Przez wiele dziesiątków lat meble miały szuflady i drzwiczki, które przy zamykaniu trzaskały i które nawet czasem trzeba było domykać. Było to tak oczywistym standardem użytkowym jak taśmy audio czy analogowe aparaty fotograficzne. Teraz mamy wybór: możemy słuchać muzyki z płyt winylowych, CD lub plików MP3, robić zdjęcia aparatami tradycyjnymi lub cyfrowymi, stosować cichy domyk w meblach lub go nie stosować. I jedno, i drugie działa, ale użytkowanie „nowego” ma swoje zalety: albo jest prostsze, albo daje lepszy efekt, albo poprawia komfort użytkowania.
Cichy domyk to „wynalazek” stosunkowo współczesny, masowe upowszechnienie się tego rozwiązania nastąpiło w ostatnim dziesięcioleciu. U źródeł powstania systemu, który płynnie i bezgłośnie domyka drzwi i szuflady mebli, leżą oczekiwania klientów.
Zawiasy z systemem cichego domyku na pozór wyglądają jak zwykłe zawiasy, lecz w swojej konstrukcji oprócz zwykłej sprężyny domykającej kryją specjalny tłoczek, który spowalnia sam domyk. Skutkiem zastosowania takiego zawiasu jest bezgłośne zamykanie się drzwi, bez efektu uderzenia w końcowej fazie zamykania, czyli wtedy gdy dochodzi do zetknięcia się drzwi z korpusem mebla. Ciche zamknięcie następuje bez względu na siłę z jaką zamykamy drzwi – nawet jeśli zrobimy to z impetem, domkną się delikatnie i bez hałasu.
Zastosowanie cichego domyku z reguły zapewnia także inne udogodnienia użytkowe. Zawiasy i prowadnice z tą funkcją mają bardzo nowoczesną stylistykę. Przede wszystkim zaś oferowane są przez renomowanych producentów okuć, co na starcie zapewnia im wysoką jakość, trwałość i żywotność. Stosując dobre okucia możemy też liczyć na płynną pracę i stabilny ruch szuflad, nawet przy bardzo dużym obciążeniu.
Niektóre szuflady wyposażone w mechanizmy z funkcją cichego domyku, pełnią też funkcję zabezpieczenia przed przytrzaśnięciem, co jest wspaniałym rozwiązaniem przy dzieciach. Zabezpieczenie polega na tym, że szuflada w końcowej fazie zamykania zatrzymuje się na chwilę, co pozwala na to, by dziecko mogło wycofać rączki z zamykającego się mebla.
Funkcję cichego domyku znajdziemy w wielu meblach łazienkowych, również oferowanych przez firmę Antado. Wszystkie meble polskiego producenta dostępne są z cichym domykiem, z tym że część ma tę funkcję w standardzie, a część w opcji.
Cichy domyk jest rozwiązaniem cenionym przez klientów. Śmiało można powiedzieć, że blisko 90 % mebli, które sprzedajemy w Polsce, a 100% mebli eksportowanych ma tę funkcję - mówi Gabriela Kutysz, kierownik działu eksportu Antado.
Jedyną wadą zastosowania zawiasów i prowadnic z systemem samodociągu i cichego domykania jest to, że oba rozwiązania uzależniają od siebie. Ktoś, kto posiada taki system chociażby w jednej szafce czy szufladzie, przyzwyczai się błyskawicznie do komfortowego sposobu zamykania. Doceni to, że szufladę wystarczy lekko popchnąć, by domknęła się cicho i delikatnie.
Zapraszamy na odświeżoną stronę internetową www.antado.com.pl
źródło i zdjęcia: Antado