Grupa Śnieżka została ponownie doceniona
Grupa Śnieżka zajęła 5. miejsce w kategorii Produkcja przemysłowa i chemiczna oraz 24. miejsce w klasyfikacji generalnej Rankingu ESG. Odpowiedzialne Zarządzanie 2025, zdobywając 72 punkty – o 10 więcej niż w roku ubiegłym.
Grupa Śnieżka została ponownie doceniona za swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój, awansując w tegorocznej edycji Rankingu ESG. Odpowiedzialne zarządzanie 2025. W zestawieniu branżowym Grupa Śnieżka, jako jedyny przedstawiciel polskiego przemysłu chemicznego, weszła do pierwszej piątki w kategorii Produkcja przemysłowa i chemiczna.
Firma zajęła także 24. pozycję w klasyfikacji generalnej z wynikiem 72 punktów, umacniając swoją pozycję wśród liderów zrównoważonego rozwoju. Dla porównania, w 2024 roku Śnieżka uplasowała się na 7. miejscu w kategorii branżowej oraz na 28. miejscu w rankingu ogólnym, zdobywając 62 punkty.
Ranking ESG, przygotowywany przez Akademię Leona Koźmińskiego we współpracy z Deloitte oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB), publikowany jest od 19 lat i stanowi jedno z najbardziej prestiżowych zestawień w Polsce oceniających odpowiedzialność biznesu.
W tegorocznej edycji przeanalizowano odpowiedzi z rozbudowanej ankiety zgodnej z Europejskimi Standardami Sprawozdawczości (ESRS), weryfikowanej przez Radę Naukową złożoną z ekspertów Climate Leadership UNEP/GRID, Akademii Leona Koźmińskiego i FOB. Ranking opiera się na trzech filarach ESG: środowiskowym (E), społecznym (S) i ładu korporacyjnego (G), uwzględniając analizę istotności dla danego modelu biznesowego.
4 Dobre Praktyki Grupy Śnieżka wyróżnione przez FOB
Grupa Śnieżka została także wyróżniona w 24. edycji raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu jako autor czterech dobrych praktyk. Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce.
Dobre praktyki 2025” to unikalna w skali kraju publikacja, stanowiąca ważny punkt odniesienia dla biznesu, organizacji społecznych i mediów. Zawiera przekrojowy przegląd rzeczywistych działań firm w obszarze zrównoważonego rozwoju.
Wyróżnione działania Grupy Śnieżka obejmują obszary: pracy, zdrowia oraz zaangażowania społecznego, dążąc do realnego i trwałego wpływu – zarówno wewnątrz organizacji, jak i w jej otoczeniu. Inicjatywy te wpisują się w cele strategii zrównoważonego rozwoju spółki, ukierunkowane na zwiększenie dobrostanu pracowników, wspieranie lokalnych społeczności, rozwój kompetencji przyszłości i poprawę warunków leczenia w placówkach szpitalnych na terenie całej Polski.
Zdrowie i dobrostan pracowników: priorytet Grupy Śnieżka
Jednym z przykładów wyróżnionych działań wewnętrznych jest program profilaktyki zdrowotnej, skierowany do pracowników w wieku 50+, którzy mogli skorzystać z bezpłatnych badań markerów nowotworowych, CRP oraz morfologii krwi.
Równolegle, w ramach kampanii „Śnieżka maluje świat na różowo”, pracownice oraz partnerki pracowników miały możliwość wykonania nieodpłatnych badań USG piersi i mammografii, z których skorzystało łącznie 175 kobiet. Dodatkowa pula voucherów trafiła również do mieszkanek województwa podkarpackiego, rozszerzając zasięg działania poza firmę.
Zaangażowanie społeczne: programy zmieniające życie
Doceniony został również ogólnopolski program „Świat w Kolorach”, realizowany przez korporacyjną Fundację Śnieżka. Inicjatywa ma na celu renowację oddziałów szpitalnych, przede wszystkim dziecięcych i psychiatrycznych, która przekłada się na poprawę warunków leczenia pacjentów i komfort pracy personelu medycznego w Polsce.
Dotychczas dzięki tym działaniom odnowiono i pomalowano 37 oddziałów. W 2024 roku zrealizowano remont blisko 1000 m² gdańskiego Oddziału Dziennego Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego dla Dzieci, wyposażając go m.in. w Pokój Wyciszeń – przestrzeń wspierającą dzieci z trudnościami w regulacji emocji oraz osoby w spektrum autyzmu.
Rozwój kompetencji: inwestycja w przyszłość
W obszarze rozwoju kompetencji wyróżniony został program „Śnieżka Academy” – wewnętrzna inicjatywa szkoleniowa, która pozwoliła wykorzystać potencjał trenerski pracowników do przekazywania wiedzy wewnątrz organizacji.
W pierwszej edycji programu przeszkolono 380 osób w ramach 48 szkoleń, natomiast w drugiej, rozszerzonej edycji, udział wzięło już 12 trenerów, a tematyka warsztatów została pogłębiona o zagadnienia związane z dobrostanem, narzędziami biznesowymi i zdrowiem. Program ten wzmacnia zaangażowanie i kompetencje pracowników.
Równolegle, jako odpowiedź na potrzebę wyrównywania szans edukacyjnych wśród dzieci i młodzieży z mniejszych miejscowości, firma rozwija program „Przeogarniacze. Przedsiębiorczość inaczej.”
Wyróżniony w raporcie FOB projekt jest skierowany do uczniów klas IV szkół podstawowych i ma na celu wzmocnienie kompetencji przyszłości poprzez cykl warsztatów (przedsiębiorczość, ekologia, cyberbezpieczeństwo, krytyczne myślenie). Realizowany przez Fundację Śnieżka, w 2024 roku w programie wzięło udział ponad 800 uczniów z 37 szkół w Polsce.
Wszystkie te działania wpisują się w strategię zrównoważonego rozwoju Grupy Śnieżka, koncentrującej się na ludziach, ich zdrowiu, rozwoju i dobrostanie – zarówno w miejscu pracy, jak i w szerszym kontekście społecznym.
źródło i zdjęcia: FFiL Śneiżka