Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Opakowania zwrotne, segregacja odpadów budowlanych, dyrektywa CSRRD - wymagania i zmiany w przepisach

Od wielu lat problem wzrostu zanieczyszczeń na świecie jest niezwykle palący. Debatują nad nim zarówno profesorowie, eksperci, jak i politycy. Nic więc dziwnego, że na przełomie listopada i grudnia 2022 roku Komisja Europejska zaproponowała nowy dokument pt. Regulation on Packaging and Packaging Waste.

Opakowania zwrotne, segregacja odpadów budowlanych, dyrektywa CSRRD - wymagania i zmiany w przepisach

Nowelizacja dyrektyw UE

Nowelizacja rozporządzenia o opakowaniach i odpadach opakowaniowych będzie miała bardzo duży wpływ na rynek. Nowe rozporządzenie ma zastąpić dyrektywę 94/62/WE, która wciąż obowiązuje. Wszystko po to, aby walczyć z problemem zanieczyszczeń opakowaniowych i niejako wymusić na producentach wykorzystywanie opakowań i palet wielokrotnego użytku.

Zmiana w ustawie o odpadach

Dodatkowo - od 1 stycznia 2025 roku mają wejść w życie nowe przepisy w ustawie z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach. Zgodnie z nowelizacją odpady budowlane i rozbiórkowe będą zbierane i odbierane selektywnie, z podziałem co najmniej na: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie.

To kolejny przepis, który wymusi segregację materiałów odpadowych na placach budów i spowoduje że sposób utylizacji odpadów będzie bardziej przejrzysty i łatwiejszy do skontrolowania.

Coraz częściej na placach budów, ale również w hurtowniach budowlanych mamy do czynienia z kontrolami, które weryfikują co dzieje się z opakowaniami jednorazowymi. Sprawdzeniu podlegają dokumenty potwierdzające ich utylizację przez firmy posiadające do tego stosowne uprawnienia.

Obowiązek raportowania wskaźników ESG - dyrektywa CSRRD

Od roku 2024 wybrane duże przedsiębiorstwa oprócz raportu finansowego będą musiały przygotowywać raport oparty o zunifikowane wskaźniki ESG (Enviromental Social Governance). Co ważne raport ten nie dotyczy jedynie procesów związanych z wytwarzaniem produktów w zakładzie produkcyjnym.

Obejmuje on zarówno poddostawców komponentów wsadowych sięgając aż po źródło ich wytworzenia jak i firmy zajmujące się sprzedażą, montażemwytwarzanych produktów łącznie z fazą wbudowania ich w strukturę budynku.

Obowiązek ten w kolejnych latach będzie sukcesywnie rozszerzany o część małych i średnich przedsiębiorstw. Będzie stanowił dla inwestorów ważny element porównawczy pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorstwami.

Wymusi w naturalny sposób przyjęcie celów środowiskowych dla przedsiębiorstw i ich realizację. Istotnym elementem wchodzącym w skład raportu jest miedzy innymi gospodarka obiegu zamkniętego opakowań.

Opakowania zwrotne to dobry wybór

Niezależnie od sektora prowadzonej działalności gospodarczej, każdy właściciel powinien wprowadzać zmiany związane ze zwiększoną dbałością o środowisko naturalne. Jedną z takich zmian jest wprowadzenia opakowań i palet wielokrotnego użytku.

Od lat wykorzystywane są one m.in. przez renomowanych producentów materiałów budowlanych. Coraz chętniej wdrażane są także w innych sektorach. Już niedługo będzie to obowiązek, a nie wybór. Wszystko dlatego, że opakowania zwrotne stanowią ważny element strategii i raportów ESG.

Oszczędność pieniędzy i miejsca

Korzystanie z opakowań zwrotnych to także sposób na oszczędność pieniędzy i miejsca. Wykorzystywanie palet wielokrotnego użytku sprawia, że redukujesz koszty związane z wywozem odpadów, nie będziesz też miał żadnych problemów w przypadku kontroli organów zewnętrznych na placu budowy lub w hurtowni budowlanej.

Pamiętaj, że utylizacja opakowań zwrotnych na własną rękę grozi karami finansowymi i wysokimi mandatami. Postaw na opakowania zwrotne.

Palety zwrotne URSA

URSA, jako świadomy producent materiałów izolacyjnych, od listopada zaczęła dostarczać produkty z wełny mineralnej URSA GLASSWOOL wytworzone w zakładzie produkcyjnym w Dąbrowie Górniczej na paletach wielokrotnego użytku.

Na paletach zwrotnych pakowana jest między innymi wełna w rolkach z serii PLATINUM, AMBER, GOLD, OPTIMUM, SILVER, oraz produkty w płytach takie jak SILENTIO, VENTO, czy PROFILO.

W ten sposób dokładamy naszą cegiełkę w aktywnym działaniu na rzecz ochrony środowiska naturalnego i odpowiedzialności społecznej. Nasze opakowania z powodzeniem mogą być wielokrotnie wykorzystywane w procesie magazynowania i transportu towarów.

źródło i zdjęcie: URSA