Gnieźnieńska fabryka, wraz z czterema innymi fabrykami Grupy VELUX zlokalizowanymi w Namysłowie, Wędkowach koło Tczewa oraz Starym Laskowcu, przyczynia się do około 20% wartości polskiego eksportu okien.
W uroczystości jubileuszowej, która odbyła się 4 lipca br. w Gnieźnie, uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych, samorządowych, instytucji i organizacji lokalnych, a także media. Oprócz zwiedzania fabryki, mieli oni okazję wziąć udział w ceremonii posadzenia pamiątkowej alei drzew na terenie zakładu, która nawiązuje do 25 lat produkcji VELUX w Polsce.
- "To bardzo ważny dzień zarówno dla naszej firmy, jak również całego regionu. Jesteśmy dumni z tego jak przez te 25 lat rozwinęły się nasze zakłady, a wraz z nimi również Gniezno. To właśnie tu rozpoczęła się produkcja okien VELUX w Polsce, która dzięki rozwojowi i konsekwentnym inwestycjom Grupy VELUX stanowi ważną część polskiego eksportu okien" - mówi Robert Purol, dyrektor fabryk VELUX w Gnieźnie.
Rozwój i inwestycje - Fabryki VELUX w Gnieźnie nadal idą do przodu
Na początku swojej działalności, fabryka VELUX przy ulicy Słonecznej składała się z dwóch hal, w których produkowano okucia do okien. W 2004 roku, wraz z rozwojem fabryki, produkcję okuć przeniesiono na ulicę Kolejową, a pierwsza lokalizacja została przekształcona na miejsce produkcji okien dachowych. Przez ostatnie 25 lat fabryki Grupy VELUX w Gnieźnie przechodziły znaczny rozwój, zarówno pod względem infrastruktury, jak i asortymentu.
Obecnie na terenie fabryki znajduje się 20 hal produkcyjnych o łącznej powierzchni ponad 74 tysięcy metrów kwadratowych. Produkuje się tu wysokiej jakości drewniane okna dachowe, które trafiają na wymagające rynki Europy Zachodniej, oraz szeroki wybór okuć - plastikowych i metalowych elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania okna.
Rozwój fabryk VELUX w Gnieźnie jest możliwy dzięki strategicznym inwestycjom, które są nieustannie realizowane. Modernizacja i rozwój, w tym automatyzacja i cyfryzacja, to kluczowe elementy inwestycji, które obejmują również inne fabryki w Namysłowie, Wędkowych i Starym Laskowcu. Wartość inwestycji Holdingu VKR w Polsce w latach 2020-2022 wyniosła ponad 442 miliony złotych.
Największe inwestycje, które miały miejsce w ubiegłym roku w fabryce okien VELUX w Gnieźnie, to między innymi budowa nowej hali produkcyjnej o powierzchni 5334 metrów kwadratowych, przeznaczonej do procesów lakierowania i profilowania okien. Ponadto, wprowadzono nowy kocioł na biomasę, który wspomaga realizację celów związanych z redukcją emisji. Wdrożono również szereg rozwiązań z zakresu automatyzacji i digitalizacji produkcji.
- "Rola zakładów produkcyjnych w realizacji Strategii Zrównoważonego Rozwoju jest bardzo duża. Wymaga to szeregu inwestycji, które sukcesywnie są realizowane. Jednym z większych przedsięwzięć było wyeliminowanie plastiku z opakowań. Nowe opakowania są teraz z jednorodnego materiału opartego na papierze i zamiast plastiku zawierają tekturę z certyfikatem FSC. To pozwala zaoszczędzić do 900 ton plastiku rocznie, a ślad węglowy generowany przez okna dachowe VELUX obniżył się o 13%". – dodaje Robert Purol.
Najwyższe standardy jakości, ochrony środowiska i bezpieczeństwa pracy w fabrykach VELUX
Warto podkreślić, że fabryki VELUX wyróżniają się przestrzeganiem najwyższych standardów jakości produkcji, ochrony środowiska i bezpieczeństwa pracy, co potwierdzają posiadane certyfikaty ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001 i ISO 50001. Dbałość o środowisko naturalne jest widoczna na każdym etapie produkcji, począwszy od pozyskiwania surowców, przez proces wytwarzania, pakowania, magazynowania aż po transport. Drewno wykorzystywane w produkcji pochodzi w 100% z certyfikowanych upraw, głównie z Polskich Lasów Państwowych.
Rozwój regionów i przyczynianie się do wzrostu gospodarczego kraju
Fabryki Grupy VELUX i jej spółki siostrzane są jednymi z największych pracodawców w swoich regionach. Przykładem są fabryki VELUX w Gnieźnie, gdzie zatrudnienie znajduje 900 osób. Ogółem Grupa VELUX daje pracę 5090 pracownikom. VELUX jest docenianym i istotnym pracodawcą, który stawia duży nacisk na bezpieczeństwo i dobre warunki pracy.
Fundacja Pracownicza stanowi ogromne wsparcie dla pracowników, ich rodzin oraz lokalnych społeczności. Pracownicy mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie edukacji dzieci, pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji, zakupu sprzętu medycznego czy nawet operacji dla pracownika lub jego rodziny. W latach 2020-2022 Fundacja przeznaczyła blisko 4,5 miliona złotych na wsparcie pracowników.
Stały rozwój fabryk przekłada się również na rozwój dostawców. Warto podkreślić, że współpraca Grupy VELUX z dostawcami ma charakter długoterminowy, a większość kluczowych dostawców współpracuje z VELUX od ponad 10 lat. Dzięki tej współpracy polscy dostawcy mają możliwość rozwoju swojej działalności eksportowej, sprzedając komponenty wyprodukowane w Polsce do zakładów VELUX na całym świecie.
- "Czujemy odpowiedzialność, aby wspólnie z przedstawicielami władz miejskich przyczyniać się do rozwoju społeczności lokalnych. Pomagamy w realizacji ważnych projektów kulturalnych, sportowych i społecznych takich jak: Bieg Europejski, Festiwal Kultury Słowiańskiej "Koronacja Królewska", czy ostatnio otwarte interaktywne centrum edukacyjne Stolica eXperymentu". – mówi Robert Purol.
Wsparcie fundacyjne przyczynia się do rozwoju regionu
Dzięki grantom udzielanym przez Fundację VELUX oraz Fundację Pracowniczą VKR, wiele ciekawych i istotnych inicjatyw zostało zrealizowanych w regionie. Warto podkreślić, że w okresie od 2017 do 2022 roku, Fundacja Pracownicza przeznaczyła ponad 8,8 miliona złotych na wsparcie działań organizacji non-profit zlokalizowanych w pobliżu fabryk VELUX. Około jednej trzeciej tych środków zostało przeznaczone na projekty realizowane w Gnieźnie, takie jak zakup wyposażenia mebli, sprzętu komputerowego, sportowego i medycznego dla lokalnych szkół, przedszkoli, ośrodków sportowych oraz placówek medycznych.
Najnowszy program grantowy Fundacji Pracowniczej, o wartości 5,4 miliona złotych, koncentruje się na "Terenach zielonych i aktywności na świeżym powietrzu". Dzięki otrzymanemu wsparciu, powstaną projekty takie jak leśna oaza wraz ze ścieżką edukacyjną w lesie gnieźnieńskim, teren rekreacyjno-kulturalny z amfiteatrem, tężnią oraz szklarniami do ekologicznych upraw w parku im. Magdaleny Abakanowicz w Raszynie, strefa kulturalno-rekreacyjna na bulwarach wiślanych w Tczewie oraz Namysłowski Park Pokoleń oferujący różnorodne aktywności rekreacyjne dla wszystkich grup wiekowych. Nowe miejsca rekreacji i kultury powstaną dzięki współpracy z Nadleśnictwem Gniezno, Gminą Raszyn, Fabryką Sztuk oraz Urzędem Miasta Namysłów i mają zostać zrealizowane najpóźniej do końca 2024 roku.
źródło i zdjęcia: VELUX Polska Sp. z o.o.