Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Fundacja Śnieżka podsumowała nową odsłonę "Przeogarniaczy"

Fundacja Śnieżka zakończyła kolejną edycję programu "Przeogarniacze. Przedsiębiorczość w inny sposób", który ma na celu rozwijanie wiedzy uczniów czwartej klasy na temat ekonomii.

Fundacja Śnieżka podsumowała nową odsłonę "Przeogarniaczy"

W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 160 uczniów z siedmiu szkół z gminy Dębica. Uczestnicy aktywnie uczestniczyli w programie, zdobywając wiedzę i zgłębiając zagadnienia związane z przedsiębiorczością i kwestiami społecznymi poprzez kreatywne zadania i pracę w grupach. Jako finał projektu zorganizowano pięć wycieczek edukacyjnych, które zostały sfinansowane przez Fundację. Dodatkowo, przeprowadzono konkurs dubbingowy, który jeszcze bardziej zintegrował uczniów z programem.

Fundacja Śnieżka posiada bogate doświadczenie w realizacji autorskich programów, które służą pogłębianiu wiedzy na temat przedsiębiorczości. Programy te są prowadzone od 2016 roku. Projekt "Przeogarniacze" w swojej obecnej formie został jeszcze lepiej dopasowany do potrzeb uczestników, zarówno pod względem angażującej formy, jak i poruszanej tematyki. Zagadnienia są odpowiednio dostosowane do wieku uczestników, jednocześnie wykraczając poza standardowy program nauczania dla czwartej klasy szkoły podstawowej.

– "Na podstawie opinii naszych uczestników, pozytywnie oceniamy rezultaty tegorocznej edycji programu. Mali Przeogarniacze nie tylko wiele się nauczyli, lecz także świetnie bawili na zajęciach i wyjazdach. Mamy nadzieję, że zgodnie z naszymi intencjami wiedza zdobyta w ciągu ostatnich miesięcy przygotuje ich do wkroczenia w dorosłość i będzie procentowała przez całe lata. Podobnie umiejętności miękkie, takie jak współpraca, warsztat wystąpień czy podejście pełne empatii. Jestem przekonana, że jest to cenne uzupełnienie codziennej nauki" – mówi Aleksandra Małozięć, prezes Fundacji Śnieżka.

Szkoła Stobierna
Szkoła Stobierna

Nauka praktyczna i z uśmiechem

W bieżącym roku dzieci uczestniczyły w pięciu praktycznych tematach przez okres pięciu miesięcy, pod opieką nauczycieli i trenera dostarczonego przez Fundację. Łącznie odbyło się prawie 100 godzin lekcyjnych w szkołach w Poddębicach. Tym razem, uczniów wspierali również bohaterowie scenariuszy zajęć: Zaradna Zosia, Przedsiębiorczy Przemek i Wyliczony Wojtek.

Podczas 90 godzin lekcyjnych uczniowie poszerzali swoją wiedzę na temat roli pieniądza, zarządzania czasem, przyszłych wyborów zawodowych, zarządzania i marketingu. Poruszono również zagadnienia z zakresu cyberbezpieczeństwa i ekologii. Wybrane tematy miały na celu przygotowanie dzieci do stawiania czoła wyzwaniom i zadaniom, które będą ich towarzyszyć w przyszłości.

Na zakończenie uczniowie zajęli się najprzyjemniejszym tematem: wspólnym planowaniem wycieczek i prezentacjami w grupach. Łącznie odbyło się 5 wycieczek edukacyjnych do 3 wybranych miejsc, takich jak niedawno otwarte Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" w Jasionce, oddział okręgowy Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie oraz schron przeciwatomowy "Marysieńka" w Rzeszowie. Podczas wizyty w Podkarpackim Centrum Nauki uczestnicy mieli również możliwość skorzystania z zajęć w jednej z czterech pracowni warsztatowych. Fundacja Śnieżka pokryła wszystkie koszty wyjazdów.

Dodatkowo, Fundacja Śnieżka przekazała tematyczne publikacje dla uczniów czwartej klasy oraz bibliotek szkolnych placówek uczestniczących w programie.

Szkoła Zawada
Szkoła Zawada

"Przeogarniacze" mają głos!

Znajomość Zaradnej Zosi, Wyliczonego Wojtka i Przedsiębiorczego Przemka nie kończy się wraz z zakończeniem roku szkolnego, który niedawno uczniowie świętowali. W kolejnej edycji projektu to sami uczniowie wcielą się w role Zosi, Wojtka i Przemka. Jak to możliwe?

Podsumowanie projektu "Przeogarniacze" 2023 - Fundacja Śnieżka

Fundacja Śnieżka zorganizowała konkurs, w którym uczestnicy tegorocznej edycji programu "Przeogarniacze. Przedsiębiorczość inaczej" mieli możliwość użyczenia swojego głosu rysunkowym bohaterom. Uczniowie zostali zachęceni do przesyłania zgłoszeń. Spośród wielu propozycji otrzymanych od uczniów, wybrano trzech laureatów, którzy otrzymali możliwość nagrania podkładu dźwiękowego do dialogów bohaterów, czyli tzw. dubbingu. Zwycięzcy pochodzą ze szkół w Brzeźnicy i Zawadzie. Ponadto, przyznano również dwie wyróżnienia dla czwartoklasistów z Brzeźnicy.

Trzej laureaci pierwszych miejsc będą miały okazję uczestniczyć w miniwarsztatach dziennikarskich przed nagraniem. Oprócz przygotowania do sesji nagraniowej, warsztaty pozwolą im zdobyć nowe umiejętności, takie jak pracę z mikrofonem studyjnym. Ponadto, wyróżnieni uczniowie oraz laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, przygotowane przez Fundację Śnieżka.

– "Wysoko oceniamy nadesłane nagrania konkursowe „Przeogarniaczy”. Są one kolejnym wyrazem zaangażowania dzieci w projekt. Jesteśmy przekonani, że dzięki nowym bohaterom scenariuszy lekcyjnych stał się on jeszcze atrakcyjniejszy. Postacie Zosi, Wojtka i Przemka już stały się znakiem rozpoznawczym projektu, a w kolejnej edycji dodatkowo przemówią głosem laureatów" – podsumowała Aleksandra Małozięć, prezes Fundacji Śnieżka.

źródło i zdjęcia: Śnieżka