Śpij spokojnie, żyj zdrowo – wybierz okna akustyczne KRISHOME

Dom zaprojektowany według współczesnych trendów architektonicznych, wykonany z energooszczędnych i ekologicznych materiałów, powinien zapewniać bezpieczeństwo, ciszę i spokój. Ale czy zawsze tak jest? Niestety, często niepostrzeżenie wkrada się hałas, zakłócając nasz komfort życia. Jak temu zapobiec? Rozwiązaniem mogą być okna wyposażone w szyby akustyczne, które skutecznie ograniczają hałas.

Śpij spokojnie, żyj zdrowo – wybierz okna akustyczne KRISHOME
KRISHOME Okna, drzwi, bramy, rolety
Dane kontaktowe:
+48 61 662 41 38
Budowlana 1 62-300 Września, Psary Małe

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Hałas to poważne zagrożenie, które często jest bagatelizowane. Dostrzegając konieczność zwiększenia świadomości społecznej na ten temat, firma Glassolutions by Saint Gobain zainicjowała ogólnopolską kampanię społeczną WYCISZ.TO, w całości poświęconą problemowi zanieczyszczenia hałasem.

- Ta kampania to dla nas projekt szczególny, ponieważ nie tylko wskazujemy problem, ale także pomagamy go rozwiązać wspólnie z naszym Partnerem, siecią KRISHOME – mówi Maciej Mańko, Marketing Manager z Saint-Gobain Glassolutions.

- Wierzymy, że dzięki wspólnym wysiłkom możemy sprawić, że hałas stanie się mniej uciążliwy, a nasze środowisko akustyczne – bardziej komfortowe. W ramach tej inicjatywy edukujemy klientów o szkodliwym wpływie hałasu na zdrowie i jakość życia oraz oferujemy konkretne rozwiązania, które zwiększają komfort ich codziennego otoczenia. Wspólne działania z KRISHOME obejmują zarówno szeroko zakrojoną kampanię informacyjną, jak i wdrażanie innowacyjnych produktów, które skutecznie izolują od dźwięków zewnętrznych – podkreśla Maciej Mańko.

Czym jest hałas? To niepożądane, uciążliwe lub szkodliwe dźwięki, które zakłócają spokój i negatywnie wpływają na nasze samopoczucie. Granica między dźwiękiem a hałasem jest subiektywna, ponieważ każdy z nas ma inną wrażliwość na dźwięki otoczenia.

Hałasem może być każdy dźwięk, który utrudnia koncentrację, wywołuje zmęczenie, uniemożliwia odpoczynek i jest szkodliwy dla zdrowia – w skrajnych przypadkach prowadząc do uszkodzenia słuchu, a nawet głuchoty.

Może też powodować nadciśnienie, choroby serca, problemy ze snem, stany lękowe czy depresję. Podczas budowy lub remontu domu inwestorzy często skupiają się na aspektach energooszczędnych, nie zdając sobie sprawy, że hałas cywilizacyjny również znacząco wpływa na komfort i zdrowie rodziny.

Kampania społeczna WYCISZ.TO.

Z jakim hałasem muszą zmagać się Polacy?

Wielu osobom może się wydawać, że hałas w domach pochodzi głównie z sąsiednich lokali. Choć taki problem bywa dokuczliwy, najbardziej uciążliwe są dźwięki dochodzące z zewnątrz. Warto uświadomić sobie, jak wiele hałasu generują elementy codziennego życia:

  • lekki wiatr: 20 dB,
  • dźwięki z okna wychodzącego na spokojną ulicę: 50 dB,
  • spokojna rozmowa: 50 - 60 dB,
  • dźwięki z okna przy ruchliwej ulicy: 70 dB,
  • skrzyżowanie w mieście: 78 dB,
  • droga szybkiego ruchu: 82 dB,
  • suszarka do włosów: 80 - 90 dB.

Należy pamiętać, że hałas na poziomie 85 dB stanowi już pewne ryzyko dla zdrowia, a przy 90 dB staje się poważnym zagrożeniem. Dźwięki powyżej 120 dB mogą powodować odczuwalny ból.

Problem hałasu w Europie

Dane i statystyki pokazują, że aż 20% mieszkańców Europy jest narażona na hałas powyżej 55 dB w nocy, co znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych oraz problemów psychicznych – ostrzegają europejscy specjaliści.

Długotrwała ekspozycja na hałas może prowadzić do poważniejszych skutków zdrowotnych, zarówno fizycznych, jak i psychicznych.

Zmiany w przepisach – spełnianie wymagań akustycznych

Od 1 sierpnia 2024 roku wprowadzono zmiany w rozporządzeniu dotyczącym szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Nowe przepisy wymagają analizy rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych zgodnych z przepisami wydanymi na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy. Analiza ta powinna zawierać m.in. informacje o:

  • przewidywanym poziomie hałasu zewnętrznego oddziałującego na budynek,
  • wymaganej izolacyjności akustycznej przegród w budynku, w tym przegród między lokalami, okien i drzwi wejściowych do mieszkań,
  • materiałach budowlanych zapewniających odpowiednią izolacyjność akustyczną przegród,
  • dopuszczalnym poziomie hałasu oraz przenikaniu dźwięków do wnętrza budynku oraz sposobach spełnienia tych wymagań – szczególnie w przypadku budynków jednorodzinnych z dwoma lokalami, budynków w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej, a także budynków wielorodzinnych.
Kampania społeczna WYCISZ.TO.

Okna zapewniające spokój

Jednym z najskuteczniejszych sposobów redukcji hałasu jest montaż okien z szybami akustycznymi SGG STADIP® SILENCE. To prosty sposób na podniesienie komfortu mieszkania i poprawę jakości życia zarówno w przestrzeniach domowych, jak i biznesowych. Odpowiednio dobrane okna mogą obniżyć poziom hałasu wewnątrz nawet o 40 dB.

W salonach KRISHOME w całej Polsce doradcy pomagają w wyborze odpowiednich szyb do stolarki okiennej, biorąc pod uwagę lokalizację budynku, jego orientację względem stron świata oraz poziom ekspozycji na hałas, co zapewnia domownikom komfort akustyczny.

Warto pamiętać, że przy ocenie izolacyjności akustycznej okien nie należy skupiać się wyłącznie na szybach. Kluczowe znaczenie mają także inne elementy, takie jak rodzaj ramy, zastosowane okucia oraz sposób montażu okna w otworze ściennym.

Jak chronić się przed hałasem?

Spędzamy większość czasu wolnego w domu, dlatego warto zadbać, aby był on bezpieczny dla wszystkich domowników, w tym zwierząt. Kluczowymi elementami ochrony przed hałasem są: wybór odpowiedniego miejsca zamieszkania, zwrócenie uwagi na standard akustyczny budynku oraz montaż okien o wysokiej klasie dźwiękoszczelności. Należy również ograniczać hałas generowany przez nas samych.

Słuchanie muzyki z umiarkowaną głośnością, unikanie głośnych zachowań w miejscach publicznych oraz preferowanie transportu publicznego, jazdy na rowerze lub spacerów zamiast jazdy samochodem to proste działania przynoszące znaczące korzyści.

Edukowanie sąsiadów na temat problemu hałasu, wspólne interwencje w sytuacjach uciążliwych dźwięków generowanych przez lokalne firmy czy instytucje, a także sadzenie drzew i roślin pochłaniających dźwięki to działania, które mogą realnie wpłynąć na poziom hałasu w naszym otoczeniu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź mapę akustyczną Polski – Kliknij tutaj.

źródło i zdjęcia: KRISHOME

Autor
Sebastian Malinowski
Sebastian Malinowski

Z mediami związany od ponad 25 lat. Przygodę w prasie zaczynał jako redaktor w magazynie komputerowym ENTER, następnie przez wiele lat związany z magazynem komputerowym PC Format. W branży budowlanej od 2019 roku - na początku jako redaktor online w miesięczniku Murator, obecnie jako redaktor prowadzący serwis BudownictwoB2B.pl. Autor artykułów poradnikowych, majsterkowicz i ogrodnik. Wolny czas spędza w bliskim kontakcie z naturą, remontując swoją starą chałupę na Kurpiach.