Aby chłodne powietrze było czyste, przed wylotem powietrza znajduje się specjalny filtr, usuwający kurz i zanieczyszczenia. Oprócz typowego filtra powietrznego, w niektórych modelach można spotkać filtry odwadniające i plazmowe, które dodatkowo uzdatniają wydmuchiwane przez klimatyzator powietrze. Ponieważ na filtrach stopniowo osadzają się zanieczyszczenia, maleje wydajność pracy klimatyzatora, natomiast rośnie zużycie energii.
Klimatyzator często się obladza, co powoduje skraplanie wody. W skrajnych przypadkach nie można uzyskać żądanej temperatury. Zanieczyszczenia na filtrze mogą też stać się pożywką dla drobnoustrojów, które rozwiną się w klimatyzacji, a potem będą wdmuchiwane do pomieszczenia wraz z „uzdatnionym” powietrzem.
Najbardziej niebezpieczne spośród nich to bakterie Legionella, mogące powodować poważne schorzenia płuc. Dlatego każdy użytkownik klimatyzacji, dla własnego zdrowia i oszczędności powinien regularnie czyścić urządzenie.
Wloty i wyloty powietrza należy oczyścić miękką, suchą tkaniną. Jeśli zabrudzenia są trudne do usunięcia można użyć letniej wody lub łagodnego środka czyszczącego o odczynie obojętnym (np. roztwór wody z mydłem). Nie wolno używać przy czyszczeniu klimatyzacji żadnych ostrych, żrących środków!
Filtry powietrza należy czyścić zgodnie ze wskazaniami producenta. Niektóre modele klimatyzatorów mają sygnalizację zabrudzenia filtra - na wyświetlaczu pojawia się informacja o konieczności ich oczyszczenia. Zwykle zaleca się czyszczenie co dwa tygodnie. Filtry należy czyścić odkurzaczem lub wodą. Jeśli konieczne jest coraz częstsze czyszczenie (np. nie przynosi ono spodziewanych efektów), konieczna jest wymiana filtra.
Czyszczeniem klimatyzacji zajmują się wyspecjalizowane firmy, które przeprowadzają badania urządzeń, a także inspekcję kanałów (przewodów). Pozwala to na dobranie właściwej metody czyszczenia oraz jej parametrów.
źródło: www.e-instalacje.pl