BREEAM ocenia budynki według dziesięciu wskaźników, natomiast LEED tylko siedmiu. W obu tych certyfikatach ważnym elementem jest lokalizacja budynku. Znaczenie ma tu bezpośrednie sąsiedztwo obiektu i jego osadzenie w tkance miasta. Premiowane są: bliskość tras komunikacyjnych, ścieżek rowerowych oraz dostęp do środków transportu publicznego, co wpływa na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska i zużycia surowców. Istotne jest także dopasowanie inwestycji do okolicy i jej wpływ na jakość życia lokalnej społeczności.
Tym co odróżnia inwestycje certyfikowane od tradycyjnych jest troska o jakość warunków panujących w ich wnętrzu. Ponieważ 90% życia spędzamy w budynkach, ich klimat jest bardzo istotny, bowiem wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Jakość powietrza musi być monitorowana i kontrolowana przez systemy klimatyzacji i wentylacji. Klimatyzacja podzielona na małe strefy, czujniki badające poziom nasycenia CO2, filtracja, odzyskiwanie ciepła, to typowe rozwiązania stosowane w budynkach ekologicznych. Obiekty te są również badane pod względem ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
Istotną rolę odgrywa termoizolacyjności budynku, dobór odpowiednich szyb i fasad minimalizujących ucieczkę ciepła przy jednoczesnym zapewnieniu dostępu światła słonecznego – mówi Zbigniew Poraj z Aluprof. Rozwiązania Aluprof o wysokich parametrach izolacyjności termicznej i akustycznej są często stosowane w budownictwie zrównoważonym. W Polsce zostały wykorzystane przy budowie m.in. centrum handlowego Futura Park oraz biurowca Quarto Business Park. Obie te inwestycje otrzymały ocenę Very Good w systemie BREEAM.
Certyfikaty zyskują coraz większa popularność, ponieważ inwestorzy dostrzegają korzyści płynące z posiadania takiego znaku. Wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa - klientów i najemców - sprawia, że wiele firm w ramy społecznej odpowiedzialności biznesu wpisuje troskę o środowisko naturalne. Wynajęcie biura w certyfikowanym budynku staje się więc kwestią prestiżu i dobrego wizerunku przedsiębiorcy. Dodatkowo certyfikat jest gwarancją, że wszystkie użyte w budynku materiały i rozwiązania są naprawdę proekologiczne i przez to ekonomiczne. Dzięki wdrożonym rozwiązaniom budynek jest tańszy w eksploatacji, ponieważ opłaty za prąd, ogrzewanie czy wywóz śmieci są zdecydowanie niższe. Zyskujemy także pewność, że przebywamy w zdrowej ekologicznej atmosferze.
Ostatni tego typu projekt to ekologiczny Alma Tower powstający właśnie w Krakowie. Budynek ten już na etapie budowy otrzymał precertyfikat LEED – CS 2009 na najwyższym, platynowym poziomie. Zgodnie z wymogami certyfiakcji LEED w projekcie wydzielono 50 miejsc postojowych dla rowerów. Zużycie wody w budynku będzie mniejsze o 40%, a zużycie energii o 30% dzięki zastosowaniu wysoko wydajnego oświetlenia, systemów HVAC oraz energooszczędnej fasady. W projekcie wykorzystano również rozwiązania Aluprof MB SR 50 N HI oraz MB-SR50N EFEKT.
System MB SR 50NHI + wyróżnia się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi i jednocześnie pozwala na realizację nawet najśmielszych projektów. Cechą charakterystyczną tego zaawansowanego technologicznie systemu są znakomite parametry szczelności i izolacyjności, także akustycznej, która jest szczególnie ważna w przypadku budynków ubiegających się o certyfikację. Zastosowane izolatory z materiału PE stanowią znakomite zabezpieczenie przed utratą energii cieplnej (Uf>0,7W/m2K), umożliwiają także, właściwe prowadzenie wkrętu, co znacząco wpływa na łatwość i szybkość montażu elewacji.
Nowoczesne budownictwo to nie tylko coraz wyższe standardy w zakresie ekonomi i ekologii, to także ciekawe formy i śmiałe pomysły, które często wymagają opracowania indywidualnych rozwiązań.
Nasza firma dzięki ścisłej współpracy z projektantami i wykonawcami może stworzyć i dostarczyć rozwiązania szyte na miarę, dostosowane w sposób optymalny do potrzeb i wymagań technicznych powstającego obiektu – wyjaśnia Zbigniew Poraj z Aluprof. Systemy firmy zostały również wykorzystane w wielu nowoczesnych obiektach z certyfikatem BREEAM m.in. w wyróżnionych kategorią Very Good BREEAM Eneterprise Park w Krakowie, Aguarius Business Mouse we Wrocławiu i w łódzkiej Manufakturze.
Certyfikat odpowiedzialności – systemy Aluprof pomagają troszczyć się o środowisko! Budynki z certyfikatami potwierdzającymi ich wyjątkowe właściwości są przyszłością branży budowlanej. Wpisują się w ogólnoświatowy i europejski trend obniżania zużycia energii, redukcji odpadów i niekorzystnego wpływu na środowisko. Inwestycje stworzone zgodnie z normami organizacji certyfikujących są mniej uciążliwe dla środowiska naturalnego, trwalsze i tańsze w eksploatacji oraz bardziej komfortowe dla użytkowników. I co najważniejsze to realny sposób pozwalający na łącznie radości z wykorzystywania najnowszych zdobyczy techniki z troską o środowisko naturalne.
Źródło: Aluprof
Więcej