Grupa VELUX we współpracy z WWF ogłasza dwa nowe projekty dotyczące ochrony klimatu i przyrody w Wietnamie i na Madagaskarze

Grupa VELUX ogłosiła finansowanie dwóch dodatkowych projektów mających na celu ochronę i rekultywację lasów w tropikalnych rejonach Wietnamu i Madagaskaru. Te nowe inicjatywy, razem z już istniejącym projektem w Ugandzie, będą miały znaczący wpływ na redukcję historycznych emisji CO2 generowanych przez Grupę w ramach swojej działalności operacyjnej. Jest to kolejny krok w realizacji ambitnej Strategii Zrównoważonego Rozwoju 2020.

Grupa VELUX we współpracy z WWF ogłasza dwa nowe projekty dotyczące ochrony klimatu i przyrody w Wietnamie i na Madagaskarze
VELUX Polska Sp. z o.o. Okna dachowe, świetliki tunelowe, systemy sterowania, rolety, markizy, żaluzje
Dane kontaktowe:
22 33 77 000
Krakowiaków 34 02-255 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Grupa VELUX zobowiązała się do wyłapania i zneutralizowania emisji CO2 wygenerowanych w okresie od 1941 do 2041 roku. Aby osiągnąć ten cel, Grupa VELUX będzie współpracować z biurami WWF w poszczególnych krajach oraz lokalnymi władzami i społecznościami, finansując i realizując projekty leśne. Partnerstwo między VELUX a WWF wykracza poza redukcję emisji generowanych przez samą Grupę VELUX i jej łańcuch wartości. Grupa VELUX założyła sobie ambitny cel, który zakłada osiągnięcie 100% redukcji emisji z własnej działalności operacyjnej (zakres 1 i 2) oraz zmniejszenie emisji z łańcucha wartości (zakres 3) o połowę do 2030 roku.

- "Okno czasowe na utrzymanie globalnego wzrostu temperatury poniżej 1,5°C szybko się zamyka. Zobowiązaliśmy się do realizacji najbardziej ambitnej ścieżki Porozumienia paryskiego i wyjścia poza nasz łańcuch wartości, aby finansować projekty leśne, które wychwytują równowartość naszych wszystkich historycznych emisji z działalności od momentu założenia firmy w 1941 roku. Jestem bardzo podekscytowany, że udało nam się znaleźć dwie nowe lokalizacje, które koncentrują się na różnych rodzajach lasów, dzikiej przyrodzie i lokalnych społecznościach" - mówi Lars Petersson, CEO Grupy VELUX.

- "Według najnowszego raportu WWF Living Planet 2022, średni spadek populacji gatunków od 1970 roku wyniósł 69%. Skutki kryzysu klimatycznego i środowiskowego stają się coraz bardziej odczuwalne, dlatego musimy pilnie podjąć działania na rzecz budowy bardziej odpornej i zrównoważonej przyszłości dla nas wszystkich. Przyjęcie porozumienia Kunming-Montreal, zobowiązującego świat do zatrzymania i odwrócenia utraty bioróżnorodności do 2030 r., daje nadzieję, a partnerstwa takie jak to między VELUX i WWF wyznaczają drogę do działania na przód" - mówi Bo Øksnebjerg, sekretarz generalny WWF Dania.

Góry, Wietnam
Góry, Wietnam

Pierwszy projekt partnerstwa leśnego, który rozpoczął działanie w 2021 roku, znajduje się w Ugandzie, w obszarze Kagombe, gdzie w ciągu ostatniej dekady wskaźnik wylesiania wynosił aż 73%. Celem tego projektu jest przywrócenie zdrowia obszarom leśnym poprzez sadzenie nowych drzew, ochronę istniejącego drzewostanu oraz współpracę z lokalnymi społecznościami.

Przy zaangażowaniu tych społeczności szacuje się, że projekt ten pozwoli na zatrzymanie emisji 1 miliona ton dwutlenku węgla. Do tej pory zasadzono już ponad 180 tysięcy drzew, a także rozpoczęto działania mające na celu pomaganie lokalnym społecznościom w znalezieniu alternatywnych źródeł utrzymania.

Mangroves, Madagascar
Mangroves, Madagascar

Dodatkowo, dwa nowe projekty leśne zostały wybrane ze względu na ich potencjał w redukcji emisji dwutlenku węgla, różnorodność biologiczną oraz korzyści dla lokalnych społeczności, jak również długoterminową trwałość. Projekt realizowany w Wietnamie, w górzystym regionie Central Annamites, skupia się na działaniach związanych z REDD* i przewiduje się, że przyczyni się do redukcji i usunięcia ponad 2 milionów ton CO2.

Z kolei projekt na Madagaskarze, w lasach namorzynowych Manambolo-Tsiribihina, koncentruje się na działaniach ARR** i szacuje się, że przyczyni się do redukcji i absorpcji ponad 0,5 miliona ton CO2. Wszystkie podane liczby są szacunkowe i mogą ulec zmianie po przeprowadzeniu niezależnej oceny.

Oba projekty opierają się na rozwiązaniach opartych na przyrodzie (NbS - nature-based solutions) w celu łagodzenia skutków zmian klimatycznych, zgodnie z wytycznymi WWF dotyczącymi wysokiej jakości działań na rzecz ludzi, przyrody i klimatu. Mają one na celu powstrzymanie wylesiania oraz przywrócenie zdrowia lasom o dużej różnorodności biologicznej. Wszystkie te działania są prowadzone we współpracy z lokalnymi społecznościami i władzami.

*REDD: redukcja emisji spowodowanych wylesianiem i degradacją lasów. Proponowane rozwiązanie ma na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez zapobieganie wylesianiu i degradacji lasów, w ramach ścisłej współpracy z lokalnymi społecznościami i władzami.

**ARR: zalesianie, powtórne zalesianie i rekultywacja.

źródło i zdjęcia: VELUX Polska Sp. z o.o.