Główny kierunek rozwoju współczesnych budynków zawiera się w stwierdzeniu "więcej światła, więcej komfortu". Dominującym trendem architektonicznym są wielkoformatowe przeszklenia ujęte na zasadzie kontrastu w ekstremalnie wąskie ramy. Taki efekt zapewniają m.in. panoramiczne okna i drzwi przesuwne, z ramami całkowicie zabudowanymi w ścianach, stropie i posadzce.
Jedynym widocznym elementem takich konstrukcji jest minimalna, pionowa rama skrzydła. Tak powstaje modna, transparentna architektura oparta na prostych liniach. Jednocześnie wielkoformatowe przeszklenia maksymalnie doświetlają pomieszczenia, tworzą efekt przenikania się wnętrza z otoczeniem, a dodatkowo zapewniają maksymalną dostępność dzięki zerowym progom.
Ten rodzaj konstrukcji progów zyskuje obecnie na popularności w związku z dynamicznym rozwojem architektury bez barier. Zgodnie z jej zasadami nowoczesna stolarka z aluminium i PVC-U jest coraz częściej wyposażana w elektryczne napędy ułatwiające obsługę coraz cięższych skrzydeł czy też łączona z systemami typu Smart Home jako element inteligentnego domu. Tego typu inteligentne funkcje posiadają także okna aluminiowe.
Transparentne, panoramiczne, bez barier
Nowoczesna stolarka aluminiowa rewolucjonizuje współczesne budownictwo mieszkaniowe ze względu na doskonałą stabilność i imponująco lekki wygląd. Na przykład panoramiczne okna Schüco AWS 75 PD mają ekstremalnie wąskie ramy. Łączna szerokość ościeżnicy i skrzydła wynosi w tym przypadku zaledwie 55 mm. Jeszcze lepsze efekty zapewnia panoramiczny system przesuwny Schüco Panorama Design AS PD 75.HI, którego zewnętrzna rama i próg zostały całkowicie ukryte w przegrodach budynku. Jednym widocznym elementem takiej "całoszklanej" przegrody są ekstremalnie wąskie, pionowe profile skrzydeł w centralnej części.
Skrzydła o maksymalnej szerokości do 3500 mm i wysokości do 3500 mm tworzą płynne przejścia między wnętrzem a otoczeniem. Panoramiczny efekt zapewniają także nowoczesne systemy z PVC-U, jak np. drzwi przesuwne Schüco LivIngSlide Panorama czy unikatowe, tworzywowo-aluminiowe okna Symbiotic.
Wewnętrzną część hybrydowej stolarki wykonano z PVC-U, a zewnętrzną – z aluminium. Innowacyjna, stabilna konstrukcja umożliwia projektowanie dużych okien, a nawet całych pasm okiennych o modernistycznym wyglądzie. Nowoczesna stolarka oferuje nie tylko niepowtarzalne wzornictwo, lecz także przyszłościowe funkcje.
Automatyzacja - komfort oszczędność energii
W czasach kryzysu kluczowym aspektem w projektowaniu budynków staje się efektywność energetyczna, na którą w dużej mierze wpływa odpowiednio dobrana stolarka. Wysoko izolowane okna i drzwi przesuwne nie tylko zapewniają optymalny komfort termiczny, lecz także gwarantują oszczędność energii i chronią inwestorów przed wysokimi kosztami na przyszłość. Nowoczesne systemy okienne z aluminium i PVC-U spełniają najwyższe wymagania w tym zakresie, dlatego mogą być stosowane w domach wysoko energooszczędnych, a nawet pasywnych.
Na przykład okna blokowe Schüco AWS BS 90.SI+ optimized z ukrytym skrzydłem posiadają współczynnik przenikania ciepła dla samej ramy Uf=0,93 W/m2K. Ich ciekawym wariantem są okna serii AWS WoodDesign z wykończeniem z naturalnego drewna od wewnątrz.
Innowacją na skalę rynku jest także panoramiczny system przesuwny Schüco AS AL 75 Panorama Design, dedykowany także do budynków wysokich, z opatentowaną technologią pneumatycznych uszczelnień firmy air- lux o maksymalnej szczelności w klasie E1500 i współczynniku przenikania ciepła Uw≤0,83 W/m2K. Bezprogowe, wielkoformatowe drzwi przesuwne ze skrzydłami o wysokości do 6 metrów i szerokości do 8 metrów powiększają wizualnie przestrzeń oraz płynnie łączą wnętrze z otoczeniem.
Kolejnym ważnym trendem jest automatyzacja stolarki oraz jej integracja z systemami typu Smart Home. Inteligentna automatyka wraz z czujnikami nie tylko zwiększa komfort obsługi coraz cięższych skrzydeł, dzięki np. opcji sterowania głosowego, lecz także oferuje zaawansowane funkcje oszczędzania energii, jak np. automatyczne zamykanie okien w chłodne dni. Ten przyszłościowy kierunek będzie nadal rozwijany w kolejnych latach.
Całkowicie ukryty napęd elektryczny można już dziś spotkać nie tylko w aluminiowych oknach i drzwiach przesuwnych, lecz także w systemie przesuwnym LivIngSlide z PVC-U. Nowoczesną stolarką można sterować za pośrednictwem przycisku na ramie czy panelu naściennego.
Przyszłościowe funkcje posiadają także drzwi wejściowe Schüco z aluminium, a także z PVC-U. Oprócz podwyższonej odporności na włamanie, nawet do klasy RC3 w przypadku drzwi aluminiowych, zapewniają one możliwość zdalnej obsługi za pomocą smartfonu z technologią Bluetooth, dzięki wbudowanemu modułowi BlueCon.
źródło i zdjęcia: Schüco International Polska