Na czym polega szczelny montaż okien i drzwi w technologii Soudal Window System?
Soudal Window System, czyli system szczelnego montażu stolarki otworowej, przeciwdziała niekontrolowanej ucieczce ciepła z pomieszczeń przez okna i drzwi, a w konsekwencji umożliwia poprawę charakterystyki energetycznej budynku.
W systemie tym do zabezpieczenia połączenia stolarki z murem wykorzystywane są trzy warstwy o ściśle określonych funkcjach. Warstwę środkową stanowi materiał izolacyjny w postaci wysokiej jakości pianki poliuretanowej, którą wypełnia się szczelinę między stolarką a ścianą zewnętrzną.
Piankę poliuretanową z systemu SWS charakteryzują doskonałe parametry izolacyjności cieplnej i akustycznej, jednak pianka może ulec degradacji, jeśli przeniknie do niej wilgoć z wnętrza pomieszczeń lub z otoczenia budynku.
Dlatego w systemie SWS do uszczelnienia złącza stosowane są dodatkowe materiały paroizolacyjne: taśmy SWS lub płynne membrany Soudatight.
Taśmy lub membrany o właściwościach paroszczelnych zapobiegają zawilgoceniu pianki od strony wewnętrznej, natomiast taśmy lub membrany o właściwościach paroprzepuszczalnych chronią piankę przed wnikaniem do niej wilgoci od zewnątrz, umożliwiając zarazem migrację pary wodnej w odwrotnym kierunku.
Dzięki zewnętrznej i wewnętrznej warstwie uszczelnienia złącza pianka poliuretanowa pozostaje sucha, a straty ciepła w budynku zostają zminimalizowane.
SWS do montażu drzwi balkonowych i tarasowych w większym formacie
SWS doskonale sprawdza się również w przypadku montażu drzwi balkonowych i tarasowych oraz okien francuskich. Do komponentów tego systemu należy specjalna membrana do wodoszczelnego zabezpieczenia miejsc styku stolarki z podłogą na tarasach i balkonach - Soudatight WP.
Jest to membrana na bazie dyspersji polimerów hybrydowych, przeznaczona do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych. Odznacza się znakomitą przyczepnością do typowych podłoży budowlanych (m.in. do betonu, tynku i kamienia), a także do materiałów wykorzystywanych przez producentów drzwi i okien (drewno, aluminium i PVC).
Ponadto jest kompatybilna z EPDM i wieloma materiałami bitumicznymi, a także może być aplikowana nawet na wilgotne lub lekko zapylone podłoże, co usprawnia i przyspiesza prace związane z wymianą stolarki w starszych budynkach.
Membrana Soudatight WP jest elastyczna i wytrzymała mechanicznie, tworzy powłokę niewrażliwą na działanie promieniowania UV i wielu chemikaliów. Staje się wodoodporna po dwóch godzinach od aplikacji, po wyschnięciu daje się malować i tynkować.
Jej zaletą jest także nieszkodliwość dla środowiska naturalnego - posiada certyfikat EMICODE EC-1 Plus, który przyznawany jest wyłącznie materiałom chemii budowlanej o bardzo niskiej emisji lotnych związków organicznych. Soudatight WP powinna być stosowana łącznie z włókniną Soudatextile, którą nakleja się w narożnikach.
źródło i zdjecia: Soudal