Od stycznia 2021 roku budynki mieszkalne i zamieszkania zbiorowego będą musiały spełniać nowe przepisy i wymagania. W celu spełnienia tych wymagań, konieczna będzie instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W związku z tym, planowanie systemu wentylacji mechanicznej w nowo projektowanych budynkach staje się bardzo ważne już teraz.
System wentylacji składa się z wielu elementów, ale jednym z najważniejszych jest rekuperator, czyli centrala wentylacyjna. Rekuperator jest urządzeniem, które umożliwia wymianę powietrza między wnętrzem a otoczeniem, a jednocześnie odzyskuje ciepło z powietrza, które jest usuwane z budynku.
Dzięki temu rekuperatory pozwalają na obniżenie kosztów ogrzewania, ponieważ energia cieplna jest odzyskiwana i wykorzystywana do ogrzewania świeżo wprowadzanego powietrza. W ten sposób rekuperatory przyczyniają się do utrzymania odpowiedniego poziomu jakości powietrza w pomieszczeniach i zapewniają komfortowe warunki zamieszkania lub pracy.
Prawidłowo zaprojektowany system wentylacji m.in.:
- ogranicza straty ciepła na wentylację, tj. energię potrzebną na ogrzanie zewnętrznego, zimnego powietrza w okresie zimy,
- zapewnia wysoką jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń, dzięki czemu wyeliminowane zostaną alergeny znajdujące się w powietrzu (roztocza, bakterie, wirusy) wpływające na zdrowie użytkowników,
- zapewnia niezmienną w czasie i warunkach ilość powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczenia.
Rekuperator freshAIR+ serii VW są idealne do zastosowania na poddaszu budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych. Obudowa wykonana z ekstrudowanego polipropylenu (EPP) o grubości 40 mm zapewnia optymalną izolację termiczną i akustyczną.
Kompaktowe centrale wentylacyjne wyposażone są w system dwustopniowej filtracji, opcjonalną nagrzewnicę lub chłodnicę oraz wymiennik temperaturowy, hybrydowy lub entalpiczny. Zastosowany w standardzie system stałego wydatku CF (z ang. Constant Flow) ułatwia regulację instalacji oraz gwarantuje stały przepływ powietrza niezależnie od warunków atmosferycznych lub stopnia zabrudzenia filtrów.
źródło i zdjęcie: Verano