Komisja Europejska stawia sobie ambitne cele, jeśli chodzi o redukcję ilości odpadów opakowaniowych. Do 2030 roku ma to być 5% mniej niż w roku 2018, do 2035 - 10% mniej, a do 2040 - aż 15% mniej. To oznacza, że ilość odpadów w UE ma się zmniejszyć o około 37% w porównaniu do obecnego stanu.
Dodatkowo, przepisy mają wspierać ponowne zużycie i napełnianie opakowań. Firmy będą miały obowiązek oferować konsumentom część produktów w opakowaniach wielokrotnego użytku lub wielokrotnego napełniania. Komisja Europejska chce, aby do 2030 roku wszystkie opakowania były w pełni nadające się do recyklingu.
Dla sektora budowlanego oznacza to m.in. konieczność wykorzystywania opakowań, które mogą zostać odebrane od klienta i wykorzystane ponownie, np. palet wielokrotnego użytku.
Troska o środowisko naturalne to wspólna odpowiedzialność. Każdy z nas, swoimi codziennymi wyborami, może przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Dlatego tak ważne jest, aby podczas zakupu materiałów budowlanych wybrać te dostarczane na paletach zwrotnych, które zostaną wkrótce wykorzystane ponownie.
Dobrym przykładem jest tutaj URSA – jeden z wiodących producentów i dystrybutorów wysokiej klasy materiałów do izolacji termicznej i akustycznej. Firma nie tylko stale poprawia parametry techniczne swoich produktów, ale także dba o racjonalne wykorzystanie zasobów.
URSA wprowadza dystrybucję swoich produktów na paletach zwrotnych, zapraszając swoich klientów do współdziałania dla dobra naszej planety. Ograniczenie liczby palet wprowadzanych na rynek pozwoli na zmniejszenie wycinki drzew i redukcję emisji CO 2 (związanej z produkcją i transportem palet).
Podsumowując, troska o środowisko to nie tylko działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, ale także codzienne wybory każdego z nas. Wybierając produkty firm, które dbają o ochronę środowiska naturalnego, przyczyniamy się do poprawy stanu środowiska. Pamiętajmy o tym, planując zakup materiałów budowlanych.
źródło i zdjęcia: URSA