Przeszklenia w dobie rewolucji technologicznej: Innowacyjne możliwości szkła

Współczesny postęp technologiczny jest powszechnie widoczny, a każdy krok niesie za sobą nowe innowacje. Dyskutowany rozwój sztucznej inteligencji, zaawansowane algorytmy i futurystyczne urządzenia odmieniają nasze postrzeganie świata, przede wszystkim dążąc do uczynienia naszego życia prostszym i wygodniejszym. Ta sama perspektywa odzwierciedla się również w dziedzinie architektury, gdzie rewolucyjne rozwiązania w zakresie przeszkleń oraz nowoczesne metody ich wytwarzania stanowią doskonały przykład tego trendu.

Przeszklenia w dobie rewolucji technologicznej: Innowacyjne możliwości szkła
Saint-Gobain Glass Polska Szkło budowlane, szyby do okien, szkło do wnętrz i na fasady, szkło specjalistyczne
Dane kontaktowe:
882 118 692
Szklanych Domów 1 42-530 Dąbrowa Górnicza

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Zrównoważona produkcja w służbie kondycji planety

W dzisiejszym sektorze budowlanym, istotną kwestią dla producentów jest dostosowanie się do nowych realiów środowiskowych oraz poszukiwanie rozwiązań, które zapewnią maksymalne korzyści przy minimalnym wpływie na kondycję planety. Wymaga tego nie tylko regulacja, takie jak np. pakiet regulacji Fit for 55, ale przede wszystkim rosnąca ekologiczna świadomość inwestorów, co pozwala patrzeć z optymizmem w przyszłość.

Jednym z kluczowych elementów kształtujących ekologiczną architekturę jest proces produkcji poszczególnych komponentów. W dłuższej perspektywie, wpływa to na tzw. wbudowany ślad węglowy danej inwestycji, czyli sumę emisji gazów cieplarnianych generowanych na etapie produkcji, transportu i montażu materiałów budowlanych. W kontekście produkcji szkła zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, kluczową rolę odgrywa recykling stłuczki szklanej. Dlaczego tak się dzieje?

Wykorzystanie stłuczki szklanej pochodzącej z recyklingu do produkcji szkła wyróżnia się zdecydowanie mniejszym zapotrzebowaniem energetycznym i stanowi jedną z najważniejszych innowacji wdrażanych w naszych zakładach. W porównaniu do zastosowania surowców pierwotnych stłuczka pozwala zaoszczędzić nawet 30% energii – każda jej tona to oszczędność nawet 300 kg emitowanego CO2. Co więcej, tego typu produkcja jest niemal całkowicie bezstratna – z tony stłuczki powstanie tona szkła. Dzięki temu możemy znacząco zredukować konieczność pozyskiwania surowców pierwotnych (wapienia, piasku czy dolomitu), spełniając tym samym założenia modelu gospodarki cyrkularnej. - mówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass.

Stłuczka szklana
Stłuczka szklana

Przykładem, który jednoznacznie potwierdza, że tego rodzaju innowacje mają rzeczywisty wpływ na rynek budowlany, jest szkło bazowe ORAÉ®. Zgodnie z Deklaracją Środowiskową Produktu (EPD), to szkło jest klasyfikowane jako o najniższym śladzie węglowym na świecie. Ta wyjątkowa cecha radykalnie zmienia sposób, w jaki inwestorzy postrzegają możliwość konstruowania zrównoważonych budynków, które zarówno troszczą się o użytkowników, jak i o naszą planetę.

Najniższy ślad węglowy na świecie! Szkło ORAÉ od Saint-Gobain Glass z deklaracją EPD

Technologia sprawdzona w praktyce

Poza dbałością o środowisko naturalne, nowoczesne i innowacyjne rozwiązania architektoniczne powinny również spełniać oczekiwania użytkowników w kwestii zapewnienia komfortu i poczucia bezpieczeństwa. Szkło od dawna odgrywa kluczową rolę w redefiniowaniu podejścia architektów do koncepcji tzw. dobrostanu (wellbeing), a za sprawą postępu technologicznego jego możliwości stale się poszerzają.

Przykłady to między innymi specjalne powłoki, które przekształcają standardowe tafly szkła w aktywne elementy kształtujące atmosferę wnętrz. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na powłoki niskoemisyjne, takie jak te zastosowane w szkle ECLAZ®, które zapewniają użytkownikom wnętrz komfort termiczny poprzez redukcję strat cieplnych, a równocześnie pozwalają na swobodny dostęp światła naturalnego do pomieszczeń.

Mówiąc o szkle powłokowym, innowacje przejawiają się w ewolucji sposobu jego wytwarzania. Historyczne barwienie w masie ustąpiło metodzie napylania próżniowego, która pozwala na wyprodukowanie bardziej różnorodnych powłok, charakteryzujących się dużo szerszym zakresem parametrów. - tłumaczy Monika Naczeńska.

Szybki postęp technologii i stały napływ innowacji sprawiają, że szkło może dziś pełnić wiele różnorodnych funkcji. Warto wspomnieć o powłokach przeciwsłonecznych, które blokują nadmiar promieniowania podczerwonego, odpowiedzialnego za przegrzewanie się wnętrz. Również powłoki fotokatalityczne i hydrofilowe są istotnym aspektem, umożliwiającym łatwe czyszczenie powierzchni szkła. W ofercie firmy Saint-Gobain Glass dostępne są również specjalne rodzaje szkła, które służą zarówno do zabezpieczania mieszkańców, jak i do wspierania bioróżnorodności.

Dzięki technologicznemu postępowi, szkło potrafi dostosować swoją przezierność do naszych potrzeb, umożliwiając optymalne wykorzystanie naturalnego światła. Ponadto, zdolność szkła do regulacji temperatury wewnątrz pomieszczeń pozwala na oszczędzanie energii i tworzenie optymalnych warunków, zarówno latem, jak i zimą. To wyjątkowe zdolności szkła, które podkreślają, jak technologia może wpływać na poprawę komfortu życia oraz efektywność energetyczną budynków.

Nowoczesne rozwiązania szklane otwierają przed nami niemal nieskończone możliwości. Jednak przeszklenia budowlane to nie tylko funkcjonalność i wygoda dla ludzi. Pozwalają także zatroszczyć się o naszą planetę i harmonię z przyrodą. Stają się tym samym integralną częścią architektury przyjaznej dla środowiska, pomagając w efektywnym zarządzaniu energią i ograniczając emisję gazów cieplarnianych.

Innowacje wdrażane przez odpowiedzialnych producentów rozwiązań architektonicznych to fundament zrównoważonej i zielonej przyszłości. To także kolejny krok w realizowaniu założeń naszego celu nadrzędnego Grupy Saint-Gobain „Making the World a Better Home”, by czynić świat lepszym miejscem do życia. - podsumowuje Monika Naczeńska.

źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Glass Polska