Projekt Shaped Light, czyli Uformowane światło, autorstwa Isabelli Striffler i Madeleine Cordier ze Szkoły Sztuki i Designu w Berlinie, to doskonałe połączenie estetyki z technologią. Roleta podczas zwijania zmienia cały swój wzór reagując na zewnętrzne warunki pogodowe i świetlne, dając efekt w postaci wędrujących cieni. Jak to jest możliwe? Otóż, dzięki otworom o różnych rozmiarach w materiale rolety, pojawia się nowy wzór, który przepuszcza mniej lub więcej światła do wnętrza. Mechanizm zwijania sterowany jest silniczkiem połączonym z czujnikami światłoczułymi, które mierzą natężenie światła po zewnętrznej stronie panelu.
VELUX International Design Award to międzynarodowy konkurs dla studentów kierunków związanych z projektowaniem wzornictwa użytkowego. Do pierwszej edycji konkursu VIDA 2014 napłynęły zgłoszenia z przeszło 20 europejskich krajów. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu rolety przyszłości. Projekty były oceniane na podstawie takich kryteriów jak: innowacja, poprawa jakości życia, zastosowanie ekologicznych rozwiązań oraz potencjał rynkowy. Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie: www.designaward.velux.com
źródło i zdjęcia: VELUX Polska