Dziesięciu finalistów z ośmiu różnych krajów
Podczas dorocznej konferencji EAAE1 w Münster w Niemczech, dziesięciu finalistów z ośmiu różnych krajów miało szansę zaprezentowania swoich projektów przed jury w finałowej rundzie konkursu International VELUX Award 2024.
Wśród nich - zespół studentów z Politechniki Wrocławskiej w składzie Iwona Kin, Alicja Smoczyk, Agata Czugała i Paweł Mordeja, których projekt (No) daylight, otrzymał nagrodę regionalną w kategorii “Badania and światłem naturalnym”, w regionie Europa Wschodnia i Bliski Wschód. Ich projekt skupia się na oświetleniu terenów zielonych bez użycia energii elektrycznej i bez przyczyniania się do zanieczyszczenia światłem.
Studenci z Politechniki Wrocławskiej o swoim projekcie
- Nasz projekt to z pozoru zwykła lampa. Jednak jej funkcja jest o wiele bardziej złożona. Jej głównym celem jest zapewnienie oświetlenia wśród natury, czyli w miejscach takich jak parki, kempingi czy łąki. Umieszczenie naszej lampy jest możliwe bez nadmiernej ingerencji w przyrodę - poprzez brak okablowania czy mechanizmu elektrycznego. Stworzenie sieci punktów świetlnych na terenach zielonych poprawia bezpieczeństwo, a lampa świecąc jedynie delikatnym luminescencyjnym światłem, nie stanowi zanieczyszczenia świetlnego. Jest to projekt lampy, która świeci mocno tylko gdy jej potrzebujemy - wyjaśniają studenci z Politechniki Wrocławskiej.
W sumie do edycji 2024 International VELUX Award napłynęło 468 projektów, zgłoszonych przez studentów z 220 szkół architektury z całego świata.
Było to niewątpliwie niespodziewane wyróżnienie. Będąc pośród tak wielu wspaniałych projektów, poczuliśmy się niezwykle docenieni za naszą pracę. Ta nagroda to przede wszystkim wielka dawka motywacji do dalszego działania, a także potwierdzenie tego, że warto próbować swoich sił - komentują studenci z Politechniki Wrocławskiej.
- Udział w tym konkursie to doświadczenie rozwijające na wielu płaszczyznach. Podczas warsztatów, będących częścią międzynarodowego finału poznaliśmy studentów z całego świata, z którymi mogliśmy wymienić się doświadczeniami dotyczącymi studiowania architektury. Mieliśmy okazję pokazać naszą pracę cenionym na całym świecie specjalistom i architektom. Udział w tym wydarzeniu, jak i samym konkursie jest dla nas niesamowitym przeżyciem - dodają studenci z Polski.
Po prezentacji dziewięciu finalistów, jury złożone z uznanych na całym świecie architektów, w składzie prof. Ewa Kuryłowicz (Polska), prof. Jenni Reuter, (Finlandia), prof. Song Yehao (Chiny), Alberto Vega (Hiszpania), Kent Holm (Dania), wybrało dwóch globalnych zwycięzców: projekt "Solar Sinter" autorstwa Andersa Eugena Lunda (Dania) oraz "The Light Filter" autorstwa Wan Zilin, Poon Gin Yong & Zang Jiayou (Chiny).
Projekt "The Light Filter"
Projekt "The Light Filter" odnosi się do spadku liczby świetlików z powodu zanieczyszczenia światłem i ingerencji człowieka w naturę. Projekt tworzy przestrzenie światła dziennego i punkty widokowe dla ludzi, jednocześnie wykorzystując specjalistyczne filtrowane szkło do blokowania określonych widm światła, tworząc zaciemnione środowisko sprzyjające przetrwaniu świetlików. Jury doceniło przemyślane podejście do projektu, które wykracza poza ludzi i obejmuje inne żywe stworzenia na Ziemi, oferując perspektywę obejmującą doświadczenia różnych gatunków.
- Praca pokazuje duży wysiłek włożony w stworzenie środowiska, które byłoby mniej szkodliwe dla przyrody. Detale naprawdę przypominają mi sposób, w jaki formują się świetliki, co jest bardzo miłą obserwacją. Sposób, w jaki projekt jest komunikowany, jest delikatny i bardzo przekonujący - mówi Ewa Kuryłowicz, członek jury International VELUX Award.
Projekt "Solar Sinter"
Natomiast drugi zwycięski projekt "Solar Sinter" został zainspirowany ludnością wiejską Radżastanu, która mieszka w domach z gliny. Monsunowe deszcze zmywają gliniane ściany, co wymaga częstych napraw i konserwacji.
"Solar Sinter" proponuje wykorzystanie soczewki Fresnela do słonecznego spiekania tynku, przekształcając glinę w ceramikę i czyniąc ją bardziej odporną. Innowacja ta zmniejsza obciążenie mieszkańców, zachowując jednocześnie tradycyjną architekturę wernakularną.
Jury było pod wrażeniem globalnego wpływu projektu, który stara się rozwiązać rzeczywisty problem za pomocą praktycznego, neutralnego pod względem emisji CO2 rozwiązania.
- Chociaż nie jest jeszcze w pełni gotowy, jak każda praca studencka, kryje się za nim energia i dokładna, interesująca analiza. Im więcej dowiadywaliśmy się o projekcie, tym większe robił na nas wrażenie. Solar Sinter to wielofunkcyjne urządzenie, które może zmienić branżę budowlaną - komentuje Jenni Reuter, członek jury International VELUX Award.
Zwycięzcy globalni w kategoriach “Światło naturalne w budynkach” i Badania nad światłem naturalnym” otrzymali nagrodę w wysokości 5 000 euro; 4 000 euro dla ucznia (uczniów) i 1 000 € dla nauczyciela (nauczycieli).
Międzynarodowa nagroda VELUX dla studentów architektury
International VELUX Award to konkurs dla studentów architektury, który odbywa się co dwa lata. Od czasu jego uruchomienia stał się największym tego typu konkursem, w którym studenci z 800 uczelni ze 130 krajów, na wszystkich kontynentach, zgłosili ponad 6000 projektów na temat światła w architekturze. Konkurs jest organizowany w ścisłej współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (UIA) i jest uznawana przez Europejskie Stowarzyszenie Edukacji Architektonicznej (EAAE), Stowarzyszenie Kolegiów Architektury (ACSA) i Konsorcjum Centrów Badań Architektonicznych (ARCC). Kolejna edycja odbędzie się w 2026 r., a rejestracja rozpocznie się jesienią 2025 r.
[1] European Association for Architectural Education (EAAE)
źródło i zdjęcia: VELUX Polska