Przydomowa oczyszczalnia ścieków to wiele różnych technologii
Decydując się na budowę szamba, nasze możliwości wyboru ograniczają się z reguły do materiału, z którego jest wykonane, pojemności czy ewentualnie liczby komór. Mimo wszystko jest to cały czas ten sam zestaw rozwiązań zakładający wyłącznie gromadzenie nieczystości, które następnie trzeba wywieźć z terenu posesji.
Inaczej wygląda to w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków, gdzie do wyboru mamy kilka różnych technologii, wyróżniających się zarówno budową, materiałami, jak też sposobem oczyszczania i obsługi. Możliwości w tym zakresie doskonale pokazuje przekrój oferty firmy EKO-BIO Oczyszczalnie, w której znajdziemy trzy rodzaje instalacji o odmiennej specyfice.
Pierwszą z nich jest oczyszczalnia biologiczna. Charakteryzuje się tym, iż proces neutralizacji ścieków dzieli się na dwa etapy: oczyszczanie tlenowe oraz beztlenowe. W pierwszym z nich specjalne bakterie – aeroby – przy udziale tlenu rozkładają zanieczyszczenia na dwutlenek węgla, wodę i biomasę.
Kolejnym etapem jest oczyszczanie beztlenowe, w trakcie którego mikroorganizmy – anaeroby – w warunkach beztlenowych przekształcają zanieczyszczenia do dwutlenku węgla, metanu oraz biomasy. Warto podkreślić, że jest to proces mniej efektywny, dlatego stanowi uzupełnienie oczyszczania tlenowego.
Kolejny model to oczyszczalnia ekologiczna z drenażem rozsączającym, nazywana czasem szambem ekologicznym. W tym przypadku pierwszy etap neutralizacji ścieków zachodzi w zbiorniku i polega na oczyszczaniu beztlenowym.
Drugi etap realizowany jest natomiast w drenażach, gdzie następuje proces oczyszczania tlenowego. W oczyszczalni od EKO-BIO ścieki przepływają pomiędzy poszczególnymi komorami zbiornika przez trójniki asymetryczne, dzięki czemu przebywają w nich więcej czasu, co wpływa na podwyższenie sprawności całego urządzenia.
Ostatnim z przykładów jest oczyszczalnia biologiczno-chemiczna, która jest rozwiązaniem przeznaczonym dla aglomeracji powyżej 100 000 RLM. Proces neutralizacji ścieków przypomina ten z klasycznej oczyszczalni biologicznej, jednak dodatkowo używa się specjalnego środka chemicznego, który pozwala oczyścić ścieki z nawet do 95% fosforanów.
Powyższe zestawienie pokazuje więc, że przydomowe oczyszczalnie biologiczne to cały zespół rozwiązań, spośród których można wybrać to, które najbardziej nam odpowiada.
Koszty budowy oraz utrzymania szamba i oczyszczalni różnią się
Czynnikiem, który często decyduje na korzyść szamba lub oczyszczalni przydomowej są koszty budowy i użytkowania. Należy bowiem podkreślić, że ze względu na dość prostą technologię, klasyczne szambo jest rozwiązaniem niedrogim zarówno pod kątem kosztów samego zbiornika, jak też jego instalacji na działce.
W przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków musimy się liczyć z wyższymi kosztami, w tym również z koniecznością skorzystania z usług wykwalifikowanej ekipy montażowej. Trzeba pamiętać, że ta różnica w cenie związana jest przede wszystkim z opisanymi już wcześniej, znacznie bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami, które są charakterystyczne dla tego rodzaju instalacji.
Dlaczego zatem przydomowe oczyszczalnie ścieków są tak popularne? Jest to konsekwencją niskich kosztów użytkowania, dzięki którym inwestycja ta zwraca się już po kilku latach. Wynikają one głównie z braku konieczności częstego wywozu nieczystości z naszej działki.
Posiadacze szamb muszą bowiem korzystać z usług asenizacyjnych raz na 3–5 tygodni, natomiast właściciele przydomowych oczyszczalni ścieków wywożą nadmiarowy osad średnio raz na 9 miesięcy. W efekcie mogą oni w znaczący sposób odciążyć swój domowy budżet, a zaoszczędzone w pierwszych latach środki użyć np. do kredytowania efektywniejszej oczyszczalni, by w kolejnych sezonach cieszyć się tanią i wygodną formą utylizacji ścieków.
Oczyszczalnia przydomowa jest wygodna w codziennym użytkowaniu
Ostatnim z aspektów, na które należy zwrócić uwagę, jest wygoda użytkowania oraz proces obsługi instalacji. Wielu potencjalnych użytkowników obawia się, czy przydomowa oczyszczalnia ścieków nie będzie wymagała od nas zbyt dużo wiedzy i nakładów pracy, aby utrzymać ją w sprawności. Warto jednak od razu obalić ten mit.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków działają niemal autonomicznie, a jedyne, co ich użytkownik musi robić to:
- Raz na kilka miesięcy skorzystać z usług asenizacyjnych w zakresie wywozu nagromadzonego w tym czasie nieoczyszczonego osadu.
- Dozować dedykowany, lecz łatwo dostępny, a przy tym bezpieczny dla zdrowia i niedrogi preparat bakteryjny wspomagający oczyszczanie i uzupełniający wyniszczoną chemią domową florę bakteryjną.
Rozwiązanie to wymaga więc znacznie mniejszego zaangażowania niż np. szambo, w przypadku którego musimy po pierwsze pamiętać o regularnym sprawdzaniu poziomu ścieków, a po drugie o ich regularnym wywozie. Ten z kolei wiąże się zarówno z kosztami, jak i hałasem oraz nieprzyjemnymi zapachami, zarówno dla nas, jak i naszych sąsiadów.
Podsumowując przydomowa oczyszczalnia ścieków to z jednej strony zespół zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które zostały zaprojektowane w sposób umożliwiający łatwą i tanią obsługę przez wiele lat. Dzięki temu inwestor może liczyć na szereg korzyści – zarówno finansowych, jak też w zakresie wygody użytkowania oraz niższej uciążliwości.
Warto więc sprawdzić, jakie możliwości daje tego typu rozwiązanie i porozmawiać ze specjalistami, którzy są dla Ciebie dostępni w jednym z wielu oddziałów EKO-BIO Oczyszczalnie. Dowiedz się, jakie technologie będą najlepiej odpowiadały Twoim potrzebom oraz co zyskasz dzięki ekologicznej i nowoczesnej przydomowej oczyszczalni ścieków.
źródło i zdjęcie: Eko-Bio Oczyszczalnie