21 października - Dzień pomp ciepła w Europie. Okazja do refleksji nad ekologicznym ogrzewaniem

Polskę czeka wyzwanie transformacji energetycznej, która obejmuje również segment grzewczy. Przed dylematem wyboru źródła ogrzewania stanie praktycznie każdy z nas. Nawet jeśli dzisiaj korzystamy z gazu czy węgla, to w przyszłości pojawi się taka konieczność, wynikająca choćby z wymiany urządzenia, które odmówi dalszej pracy. Pompy ciepła to jedna z możliwości, by proces transformacji zrealizować szybko, sprawnie i z korzyścią dla użytkowników indywidualnych oraz lokalnych społeczności.

21 października - Dzień pomp ciepła w Europie. Okazja do refleksji nad ekologicznym ogrzewaniem
Stiebel Eltron Polska Pompy ciepła, wentylacja i rekuperacja, ogrzewacze wody, ogrzewacze pomieszczeń
Dane kontaktowe:
22 609 20 30
Działkowa 2 02-234 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Pompy ciepła mogą być z powodzeniem wykorzystywane do ogrzewania, przygotowywania c.w.u., chłodzenia i wspomagania wentylacji w domach jednorodzinnych i budynkach wielorodzinnych, także tych modernizowanych. Jak pokazują przykłady również w obiektach użyteczności publicznej można wykorzystywać te bezemisyjne urządzenia grzewcze. 

Pompy ciepła - technologia wykorzystywana od lat

Technologia pomp ciepła jako koncepcja powstała już w XIX wieku, podobnie jak inne wynalazki, z których obecnie korzystamy np. samochód, radio, elektryczność, żarówka czy lodówka. Pierwszym miastem, w którym się upowszechniła był Zurych.

Technologia szczególnie dynamicznie jest rozwijana w okresie ostatnich kilkudziesięciu lat. Wielu europejskich i światowych producentów prowadzi centra badawcze i rozwojowe, a zatrudnieni w nich inżynierowie pracują nad nowinkami usprawniającymi technologię.

Rozwijają oni kolejne innowacyjne rozwiązania, także wynikające z postępu cyfryzacji ułatwiającej np. zdalną obsługę urządzeń.

Niezmienne jest jednak, że pompy ciepła pozyskują ze źródeł odnawialnych (czyli dostępnej za darmo naturalnej energii ziemi, powietrza lub wody) do 85 proc. energii niezbędnej do ogrzania naszego domu czy przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Pozostałe 15 proc. energii wymaga napęd sprężarki pompy, której praca związana jest z poborem prądu, za który płacimy operatorowi. Wysokowydajne pompy ciepła potrafią skutecznie ogrzewać pomieszczenia nawet przy temperaturach zewnętrznych rzędu -25 stopni Celsjusza.

Dzieje się tak w milionach budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej na całym świecie, w których korzysta się z pomp ciepła.

Informacje o sprawności urządzenia wyraża parametr COP, określający stosunek ilości energii cieplnej dostarczonej przez pompę w odniesieniu do energii elektrycznej zużywanej do jej działania. Dla przykładu COP na poziomie 4 oznacza, że pompa wytworzyła 4 kWh energii cieplnej z każdego 1 kWh energii elektrycznej.

Uwaga! Prawidłowa ocena parametru COP powinna odnosić się do pracy urządzenia w ujemnych temperaturach tj. pompa przy -20°C czy -10°C musi zapewni ilość energii cieplnej, bliską potrzebom energetycznym budynku obliczonym dla tej temperatury. Zapytaj o te dane instalatora lub dostawcę.

Pompy ciepła do budynków o różnej wielkości, nowych i modernizowanych - także w Borussii Dortmund

Skuteczność pomp ciepła, prawidłowo dobranych do potrzeb energetycznych obiektu w którym mają zostać zamontowane, pozwala na stworzeniu w oparciu o nie efektywnego systemu grzewczego.

Zarówno w nowopowstających domach jednorodzinnych, a także blokach i budynkach modernizowanych. Wielkość i funkcja obiektu nie są ograniczeniem, a pompy ciepła od lat ogrzewają m.in. olbrzymie przestrzenie Muzeum Narodowego we Wrocławiu (Pawilon 4 Kopuł), czy obiekty należące do Borussi Dortmund.

Hans-Joachim Wetzke, prezes Borrussi Dortmund:Ciężko pracujemy, aby w perspektywie najbliższych 5-10 lat nasze nieruchomości osiągnęły neutralność klimatyczną. Przekształciliśmy naszą flotę samochodów, którą w ponad 50% stanowią obecnie pojazdy elektryczne, i w coraz większym stopniu polegamy na energooszczędnych pompach ciepła naszego partnera w zakresie zrównoważonego rozwoju, firmy Stiebel Eltron.

Prawidłowy dobór urządzenia ma zasadnicze znaczenie - pomoże fachowiec

W wielu przypadkach to rekomendacja ze strony instalatora jest głównym czynnikiem decyzji zakupowej inwestora. Dlatego tak istotna jest wiedza doradzającego nam specjalisty.

Najlepiej, gdyby mógł on pochwalić się kierunkowym wykształceniem z obszaru technik grzewczych i posiadał doświadczenie w branży. Ma to istotne znaczenie, bowiem pompy ciepła nie tylko są różne, lecz także się zmieniają.

Wdrażane są w nich rozwiązania, które sprawiają, że stają się coraz bardziej efektywne i ekologiczne. Dobór optymalnego z punktu widzenia klienta rozwiązania powinien uwzględniać te najnowsze osiągnięcia.

Pamiętajmy że dobry instalator doboru urządzenia dokona zawsze w odniesieniu do specyficznych cech i potrzeb budynku (czy jest nowy lub modernizowany, czy posiada jedno czy dwa źródła ciepła, jaka jest wielkość okien, czy obiekt wyposażono w ogrzewanie podłogowe etc.). Kierowanie się tą zasadą daje gwarancję, że system będzie sprawny i tani w użytkowaniu.

Efektywność to synonim pomp ciepła

Wykorzystywanie odnawialnej energii oznacza, że pompy ciepła to systemy niezwykle efektywne. Skutecznie zapewniają ciepło, chłodzenie czy wspomagają wentylację w obiektach różnego typu, a korzystanie z nich przynosić znaczące oszczędności finansowe, a dodatkowo również korzyści środowiskowe.

Potwierdzają to dane, np. kwartalne zestawienia rocznych kosztów ogrzewania budynków obliczane na podstawie aktualnych cen różnych nośników energii. Pompy ciepła przewodzą w czołówce najkorzystniejszych opcji grzewczych, co potwierdzają dane Polskiego Alarmu Smogowego i POBE*.

Czy wiesz, że mieszkańcy 32-lokalowego bloku w Urszulinie, woj. lubelskie, dzięki zamontowaniu kaskady pomp ciepła mogą obniżyć roczne koszty ogrzewania o ok. 68%, z 224 tys. zł do ok. 72 tys.! Oszczędności, jakie nowy system grzewczy wygeneruje w ciągu 10 lat obliczane są na ok. 1,3 mln złotych.

Pompy ciepła w praktyce

  • Mieszkańcy jednego z osiedli mieszkaniowych w Oławie korzystają z gruntowych pomp ciepła, które zostały uwzględnione jako podstawowy sposób ogrzewania domów już na etapie projektu. Na osiedlu znajdują się budynki mieszkalne, plac zabaw dla dzieci, tereny zielone oraz obiekty usługowo-handlowe. Nowoczesne rozwiązania oparte na energii odnawialnej zapewniają mieszkańcom wysoki komfort, niskie koszty eksploatacji i czyste powietrze.
  • Technologia pomp ciepła jest sercem systemu ogrzewania i chłodzenia Kampusu Energetycznego StiebelEltron. Nośnikiem energii dla systemu jest woda gruntowa. Na dachu i elewacji obiektu zamontowano system fotowoltaiczny o łącznej mocy około 120 kWp. Energia elektryczna uzyskana z paneli wykorzystana jest przez system pompy ciepła oraz do ogólnego zasilania budynku, będącego jednocześnie generatorem i akumulatorem energii odnawialnej. Duży bufor ciepła i zasobnik c.w.u. umożliwiają opóźnione wykorzystanie wygenerowanej energii. 

Co o pompach mówi inżynier wsparcia projektowego?

- Dla mnie odpowiedź na pytanie o sensowność montażu pompy ciepła jest jednoznacznie pozytywna. Decyduje o tym efektywność tej technologii, mierzona skutecznością ogrzewania i kosztami jakie są niezbędne do obsługi urządzenia, a także fakt, że z powodzeniem można ją stosować w praktycznie każdym typie budynku. Oczywiście kluczowy pozostaje dobór urządzeń do potrzeb danego obiektu - mówi Wioletta Walczak, inżynier wsparcia projektowego StiebelEltron.

Jako inżynier, w odpowiedzi na ewentualne wątpliwości mogę wskazać na prosty fakt. Pompa ciepła, jak mało które urządzenie grzewcze, w zdecydowanej większości wykorzystuje „paliwo”, które jest dla nas dostępne za darmo. Naturalna energia, która nas otacza zostaje przekształcana przez pompę na ciepło zasilające nasze domy. Ciepło wytwarzane praktycznie bezemisyjnie, co również ma swoją wartość - podsumowuje ekspertka StiebelEltron, producenta rozwiązań grzewczych i wentylacyjnych.

Źródło i zdjęcia:Stiebel Eltron