Krok pierwszy - termomodernizacja
Pierwszym krokiem w kierunku ogrzewania elektrycznego jest termomodernizacja domu, która zmniejsza koszty ogrzewania poprzez zwiększenie efektywności energetycznej budynku. Termomodernizacja obejmuje ocieplenie dachu, zwiększenie termoizolacji ścian, wymianę okien i innych elementów, które mogą przyczynić się do strat ciepła. W przypadku starych domów, potrzeba termomodernizacji jest znacznie większa niż we współczesnym budownictwie.
Krok drugi - dofinansowanie
Dofinansowanie jest skuteczną pomocą w modernizacji ogrzewania. Programy dofinansowań, takie jak "Czyste powietrze" lub "Mój prąd", pozwalają na szybkie i duże inwestycje. Jednak przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, dom musi być odpowiednio przygotowany do takiej inwestycji, co oznacza, że musi być odpowiednio ocieplony.
Program "Czyste powietrze" jest ukierunkowany na walkę ze smogiem i oferuje częściowe finansowanie wymiany pieca lub kotła grzewczego, a także finansowanie termomodernizacji. Program "Mój prąd" oferuje dopłaty do instalacji fotowoltaicznej, które są niezwykle ważne przy przejściu na ogrzewanie elektryczne, ponieważ zmniejszają koszty ogrzewania.
Dlaczego warto przejść na ogrzewanie elektryczne?
Ogrzewanie elektryczne to nowy poziom ogrzewania, który jest nie tylko opłacalny, ale także ekologiczny. Połączenie ogrzewania elektrycznego z instalacją fotowoltaiczną zapewnia optymalną ilość ciepła w domu i zawsze ciepłą wodę, a koszty takiego ogrzewania są zadowalająco niskie. Dlatego też, w obliczu rosnącej popularności OZE, teraz jest najlepszy czas na podjęcie decyzji o przejściu na elektryczne ogrzewanie.
źródło i zdjęcia: Kospel