Mistrzowie światła uczą, jak wykorzystać potencjał światła dziennego w nowoczesnej architekturze

Światło dzienne to kluczowy element architektury, wpływający na samopoczucie i jakość przestrzeni. Umiejętne wykorzystanie światła dziennego wymaga wiedzy, co podkreślono podczas spotkania dla architektów „Mistrzowie dla Mistrzów – architektura rzeźbiona światłem”, zorganizowanego przez VELUX.

Mistrzowie światła uczą, jak wykorzystać potencjał światła dziennego w nowoczesnej architekturze
VELUX Polska Sp. z o.o. Okna dachowe, świetliki tunelowe, systemy sterowania, rolety, markizy, żaluzje
Dane kontaktowe:
22 33 77 000
Krakowiaków 34 02-255 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Światło dzienne w projektach architektonicznych

Firma VELUX popularyzuje wiedzę o wykorzystaniu światła dziennego w architekturze, promując tworzenie zdrowych i przyjaznych przestrzeni. Architekci Mikkel Herman Sørensen i Thomas Nørgaard z duńskiej pracowni Christiansen&Co, podczas wykładu dla architektów, podzielili się swoim doświadczeniem w projektowaniu budynków użyteczności publicznej.

Mikkel Herman Sørensen podkreślił, że wykorzystanie światła dziennego to znak rozpoznawczy Christiansen &Co: „Zawsze myślimy o tym, by wnieść naturę i światło dzienne do wnętrza.

Obecnie, gdy ponad 90% naszego życia spędzamy w budynkach, jest niezwykle ważne, by warunki, w których mieszkamy i przebywamy, były jak najbliższe naturalnemu środowisku. Dla nas, jako architektów, kluczowe jest, by nasze realizacje angażowały ludzi, zapraszały ich do środka i sprzyjały budowaniu relacji”.

Przykłady projektów wykorzystujących światło dzienne

Green Lighthouse (Kopenhaga) to budynek Wydziału Nauk Ścisłych, zaprojektowany przez Christiansen &Co. Był to pierwszy publiczny budynek w Danii neutralny pod kątem emisji CO2.

Green Lighthouse (Kopenhaga). fot. Adam Mørk
Green Lighthouse (Kopenhaga). fot. Adam Mørk

Wykorzystuje on światło słoneczne jako podstawowe źródło światła dzięki cylindrycznemu kształtowi i licznym przeszkleniom. Automatycznie sterowane okna dachowe z roletami zewnętrznymi minimalizują straty ciepła i pozyskują energię cieplną w zimie.

Inną realizacją jest przedszkole "Solhuset" w Hørsholm (Dania), zbudowane zgodnie z koncepcją Domu Aktywnego. Pomieszczenia mają dostęp do światła słonecznego z co najmniej dwóch stron, a umiejscowienie okien jest zoptymalizowane pod kątem ruchu słońca. Budynek ma kształt trójkąta, a powierzchnia dachu jest pochylona w kierunku północnym i południowym.

Przedszkole Solhuset w Hørsholm (Dania), zbudowane zgodnie z koncepcją Domu Aktywnego

Thomas Nørgaard wyjaśnił, że Christiansen &Co projektuje w oparciu o kulturę, zasoby i funkcjonalność, koncentrując się na tworzeniu wartości dla użytkowników.

Wykorzystanie potencjału dachu

Monika Kupska-Kupis, architekt z VELUX, podkreśliła znaczenie wykorzystania potencjału dachu w projektach i konieczność dokładnej analizy przy projektowaniu z wykorzystaniem światła dziennego.

Architekci dążą do maksymalnego doświetlenia wnętrz, unikając przegrzewania pomieszczeń. Okna dachowe zapewniają dostęp do światła, świeżego powietrza i estetyczną przestrzeń.

Narzędzia dla architektów od VELUX

VELUX oferuje architektom narzędzia usprawniające projektowanie z wykorzystaniem światła dziennego:

  • VELUX Daylight Visualizer: Narzędzie do analizy oświetlenia dziennego na etapie projektowania, tworzące realistyczne symulacje rozkładu światła.
  • VELUX Design Guide: Poradnik projektowania dla dachów spadzistych, wyjaśniający, jak wykorzystać potencjał przestrzeni pod dachem.
  • Biblioteki CAD 3D i 2D: Umożliwiają stosowanie produktów VELUX w projektach ArchiCAD, AutoCAD, Revit i 3dsMax.

 

Źródło VELUX Polska, zjęcie główne: VELUX Polska