To natomiast podnosi nasze rachunki za ogrzewanie. Możemy je jednak obniżyć. Jak? Wystarczy zastosować przy budowie domu rozwiązania energooszczędne m.in. grubszą warstwę izolacyjną, wentylację z odzyskiem ciepła i nowoczesną stolarkę. Decyzję o zastosowaniu materiałów energooszczędnych warto podjąć już na etapie projektu. Wówczas wprowadzenie wszelkich zmian nie nastręczy nam wielu trudności.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił program dopłat do kredytów na domy energooszczędne. Powstał on by zachęcić do budowy domów o wyższych standardach energetycznych: energooszczędnych i pasywnych. Wysokość jednorazowego dofinansowania może wynieść nawet 50 000 zł brutto w przypadku budynków pasywnych i 30 000 zł brutto dla obiektów energooszczędnych. Budynki oszczędne rozróżniane są za pomocą standardów energetycznych, które obrazują roczne zużycie energii. Domy pasywne spełniają standard NF15 – EUco ≤15 kWh/(m²rok), energooszczędne natomiast NF40 – EUco ≤40 kWh/(m²rok). Oznacza to, że zużywają one maksymalnie 15 lub 40 kWh/(m²rok) – tłumaczy Grzegorz Bułat, Kierownik Działu Technologii z OKNOPLAST.
Program NFOŚiGW skierowany jest do osób fizycznych budujących dom jednorodzinny lub kupujących mieszkanie od dewelopera. Jego celem jest zwrócenie uwagi inwestorów na korzyści płynące z zastosowania rozwiązań energooszczędnych. Budowa domu w technologii energooszczędnej lub pasywnej wiąże się wyższymi kosztami, warto jednak podkreślić, że są one generowane i ponoszone tylko na tym początkowym etapie. Zastosowane rozwiązania pozwalają na oszczędności rzędu 80% na energii potrzebnej do ogrzania budynku, co sprawia, że inwestycja zwraca się w okresie około 10 lat użytkowania obiektu – mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.
Oszczędność energii – jak to osiągnąć? Na to czy nasz przyszły dom spełni odpowiedni standard energetyczny wpływa wiele czynników. Bardzo ważny jest m.in. sam projekt budynku, jego orientacja względem stron świata i układ okien. Warto także zatrudnić ekipę mającą doświadczenie we wznoszeniu obiektów w technologiach energooszczędnych i pasywnych. Pamiętajmy, że to także od jakości wykonania i rzetelności przygotowanej dokumentacji zależy otrzymanie dofinansowania. Jak wynika z analiz bilansów energetycznych domów jednorodzinnych, obecnie do największych strat ciepła przyczyniają się nieszczelne okna, wentylacja oraz ściany zewnętrzne. Na te właśnie elementy należy zatem zwrócić szczególną uwagę przy budowie domu energooszczędnego.
Okna są bardzo istotnym elementem wpływającym na bilans energetyczny całego budynku. Dlatego warto wybrać te o niskim współczynniku przenikania ciepła Uw. Parametr ten informuje nas o poziomie ucieczki ciepła przez okno po jego zamontowaniu. Im jest on niższy tym więcej energii zostanie w naszym domu. W budynkach energooszczędnych i pasywnych warto odpowiednio rozplanować przeszklenia. Od strony południowej możemy zamontować okna o dużych rozmiarach. Od północy powinniśmy jednak zminimalizować ich ilość i rozmiar. Wówczas zyskamy darmowe ciepło słoneczne i ograniczymy starty ciepła – radzi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.
Okno Winergetic Premium Passive wyposażone jest w barierę termiczną SpaceBlock. Składa się ona z aerożelu, zastosowanego w ramie i warstwy pianki poliuretanowej zamontowanej w skrzydle. Linia okien Winergetic Premium może być także wyposażona w pakiety trzykomorowe wypełnione argonem lub kryptonem, które jeszcze bardziej podnoszą ich właściwości izolacyjne. Szyby pokrywa warstwa tlenków metali szlachetnych sprzyjająca lepszemu wykorzystaniu energii słonecznej. Standardy jutra dostępne już dziś! Budownictwo energooszczędne i pasywne stanie się niebawem standardem. Warto pamiętać, że mieszkanie w takim domu niesie wiele korzyści m.in.: obniżenie kosztów eksploatacji, podwyższenie wartości nieruchomości, a także mniejsze obciążenie dla naszego środowiska naturalnego. Więcej informacji znajduje się na: www.oknoplast.com.pl. Zachęcamy również do śledzenia naszych postów na Facebooku Oknoplast i Twitterze @Oknoplast1
Źródło: Oknoplast
Więcej