Grupa VELUX kontynuuje redukcję własnych emisji i podejmuje kroki w zakresie cyrkularności oraz bioróżnorodności

Grupa VELUX przyspiesza działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Odkryj, jak w 2024 roku firma znacząco zredukowała emisje CO2, wzmocniła cyrkularność i bioróżnorodność, a także zyskała prestiżowe wyróżnienia.

Grupa VELUX kontynuuje redukcję własnych emisji i podejmuje kroki w zakresie cyrkularności oraz bioróżnorodności
VELUX Polska Sp. z o.o. Okna dachowe, świetliki tunelowe, systemy sterowania, rolety, markizy, żaluzje
Dane kontaktowe:
22 33 77 000
Krakowiaków 34 02-255 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Redukcja emisji w Grupie VELUX jest faktem

W 2024 roku Grupa VELUX zredukowała emisje z własnych działań (zakres 1 i 2) o 11%, osiągając łączny spadek o 60% w porównaniu z rokiem bazowym 2020. To ważny krok w kierunku celu niemal zerowych emisji operacyjnych do 2030 roku. Firma przyspieszyła także prace w obszarze cyrkularności i bioróżnorodności.

Globalnie emisje spadły z 52 kt CO2e w 2020 do 21 kt CO2e w 2024, co jest wynikiem przejścia na odnawialne źródła energii i poprawy efektywności energetycznej zakładów.

W Polsce, Grupa VELUX odnotowała spadek emisji zakresu 1 i 2 o 12% w 2024 roku w porównaniu do roku poprzedniego. Kluczowym działaniem w polskich fabrykach jest odejście od paliw kopalnych w ogrzewaniu.

Fabryka komponentów metalowych i plastikowych w Gnieźnie zrezygnowała z gazu na rzecz biomasy dzięki nowej kotłowni uruchomionej w listopadzie ubiegłego roku, co pozwala na redukcję emisji CO2 o ok. 290 ton rocznie.

W 2024 roku Grupa VELUX kontynuowała wysiłki na rzecz redukcji emisji z zakresu 3 w całym łańcuchu wartości, osiągając niewielki spadek o 0,53% w porównaniu z 2023 rokiem (do 1 153 kt CO2e). Jest to głównie wynikiem pozyskiwania materiałów o niższym śladzie węglowym.

Firma zawarła długoterminową umowę z ArcelorMittal na dziesięcioletnie dostawy stali XCarb® o obniżonej emisji CO2, która będzie stosowana w zawiasach i wspornikach okien dachowych VELUX.

Grupa VELUX kontynuuje redukcję własnych emisji i podejmuje ważne kroki w zakresie cyrkularności oraz bioróżnorodności

Wzmocnione zaangażowanie w działania w obszarze cyrkularności i bioróżnorodności

Grupa VELUX zainicjowała w 2024 roku nowe projekty przyspieszające prace związane z cyrkularnością. Pilotażowe projekty na różnych rynkach obejmują skalowanie systemu odbioru okien do recyklingu i odnawianie okien poużytkowych. Rozpoczęto też projekty pilotażowe mające na celu wydłużenie żywotności produktów poprzez konserwację, naprawy i ulepszenia.

Dwa europejskie zakłady przestały oddawać odpady na wysypiska, wykorzystując je w zakładach przetwarzających odpady na energię. Warto w tym miejscu podkreślić, że żadne odpady produkcyjne z polskich fabryk VELUX w Gnieźnie i Namysłowie nie trafiają na wysypiska.

Podjęto także działania na rzecz ochrony i wzmacniania bioróżnorodności, opracowując nową metodologię oceny w pobliżu spółek VELUX i przeprowadzając pierwsze oceny w Danii, Polsce, Włoszech i na Węgrzech. Jest to część większego programu ochrony bioróżnorodności w całym łańcuchu wartości.

„Bardzo się cieszę, że nadal robimy postępy w redukcji emisji CO2 - to ważne zadanie dla wszystkich firm. Jako lider w kategorii okien dachowych mamy ambicję, aby wspólnie z naszymi partnerami promować ideę gospodarki o obiegu zamkniętym i dalej wspierać dekarbonizację sektora budowlanego. W 2024 roku podjęliśmy istotne kroki w celu wzmocnienia cyrkularności naszego biznesu i już teraz widzimy pozytywne sygnały płynące z tych projektów. Kolejnym krokiem będzie skupienie się na tym, jak wdrożyć cyrkularność w całej naszej działalności - od projektowania produktów aż po zakończenie ich użytkowania - i co najważniejsze, będziemy realizować to wspólnie z naszymi klientami. Cieszy mnie również, że zwiększyliśmy globalnie odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych do 31% - to ważny krok w kierunku uczynienia VELUX firmą jeszcze bardziej różnorodną i inkluzywną” - mówi Lars Petersson, CEO Grupy VELUX.

Więcej kobiet w zarządzie

Grupa VELUX dąży do stworzenia zróżnicowanego, sprawiedliwego i inkluzywnego środowiska pracy. Celem jest, by do 2030 roku 40% stanowisk wyższego szczebla i 45% wszystkich stanowisk kierowniczych zajmowały kobiety.

W 2024 roku odnotowano wzrost liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych o 3 punkty procentowe (do 31%) globalnie i do 39% w Polsce.

EcoVadis Gold po raz drugi

Grupa VELUX otrzymała złoty medal od EcoVadis drugi rok z rzędu, plasując się wśród 3% najlepszych firm na świecie. Ocena (78 punktów) obejmuje środowisko, prawa pracownicze, etykę i zrównoważone zakupy.

Zaangażowanie na rzecz społeczności

Grupa VELUX dołączyła do koalicji wspierającej projekt Children’s Living Places SOS Wiosek Dziecięcych w Danii, mający na celu odbudowę domów dla rodzin zastępczych na Ukrainie zgodnie z koncepcją Living Places - budowania niedrogich domów o zmniejszonym śladzie węglowym i zdrowym klimacie wewnętrznym.

źródło i zdjęcia: Grupa VELUX