Kiedy warto wymienić okna dachowe?
Dobrą okazją jest termomodernizacja budynku. Zamontowane 20 lat temu okna dachowe mają znacznie gorsze parametry niż te produkowane obecnie. Podobnie jest z pakietem szybowym, ten sprzed lat jest zdecydowanie zimniejszy od tych produkowanych teraz.
Nowa stolarka o znacznie lepszej termoizolacyjności istotnie wpłynie na energooszczędność domu. Poza tym nowe okna dachowe są bez porównania bardziej nowoczesne, bezpieczne i funkcjonalne.
Decyzję o wymianie podejmujemy też często z powodu utraty walorów wizualnych, kiedy rama okienna wyraźnie zmieniła wygląd, zszarzała, na drewnie pojawiło się zasinienie, lakier ma widoczne ubytki - czyli kiedy okno się zwyczajnie zużyło.
Może to być wynikiem niewłaściwej eksploatacji, braku odpowiedniej wentylacji pomieszczeń na poddaszu, co skutkuje skraplaniem się pary wodnej, która negatywnie wpływa na drewno ale może też wynikać po prostu z upływu czasu.
Co zyskamy na wymianie okien dachowych?
Poprawa energooszczędności budynku oznacza niższe rachunki za ogrzewanie. Nowe okna dachowe FAKRO o termoizolacyjnej budowie, z trzyszybowym pakietem i ciepłym kołnierzem uszczelniającym oraz dopasowanym zestawem izolacyjnym, pozwalają znacznie zmniejszyć straty ciepła przez okna i strefę wokółokienną.
Ponadto automatyczny nawiewnik V40P z ochroną przed wychładzaniem zapewnia optymalny dopływ świeżego powietrza, utrzymując zdrowy mikroklimat wnętrza.
Wymiana okien dachowych wpływa też na zwiększenie bezpieczeństwa użytkowego i antywłamaniowego, bo okna dachowe FAKRO wyposażone są w opatentowany system wzmocnienia konstrukcji topSafe.
Nowoczesne okna dachowe to również więcej naturalnego światła, większa wygoda obsługi, a także dopracowana estetyka, w tym możliwość wyboru materiału profili (PVC lub drewno w trzech technologiach wykończenia) i koloru zewnętrznego oblachowania.
Nowe okno dachowe, ale jakie?
To zależy od tego, na jaką skalę ingerencji w połać jesteśmy gotowi. Jeśli decydujemy się na poważny remont i powiększanie otworów okiennych, możemy zainwestować w każde okno, na które pozwolą warunki konstrukcyjne poddasza, uzyskując optymalny efekt doświetlenia i poprawę wyglądu domu, zarówno od środka, jak i z zewnątrz.
Szeroki zakres prac pozwala przy okazji na wykonanie nowej termoizolacji dachu, co wychodzi zdecydowanie na plus pod kątem energooszczędności, a także na odnowienie wykończenia domu.
Najłatwiejszym sposobem na wymianę okna dachowego jest wymiana starego okna dachowego na nowe bez naruszania szpalet, czyli szybko i bez bałaganu.
Taką metodę możemy zastosować w sytuacji gdy konstrukcja dachu oraz izolacja termiczna są w dobrym stanie i nie ma potrzeby w nie ingerować.
Także szpaleta (obróbka wokół okna) powinna być w dobrym stanie technicznym - bez zacieków i deformacji. Tutaj nowe okno będzie pasować 1:1 w miejsce wcześniej zamontowanego okna więc jego poprawny rozmiar możemy łatwo odczytać z tabliczki znamionowej starego okna.
Warto skorzystać z gotowych rozwiązań producentów i zastosować np. okno dachowe PCV w wersji RENO (w kolorze białym).
Podobnie postępujemy, gdy nie chcemy dużej przebudowy, ale zależy nam na nowoczesnych oknach i ciepłym montażu. W tym wariancie konieczne będzie naruszenie szpalet ale dzięki temu dodatkowo poprawimy izolację termiczną wokół okna.
Przy okazji możemy odnowić wnęki okienne, które mają zacieki lub są zdeformowane bez większego bałaganu w domu. Pamiętajmy, że w obu tych wariantach do okna potrzebny będzie jeszcze kołnierz uszczelniający, najlepiej w wersji Thermo.
A przy wymianie szpalet będziemy mogli dodatkowo docieplić przestrzeń pomiędzy oknem a krokwiami dachowymi - w tym pomoże nam zestaw składający się z kołnierza paroprzepuszczalnego oraz bloków i warkocza z naturalnej wełny owczej, który ma bardzo dobre parametry izolacyjne.
Kto przeprowadza wymianę okien dachowych?
Bez względu na to, na jaki wariant wymiany okna dachowego się zdecydujemy, najważniejszą sprawą jest zadbanie o wykonanie dobrej izolacji termicznej i właściwy montaż nowych okien.
To da gwarancję, że wymienione okno będzie służyło przez długi czas, a my będziemy zadowoleni z wykonanej inwestycji. Wybierając okna dachowe FAKRO, najlepiej skorzystać z usług doświadczonych i przeszkolonych fachowców lub ze wsparcia dystrybutorów, którzy służą doradztwem w doborze produktów i przygotowują wycenę produktów wraz z usługą wymiany.
W celu znalezienia kontaktu do dekarza lub dystrybutora warto odwiedzić stronę internetową www.fakro.pl lub skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta FAKRO, gdzie przy okazji zostaną udzielone wskazówki, co zrobić w pierwszej kolejności.
Co jeszcze zyskamy na wymianie okien?
Jeśli spełniamy warunki określone w programie „Czyste powietrze”, dostaniemy dofinansowanie do wymiany okien. Możemy też skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która umożliwia odliczenie kosztów od podatku.
Źródło i zdjęcia: FAKRO