Przedsiębiorstwo Usług Gminnych w Pakości stawia na pompy Wilo

Modernizowana kotłownia wyposażona była w trzy kotły firmy Viessmann, jeden kocioł gazowy o mocy 895 kW oraz dwa kotły gazowo-olejowe o mocy 975 kW każdy. Zadaniem kotłowni było zasilanie niskoparametrowej sieci cieplnej, zaopatrującej w ciepło na cele centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej osiedla mieszkalnego zarządzanego przez Przedsiębiorstwo Usług Gminnych w Pakości.

Przedsiębiorstwo Usług Gminnych w Pakości stawia na pompy Wilo
Wilo Polska Niezawodne pompy do domu i ogrodu
www.wilo.pl doborpompy.pl www.youtube.com
Wilo Polska Niezawodne pompy do domu i ogrodu
Dane kontaktowe:
22 702 61 61, 801 369 456
Jedności 5, 05-506 Lesznowola

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

W związku z 20-letnią eksploatacją, kotłownia uległa zużyciu technicznemu, czego wynikiem było wyłączenie dwóch kotłów

Fot.2 Obiekt nr III - pompy Wilo-Stratos 40/1-12 - Obiekt nr III
Fot. 3 Instalacja pomp Wilo-Stratos GIGA - Obiekt I i II
Fot. 4 Układ trzech pomp Wilo-Stratos GIGA 40/1-39/3,0-R1

przez Urząd Dozoru Technicznego. Trzeci z nich posiadał liczne nieszczelności prowadzące do przecieków. Również stan pozostałych elementów kotłowni tj. pompy, armatury, orurowania czy urządzenia technologicznego został zakwalifikowany jako zły i wymagający wymiany.

Po ustaleniu nowego bilansu cieplnego łączna moc kotłów została zredukowana z Q=2 845 kW do mocy Q=1 930 kW. Zmodernizowana kotłownia wyposażona została w 4 obiegi pompowe:

  • obieg I – sieć c.o. o parametrach 90/70°C i mocy Q=1 050 kW zaspokajająca potrzeby cieplne centralnego ogrzewania dla 12 budynków mieszkalnych;
  • obieg II – sieć c.o. o parametrach 90/70°C i mocy Q=710 kW zaspokajająca potrzeby cieplne centralnego ogrzewania dla 5 budynków mieszkalnych oraz pawilonu handlowego;
  • obieg III – sieć c.w.u. o parametrach 90/70°C i mocy 150 kW doprowadzająca ciepło do 3 indywidualnych węzłów 2-stopniowych z zasobnikami, zlokalizowanych w 3 budynkach mieszkalnych;
  • obieg IV – instalacja c.o. w budynku kotłowni o parametrach 90/70°C i mocy Q=50 kW, składająca się z grzejników oraz aparatury grzewczo-wentylacyjnej.

W kotłowni zainstalowane zostały 3 nowe kotły, dwa kondensacyjne o łącznej mocy Q=1 150 kW oraz jeden niskotemperaturowy gazowo-olejowy o mocy Q=780 kW. Do wymuszenia obiegu czynnika grzewczego, zaprojektowanych zostało 10 pomp obiegowych o najwyższej sprawności z rodziny Wilo-Stratos:

  • dwupompowy układ pomp dławnicowych typu Wilo-Stratos GIGA 50/1-33/2,6-R1 
  • trzypompowy układ pomp dławnicowych typu Wilo-Stratos GIGA 40/1-39/3,0-R1
  • dwupompowy układ pomp bezdławnicowych typu Wilo-Stratos 40/1-12 CAN PN10
  • dwupompowy układ pomp bezdławnicowych typu Wilo-­Stratos 25/1-6 CAN PN10
  • oraz jedna pompa bezdławnicowa Wilo-Stratos 50/1-8 CAN PN 6/10

Dla I obiegu grzewczego dostarczającego ciepło do 12 budynków mieszkalnych, dobrany został układ 3 pomp Wilo-Stratos GIGA 40/1-39/3,0-R1 wyposażone w silniki EC o mocy P2=3 kW każdy. W układzie tym dwie główne pompy realizują wymagany wydatek wynoszący 58 m3/h przy wysokości podnoszenia wynoszącej 25 mH2O, zaś trzecia dodatkowa pompa pełni zadanie czynnej rezerwy, załączanej w przypadku awarii jednej z pomp obciążenia podstawowego. Do regulacji pracy 3 pomp Wilo-Stratos GIGA, zastosowana została nadrzędna, zewnętrzna skrzynka sterująca Wilo-System VR-HVAC 3x 3,0 WA, pozwalająca na płynną regulację pomp elektronicznych oraz przełączanie pomp obciążenia szczytowego z pompą rezerwową w celu równomiernej eksploatacji całego układu.

Podobne rozwiązanie zostało zastosowane w obiegu II, gdzie ciepło dostarczane jest do 5 budynków mieszkalnych oraz pawilonu handlowego. Na obliczeniową moc cieplną 710 kW, wymagany przepływ dla pomp określony został na wydatek 38 m3/h, przy wysokości podnoszenia 18 mH2O. Na powyższe parametry dobrane zostały dwie pompy Wilo-Stratos GIGA 50/1-33/2,6-R1 z silnikami o mocy P2=2,6 kW, pracujące w układzie praca-rezerwa. Dodatkowo, do sterowania pompami wykorzystany został sterownik VR-HVAC 2x 3,0 WA, pozwalający na naprzemienne załączanie pomp i równomierną eksploatację.

W wyżej opisanych obiegach nr I i II, zdecydowano się na zastosowanie najnowszej generacji pomp dławnicowych z serii ­Wilo-Stratos GIGA z silnikami z magnesem trwałym, pozwalających na osiągnięcie dużo wyższych wartości sprawności w porównaniu do standardowych pomp z silnikami asynchronicznymi.

Na cele dwóch pozostałych obiegów grzewczych zastosowane zostały dwa układy dwupompowe, realizujące pracę z rezerwą.

Obieg nr III o mocy 150 kW, zaopatrujący 3 indywidualne węzły w budynkach oraz obieg nr IV zaopatrujący w ciepło kotłownie, wyposażone zostały odpowiednio w pompy 2x Wilo-­Stratos ­40/1-12 oraz 2xWilo- Stratos 25/1-6. Zastosowane pompy o konstrukcji bezdławnicowej wyposażone są w wysokosprawne silniki z magnesem trwałym oraz nabudowany falownik, pozwalający na płynną regulację prędkości obrotowej i dopasowanie do zmiennych warunków panujących w instalacji. W celu komunikacji między pompami zastosowane zostały dwa moduły wtykowe IF-Moduł Stratos Ext.Off oraz IF-Moduł Stratos PLR, pozwalające na realizowanie naprzemiennej pracy pomp. W przypadku awarii lub zwiększonego przepływu, automatycznie dołączana jest pompa rezerwowa. Dzięki zastosowanym modułom, możliwe jest również zewnętrzne sterowanie pompą za pomocą sygnału 0-10 V. Dodatkowo do wymuszenia obiegu kotłowego, kotła gazowo-olejowego o mocy Q=750 kW wykorzystana została jedna pompa obiegowa typu Wilo-Stratos 50/1-8.

Modernizacja kotłowni Przedsiębiorstwa Usług Gminnych  w Pakości, zasadniczo ograniczy zużycie energii elektrycznej i zapotrzebowania na ciepło, a korzyści z tego płynące będziemy mogli obserwować w nadchodzących latach eksploatacji systemu.

źródło i zdjęcia; Wilo Polska