Transformacja energetyczna sektora budownictwa
- Transformacja sektora budynkowego to wyzwanie nie tylko gospodarcze, ale również w dużej mierze społeczne. Bez wątpienia jest niezbędna, ale musi być przeprowadzona w sposób uzasadniony ekonomicznie i przede wszystkim sprawiedliwy społecznie tak, aby zapobiec wzrostowi problemu ubóstwa energetycznego. Rozpoczęcie tej drogi od ograniczenia strat energii i optymalizacji jej zużycia jest gwarantem powodzenia. Nie możemy przy tym zapominać również o jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń, odpowiednim doświetleniu użytkowanych przestrzeni i komforcie. Spędzamy w budynkach 90% naszego czasu, zadbajmy zatem wspólnie, aby były to zdrowe domy - mówi Przemysław Pokorski, Dyrektor Rynku w VELUX Polska.
Ostatnie lata wyraźnie pokazały, jak istotnym zagadnieniem jest bezpieczeństwo i niezależność energetyczna. Patrząc na sektor budynkowy, oba te priorytety zależą w znacznym stopniu od efektywności energetycznej. Zarówno polityki unijne, jak i krajowe coraz bardziej skupiają się na modernizacji istniejących zasobów budowlanych, ale tempo ich realizacji jest wciąż niewystarczające.
Czym się zajmuje Stowarzyszenie Fala Renowacji?
Stowarzyszenie Fala Renowacji ze swoją misją działania na rzecz osiągnięcia rocznie poziomu minimum 3% renowacji budynków w Polsce wraz ze wzrostem udziału kompleksowych, głębokich renowacji, jest istotnym głosem nie tylko branży, ale całego społeczeństwa. Wszyscy bowiem chcemy mieszkać w zdrowych domach, ponosić akceptowalne koszty energii i oddychać czystym powietrzem.
Stowarzyszenie promuje efektywność energetyczną budynków wydając specjalistyczne raporty, aktywnie uczestnicząc w konferencjach, spotkaniach, dyskusjach. Ponadto reprezentuje ono głos biznesu dotyczący efektywności energetycznej budynków biorąc udział w konsultacjach dokumentów krajowych, unijnych i samorządowych na ten temat, działając w ministerialnych grupach roboczych, organizując spotkania eksperckie.
źródło i zdjęcia: Velux Polska