Wysoka kaloryczność = oszczędność
Najprostszym sposobem, aby zmniejszyć wydatki na opał, wydaje się kupno tańszego węgla. Niestety to mylne założenie, ponieważ niską cenę ma przeważnie opał niskiej jakości, małokaloryczny. W rezultacie, aby uzyskać odpowiednią temperaturę, tego taniego opału trzeba spalić o wiele więcej niż dobrego, wysokokalorycznego.
Ekogroszki Energo mają kaloryczność (inaczej wartość opałową) w przedziale od 24 do 28 MJ/kg. Oznacza to, że spala się on dłużej niż inne paliwa stałe. W praktyce wygląda to tak, że nie musimy tak często dosypywać opału do pieca, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w kotle. Ten wysokokaloryczny ekogroszek jest wydajny, a przez to ekonomiczny.
Prawidłowe palenie ekogroszkiem = oszczędność
Dobry opał to jedno. Równie ważne jest umiejętne palenie nim. Ekogroszki Energo są paliwem przeznaczonym do nowoczesnych kotłów z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym. Należy jednak pamiętać, że najbardziej wydajny jest wtedy, gdy spala się go w odpowiednim, dobrze ustawionym kotle.
Dlatego zawsze należy zwracać uwagę na to, jaki rodzaj opału zaleca producent kotła. Ważne jest też dobre ustawienie kotła, czyli dostosowanie różnych parametrów w taki sposób, aby ekogroszek mógł spalać się efektywnie. Aby to osiągnąć trzeba m.in.:
- wyregulować wentylator (moc nadmuchu)
- dopasować czas podawania paliwa
- dopasować czas pracy podajnika w trybie podtrzymania
- czyścić piec regularnie
Nie zawsze od razu udaje się uzyskać optymalne ustawienia kotła, ale z czasem zazwyczaj osiąga się zamierzony efekt. Warto próbować, bo tylko dobrze ustawiony piec umożliwia oszczędne i prawidłowe palenie ekogroszkiem.
Ważne! Kupuj ekogroszek tylko u sprawdzonego producenta. Sprawdzaj i weryfikuj rzetelność nowych dostawców. Jak możesz to zrobić?
- Zapytaj sąsiadów, krewnych, jakiego ekogroszku używają do ogrzewania domu i poznaj ich opinie. Rekomendacje zaufanych użytkowników są zawsze cenne.
- Zwróć uwagę na certyfikaty i znaki jakości. Każdy producent paliw węglowych podczas sprzedaży węgla musi posiadać świadectwo jego jakości. W takim dokumencie sprzedawca poświadcza, że wszystkie parametry paliwa (takie jak zawartość siarki, popiołu, wilgoci czy wartość opałowa) są zgodne z obowiązującymi normami i jednocześnie potwierdza deklarowane właściwości sprzedawanego opału.
źródło i zdjęcie: ENERGO