VELUX w Gnieźnie - Nowa kotłownia na biomasę przy ul. Kolejowej już działa

Fabryka VELUX w Gnieźnie, produkująca metalowe i plastikowe komponenty do okien dachowych, dokonała przełomowej zmiany w swojej działalności – rezygnując z gazu na rzecz biomasy. W listopadzie uruchomiono nowoczesną kotłownię biomasową, która w całości pokrywa zapotrzebowanie na ciepło dla hal produkcyjnych i biurowca. Inwestycja ta wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju Grupy VELUX i proces dekarbonizacji.

VELUX w Gnieźnie - Nowa kotłownia na biomasę przy ul. Kolejowej już działa
VELUX Polska Sp. z o.o. Okna dachowe, świetliki tunelowe, systemy sterowania, rolety, markizy, żaluzje
Dane kontaktowe:
22 33 77 000
Krakowiaków 34 02-255 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Nowoczesna kotłownia biomasowa

Kotłownia składa się z dwóch kotłów o mocach 720 kW i 220 kW, przystosowanych do spalania pelletu drzewnego, zrębki oraz mieszanki trocin, wiórów i pyłów drzewnych.

Dodatkowo zastosowano filtry mechaniczne i elektrofiltry, dzięki którym emisja spalin znacząco przewyższa wymagane normy ekologiczne.

Przy rosnącym zapotrzebowaniu na ciepło planuje się możliwość instalacji trzeciego kotła o mocy ok. 700 kW.

Dzięki tej inwestycji fabryka redukuje emisję CO2 o około 290 ton rocznie  (w zależności od temperatur w sezonie grzewczym). Przekłada się to również na oszczędności finansowe, zmniejszając koszty produkcji ciepła.

Kotłownia na biomasę w zakładzie Velux w Gnieźnie

Cel: pełna dekarbonizacja do 2030 roku

Grupa VELUX planuje do 2030 roku niemal całkowicie wyeliminować emisje operacyjne (zakres 1 i 2) oraz zmniejszyć o połowę emisje z łańcucha wartości (zakres 3) względem 2020 roku. Jak podkreślił Robert Purol, dyrektor generalny fabryk VELUX w Gnieźnie, nowa kotłownia to istotny krok w realizacji tych celów, spójny z eliminacją paliw kopalnych z procesów grzewczych.

Ekologiczne rozwiązania także w drugiej fabryce w Gnieźnie

Druga fabryka VELUX w Gnieźnie, przy ul. Słonecznej, od zeszłego roku korzysta z kotłowni biomasowej o mocy 980 kW. Jest to kolejny przykład ekologicznego podejścia firmy do zarządzania energią cieplną, które rozpoczęto już w 2010 roku od instalacji kotła o mocy 3000 kW.

Zakres inwestycji

  • Projekt nowej kotłowni objął zarówno prace związane z budową kotłowni, jak i modernizację infrastruktury towarzyszącej. Kluczowe elementy to:
  • Budynek kotłowni z nowoczesną instalacją grzewczą, buforami, elektrofiltrami oraz stacją uzdatniania wody.
  • Magazyn paliwa (silos) z systemem transportu zrębki do kotłów.
  • Modernizacja instalacji w starej kotłowni gazowej, która teraz pełni rolę węzła cieplnego.
  • Nowy plac manewrowy (950 m²), przygotowany pod zbiornik wody do celów pożarowych.
  • Usprawnienia logistyczne - modernizacja stref parkowania, trasy dla pojazdów ciężarowych oraz wprowadzenie jednokierunkowego ruchu wokół hal.

Krok ku przyszłości

Dzięki tej inwestycji VELUX nie tylko przyczynia się do ochrony środowiska, ale również zwiększa bezpieczeństwo i efektywność swojej działalności. Nowa kotłownia biomasowa jest jednym z wielu działań podejmowanych w ramach strategii zrównoważonego rozwoju firmy, której szczegóły znajdują się w raporcie obejmującym lata 2022–2023.

Ponadto wykonano modernizację przyległych stref parkowania oraz usprawnienie trasy wewnątrzzakładowej dla pojazdów ciężarowych wraz ze zmianą kierunku ruchu (ruch jednokierunkowy wokół wszystkich hal) oraz zwiększeniem bezpieczeństwa ruchu ciężarówek na łukach przy wjeździe i wyjeździe z fabryki.

źródło i zdjęcia: VELUX Polska