Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Kopenhaga triumfuje! Living Places najlepszym projektem mieszkaniowym na świecie!

W ostatnich latach, tematyka zrównoważonego rozwoju i budownictwa ekologicznego zyskała na znaczeniu. Coraz więcej projektów na całym świecie stawia na innowacyjne podejście do projektowania i realizacji, które nie tylko zapewniają komfort i funkcjonalność mieszkańcom, ale również minimalizują wpływ na środowisko naturalne. Wśród nich wyjątkowe miejsce zajmuje Living Places Copenhagen, które zostało docenione prestiżową nagrodą MIPIM Award 2024 w kategorii "Najlepszy projekt mieszkaniowy".

Kopenhaga triumfuje! Living Places najlepszym projektem mieszkaniowym na świecie!
VELUX Polska Sp. z o.o. Okna dachowe, świetliki tunelowe, systemy sterowania, rolety, markizy, żaluzje
www.velux.pl

Co wyróżnia Living Places Copenhagen?

Living Places, zrealizowany przez Grupę VELUX we współpracy z EFFEKT, Artelia, Enemærke & Petersen, jest przykładem, jak nowoczesne technologie i materiały mogą zostać wykorzystane do stworzenia przestrzeni mieszkalnych, które harmonijnie współistnieją z otoczeniem. Projekt ten zaprezentował, że możliwe jest budowanie domów z o 2/3 niższym śladem CO2 niż wymagają tego obecne duńskie standardy, nie rezygnując przy tym z najwyższej jakości środowiska wewnętrznego.

- "Myślę, że to naprawdę niezwykłe, że producent taki jak VELUX sam faktycznie tworzy – i wspólnie z architektami i projektantami – zachęca do tworzenia innowacyjnych dzieł. Każdy producent może mieć w ofercie swoje produkty, które wprowadzą niezbędne klimatycznie zmiany" - powiedział Kai-Uwe Bergmann, członek jury nagrody i partner BIG.

- "Jesteśmy podekscytowani, że Living Places Copenhagen zdobył nagrodę MIPIM 2024 dla Najlepszego Projektu Mieszkaniowego. Tegoroczne skupienie się na takim czynniku jak zrównoważony rozwój, biorąc pod uwagę zarówno ślad CO2 w całym cyklu życia produktu, jak i wpływ na klimat, sprawia, że ​​to zwycięstwo jest szczególnie ważne. Dzięki projektowi Living Places – wraz z naszymi partnerami EFFEKT, Artelia i Enemærke & Petersen – pokazujemy, jak można budować domy, które nie tylko służą użytkownikom i społeczności, ale także przyczyniają się do poprawy klimatu" - powiedziała Lone Feifer, Dyrektor ds. zrównoważonego budownictwa w Grupie VELUX.

Living Places Copenhagen
Living Places Copenhagen

Kluczowe cechy projektu

  • Zastosowanie istniejących technologii i materiałów: Living Places dowodzi, że odpowiedzialność ekologiczna nie wymaga czekania na nowe wynalazki, ale inteligentnego wykorzystania tego, co już mamy.
  • Ślad CO2 niższy o 2/3: To osiągnięcie stawia projekt na czele w dziedzinie budownictwa zrównoważonego.
  • Koszt budowy porównywalny z rynkowymi cenami: Wyzwanie ekonomiczne zostało tu pokonane, co pokazuje, że budownictwo ekologiczne może być również dostępne finansowo.

Nagrody i wyróżnienia

Oprócz MIPIM Award 2024, Living Places Copenhagen zdobyło również inne prestiżowe nagrody, takie jak EY Sustainability Award za innowacyjność, Innovative Design Award od Bo Bedre Design Awards, a także "Sustainable Future Award" i "Merit Award for Architecture" od Amerykańskiego Instytutu Architektów. Te wyróżnienia podkreślają, jak innowacyjność i zaangażowanie w ekologiczne rozwiązania są cenione w branży budowlanej i architektonicznej.

Dlaczego jest to ważne?

Projekty takie jak Living Places Copenhagen są kluczowe dla przyszłości budownictwa i naszej planety. Pokazują one, że można połączyć wysokie standardy mieszkalne z troską o środowisko naturalne. Co więcej, przyczyniają się do podnoszenia świadomości na temat zrównoważonego rozwoju oraz inspirują inne firmy i deweloperów do myślenia w kategoriach bardziej ekologicznych rozwiązań.

- "Projekt Living Places to doskonały przykład zrównoważonej architektury udowadniający, że można tworzyć budynki o niższym śladzie węglowym i jak najlepszym klimacie wewnętrznym. Co równie istotne, projekt ten może być wzorem dla innych przedsiębiorstw wprowadzających rozwiązania, które pomogą sprostać globalnym wyzwaniom dotyczącym klimatu i zdrowia, tym bardziej, że branża budowlana odpowiada za 34% globalnego zużycia energii i 37% globalnej emisji CO2" - mówi Monika Kupska-Kupis, główny architekt z firmy VELUX Polska.

Living Places w Kopenhadze nie tylko zdobyło prestiżową nagrodę MIPIM Award 2024, ale również wyznaczyło nowe standardy w budownictwie zrównoważonym. Jest to dowód na to, że przy odpowiednim podejściu, zaangażowaniu i wykorzystaniu dostępnych technologii, możemy budować przestrzenie mieszkalne, które będą bezpieczne dla naszego środowiska i przyszłych pokoleń. Dzięki takim projektom, przyszłość budownictwa wydaje się być zarówno zielona, jak i pełna innowacji.

źródło i zdjęcia: VELUX Polska Sp. z o.o.