Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

STODOLOVE - tu nowoczesność spotyka tradycję - dom w stylu nowoczesnej stodoły

Witajcie miłośnicy architektury i designu! Dziś mamy dla was wyjątkowe dzieło, które łączy w sobie tradycję i nowoczesność. To projekt domu, który nawiązuje do formy stodoły, a jednocześnie wprowadza do niej elementy współczesnego designu. Poznajcie STODOLOVE!

STODOLOVE - tu nowoczesność spotyka tradycję - dom w stylu nowoczesnej stodoły
aluplast Sp. z o.o. Systemy okienne z PVC
www.aluplast.com.pl
aluplast Sp. z o.o. Systemy okienne z PVC
Dane kontaktowe:
61 654 34 00
Gołężycka 25 A, 61-357 Poznań

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Stodoła to budynek o zwartej bryle, zwykle budowany na planie prostokąta lub litery L. Charakteryzuje się stromym dachem dwuspadowym i brakiem odstających od konstrukcji elementów, takich jak balkony czy okapy. Nowoczesna stodoła to połączenie tej tradycyjnej formy z modnym designem i ekologicznymi rozwiązaniami.

STODOLOVE to projekt domu, który powstał w Rumi, na działce położonej w dzielnicy Szmelta. Ta pozostałość po starej wsi stała się miejscem, gdzie stara stodoła z 1940 roku została przekształcona w piękny dom dla rodziny. Za ten wyjątkowy projekt odpowiada architektka Anna Maria Sokołowska.

- "Ten projekt był wyzwaniem samym w sobie, najtrudniejszym jakie miałam. Pracuje w architekturze wnętrz od 16 lat i przyznam, szczerze, że mimo mojego wykształcenia architektonicznego (architekt kubaturowy po Politechnice Gdańskiej) i doświadczenia przy remontach, ta przebudowa przerosła mnie pod każdym względem. Pierwszy raz przyszło mi prowadzić inwestycje praktycznie od zera. Od początku budowy, do jej zakończenia i wprowadzenia się. Na co dzień zajmuje się najczęściej inwestycjami od stanu deweloperskiego oraz czasem zdarzają się remonty generalne, również w budynkach zabytkowych, ale skala inwestycji przy których miałam okazję pracować do tej pory nigdy nie była tak rozległą i nigdy nie byłam z tym wszystkim sama. Także zdecydowanie mogę nazwać to moim największym, życiowym wyzwaniem i tym bardziej jestem z siebie dumna, że przez ponad 3 lata byłam w stanie prowadzić tą inwestycję jako architekt, inwestor, kierownik i architekt wnętrz, jednocześnie prowadząc firmę." – Mówi Anna Sokołowska. 

Pomysłem na aranżację wnętrza stodoły było stworzenie oazy spokoju, miejsca idealnego do relaksu
Pomysłem na aranżację wnętrza stodoły było stworzenie oazy spokoju, miejsca idealnego do relaksu

Pierwszym wyzwaniem było dopasowanie projektu nowoczesnej stodoły do charakteru, tradycji i klimatu okolicy. Działka otoczona jest zielenią starych drzew owocowych, a w jej pobliżu znajduje się również rzeka i las. Dlatego podczas projektowania zewnętrznej strony budynku postawiono na prostotę i naturalność.

Elewacja z świerku skandynawskiego oraz dach pokryty opalanym modrzewiem syberyjskim idealnie wpisują się w otoczenie. Ciemne opalane deski to także ukłon w stronę wyglądu tradycyjnych stodół i nowoczesne wykorzystanie materiałów. Efekt? Urzekający budynek w symbiozie z naturalnym otoczeniem.

Okna wpuszczają do środka masę naturalnego światła
Okna wpuszczają do środka masę naturalnego światła

- "Najważniejsze w projekcie tego domu była idea wnętrz prostych, minimalistycznych, ale również dających poczucie ciepła i wyciszenia. Wnętrza zostały zaplanowane w naszej standardowej bazie materiałowej i kolorystycznej, czyli biel, szarość, czerń i naturalne drewno dębowe. Dodatkowo do tego zestawienia w niewielkiej ilości dodałam kolor zielony, który pojawia się na narożniku w strefie dziennej, na siedzisku w wiatrołapie oraz na zagłówku łóżka w sypialni, ze względu na fakt, że jest to mój ulubiony kolor."

We wnętrzu domu dominuje harmonia. Pomieszczenia są stonowane i przytulne, idealne do wypoczynku i wyciszenia się. Ciemny wiatrołap jest przedłużeniem estetyki z zewnątrz stodoły. Pokój dzienny jest minimalistyczny i funkcjonalny, a zarazem ciepły i przytulny. Dominuje w nim biel na ścianach, jasny dąb na parkiecie, a także szarość wyposażenia. Przyciągający spojrzenia zielony narożnik dopełnia i przełamuje tę neutralność.

Jednym z najbardziej zachwycających elementów są okna. Wprowadzają do wnętrza masę naturalnego światła, otwierają przestrzeń na pełne zieleni otoczenie i stanowią ogromną ozdobę wnętrza. W centrum salonu, na dolnej części framugi okna, znajduje się siedzisko, które pełni jednocześnie funkcję regału.

Na piętrze znajdują się sypialnia, dwa pokoje dziecięce oraz dwie łazienki. Wszystkie te pomieszczenia podtrzymują główną ideę projektu wnętrza domu – są stonowane i przytulne, idealne do wypoczynku i wyciszenia się.

Pokoje dziecięce wyróżniają się pastelowymi kolorami mebli i dodatków oraz ciekawymi wzorami na tapetach. Co jednak szczególnie przyciąga uwagę, zarówno naszą, jak i internautów obserwujących profile STODOLOVE w mediach społecznościowych, to unikalna mozaika w dziecięcej łazience. Czarne kafelki tworzą obraz, który nawiązuje do gier wideo z lat 80., przypominający nam o słynnych duchach z Pac-Mana. Z pewnością jest to element, który dostarcza mnóstwo radości młodszym mieszkańcom domu.

Projekt Pani Anny Sokołowskiej i wszystkie zawarte w nim rozwiązania stanowią dla nas ogromną inspirację do dalszego odkrywania stylu nowoczesnej stodoły. Mamy nadzieję, że nasi czytelnicy podzielają te odczucia. Zachęcamy do odwiedzenia mediów społecznościowych Anny Marii Sokołowskiej oraz Fotomohito, odpowiedzialnego za fotografie STODOLOVE, gdzie można znaleźć więcej inspirujących pomysłów na design i architekturę.

STODOLOVE to projekt, który pokazuje, że stodoła to nie tylko miejsce do przechowywania zboża. To również miejsce, gdzie można stworzyć piękny, nowoczesny dom, który będzie harmonijnie wpisywał się w otoczenie. Jeżeli marzycie o takim domu, STODOLOVE może być dla was inspiracją.

źródło i zdjęcia: aluplast Sp. z o.o.