Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Tężnia solankowa w Raszynie otwarta

Wójt Gminy Raszyn, wraz z przedstawicielami Fundacji Pracowniczej Grupy VKR oraz firmy VELUX Polska, dokonał uroczystego otwarcia Tężni Solankowej w Raszynie. Mieszkańcy mogą cieszyć się prozdrowotnymi urokami tego miejsca.

Tężnia solankowa w Raszynie otwarta
VELUX Polska Sp. z o.o. Okna dachowe, świetliki tunelowe, systemy sterowania, rolety, markizy, żaluzje
www.velux.pl

Nowa atrakcja w Parku Raszyńskim

Tężnia solankowa w Raszynie to efekt współpracy pracowników VELUX Polska i Gminy Raszyn, powstały pod hasłem „Zielone okno do natury”. Inwestycja zagospodarowała centralną część Parku Raszyńskiego im. Magdaleny Abakanowicz, tworząc miejsce do relaksu z nowymi ścieżkami, alejkami i nasadzeniami roślin. Nowocześnie zaprojektowana tężnia przyciąga mieszkańców, a jej walory prozdrowotne są nie do przecenienia.

Uroczystość otwarcia Tężni w Raszynie, przecięcie wstęgi. fot. VELUX Polska
Uroczystość otwarcia Tężni w Raszynie, przecięcie wstęgi. fot. VELUX Polska

Walory zdrowotne tężni

Tężnia solankowa to nie tylko atrakcja parku, ale przede wszystkim inwestycja w zdrowie mieszkańców. Jest polecana osobom z chorobami oddechowymi, skórnymi, krążeniowymi, reumatycznymi oraz odpornościowymi. Zachęca również tych, którzy pragną odpocząć od miejskiego zgiełku.

„Tężnia solankowa to inwestycja w zdrowie wszystkich osób (maluchów i juniorów, dorosłych i seniorów), którzy będą korzystać z jej dobrodziejstw. Zachęcamy wszystkich, którzy zechcą poprawić swoje zdrowie i samopoczucie” – mówi Bogumiła Stępińska-Gniadek, Wójt Gminy Raszyn.

Realizacja projektu i finansowanie

Rewitalizacja Parku, w tym powstanie Tężni Solankowej, została zrealizowana w latach 2021-2024 w ramach programu grantowego „Tereny zielone i aktywności na świeżym powietrzu”, ogłoszonego przez Fundację Pracowniczą Grupy VKR z okazji 30-lecia działalności. Projekt otrzymał dotację w wysokości 340 000 euro (ponad 1,5 mln zł), a budżet gminy pokrył koszty podatku VAT.

Wsparcie społeczne i rola firm

Przemysław Pokorski, Dyrektor Rynku VELUX Polska, podkreśla: „Każda firma, a zwłaszcza taka jak nasza, będąca liderem kategorii okien dachowych, ma do odegrania ogromną rolę w społeczeństwie. Chcemy coś więcej 'dać od siebie'. Cieszymy się, że poprzez nasze Fundacje wspieramy projekty dotyczące społeczności lokalnych.”

Dzięki grantom Fundacji Pracowniczej Grupy VKR, Polacy mają do dyspozycji cztery unikalne miejsca rekreacji, edukacji i wypoczynku na łonie natury. Łączna wartość przyznanych grantów to ponad 5,4 mln zł. Zrealizowano już dwa projekty: Tężnię Solankową w Raszynie oraz Leśnią Oazę w Gnieźnie. Kolejne inwestycje powstaną w Namysłowie i Tczewie.

Fundacja Pracownicza Grupy VKR

Fundacja Pracownicza działa od 1991 roku, udzielając pomocy finansowej pracownikom holdingu VKR, w ramach którego w Polsce działają producenci okien dachowych Grupa VELUX oraz fasadowych Grupa DOVISTA. Jej celem jest wsparcie pracowników i ich rodzin oraz społeczności lokalnych. Fundacja wspiera projekty dotyczące zdrowia, edukacji oraz działań na rzecz lokalnych społeczności.

Przyszłość i inspiracje

Lotte Kragelund, Dyrektor Fundacji Pracowniczej Grupy VKR, zaznacza: „Cieszę się, że Fundacja wsparła tę inicjatywę, dzięki której pracownicy VELUX, ich rodziny oraz przedstawiciele społeczności lokalnej mogą wspólnie spędzać czas na łonie natury. Jestem przekonana, że tężnia solankowa przyciągnie mieszkańców, zachęcając do korzystania ze światła dziennego i świeżego powietrza.”

Projekt „Tereny zielone i aktywności na świeżym powietrzu” jest efektem pandemii Covid-19, która ograniczyła aktywności na świeżym powietrzu. Fundacja pragnie, aby pracownicy VELUX i DOVISTA, ich rodziny oraz lokalne społeczności mogli wspólnie cieszyć się naturą, inspirując innych do tworzenia podobnych miejsc w Polsce.

źródło i zdjęcia: VELUX polska