Alejandro Aravena w Polsce - inspirujące wykłady na temat architektury społecznej przyciągają tłumy w Warszawie i Krakowie

Wybitny architekt i laureat Nagrody Pritzkera, Alejandro Aravena, odwiedził Polskę na zaproszenie firmy Geberit. Jego inspirujące wykłady na temat architektury społecznej zgromadziły tłumy zainteresowanych w Warszawie i Krakowie. Aravena jest również przewodniczącym jury Nagrody Pritzkera i finalistą Mies van der Rohe Award.

Alejandro Aravena w Polsce - inspirujące wykłady na temat architektury społecznej przyciągają tłumy w Warszawie i Krakowie
GEBERIT Systemy Sanitarne
Dane kontaktowe:
22 376 01 00
Postępu 1 02-676 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Podczas swojej wizyty w Polsce, Aravena spotkał się z mediami i wygłosił wykład zatytułowany "Alejandro Aravena i architektura, która stawia na pierwszym miejscu ludzi i miejsca, które tego najbardziej potrzebują". Spotkania z Araveną były prawdziwym świętem architektury i odbyły się w siedzibie firmy Geberit w Warszawie.

Aravena jest założycielem studia ELEMENTAL, które od 2001 roku tworzy projekty o charakterze społecznym. W swojej pracy, Aravena podkreśla znaczenie konsultacji społecznych i uważa, że w budownictwie socjalnym ważniejszy jest proces pracy nad projektem, niż sam projekt.

Aravena, który jest również przewodniczącym jury Nagrody Pritzkera od 2020 roku, podkreślił symboliczne znaczenie tej prestiżowej nagrody i poczucie misji, które mają uhonorowani. Zdaniem Araveny, architekt musi umieć znaleźć odpowiednie narzędzia, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom społeczności, dla której projektuje i odpowiedzieć na jej potrzeby.

Pierwsze publiczne prezentacje Araveny w Polsce stanowiły prawdziwą celebrację architektury
Pierwsze publiczne prezentacje Araveny w Polsce stanowiły prawdziwą celebrację architektury

Podczas swojej wizyty w Polsce, Aravena był gościem specjalnym wydarzeń zorganizowanych przez firmę Geberit w Warszawie i Krakowie. Wykłady Araveny były prawdziwym świętem architektury i stanowiły rewelację na skalę krajową.

Podczas swoich wykładów, Aravena mówił o swoich celach, metodach pracy, sukcesach, ale także porażkach. Uważa, że najważniejszy jest społeczny pożytek i że architekci powinni skupiać się na kwestiach bezpieczeństwa, sposobach użytkowania budynków i ich charakterze.

Aravena jest znanym aktywistą i specjalistą od domów socjalnych, budowania na terenach dotkniętych klęskami żywiołowymi, tworzenia projektów partycypacyjnych, architektury zaangażowanej w rozwiązywanie kryzysów politycznych. Jego podejście do architektury opiera się na udziale mieszkańców w procesie projektowania i porozumieniu z przyszłymi lokatorami.

Podczas swojej wizyty w Polsce, Aravena opowiedział także o swoim najnowszym projekcie głównej siedziby Inter-American Development Bank w Buenos Aires. Projekt ten stanowił dla niego wyzwanie, jak zapewnić połączenie budynku z węzłami komunikacyjnymi oraz jak zapewnić bezpieczeństwo.

Spotkania z Araveną pozwoliły uczestnikom nie tylko na poszerzenie wiedzy o twórczości architektonicznej tego znakomitego gościa, ale także na poznanie go jako człowieka i wrażliwego artystę – otwartego, towarzyskiego, pełnego empatii, wyczulonego na niesprawiedliwość i nierówność społeczną.

źródło i zdjęcia: GEBERIT