Energooszczędność na przykładzie okien firmy Dobroplast

Energooszczędność to dziś bardzo modne słowo, ale czy to tylko moda? Każdy chciałby płacić mniej za nośniki energii. Co decyduje o tym, że nasze okna pozwolą nam nie tylko wydawać mniej na ogrzewanie czy klimatyzację, ale również będą źródłem pozyskiwania dobrej energii?

Energooszczędność na przykładzie okien firmy Dobroplast
DOBROPLAST FABRYKA OKIEN Sp. z o.o. Okna PCV
Dane kontaktowe:
86 276 35 00
Stary Laskowiec 4 18-300 Zambrów
Zobacz firmę w innym dziale: Okna i drzwi balkonowe z PVC

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze samego okna?

W konstrukcji okna pod względem energooszczędności kluczowy będzie współczynnik przenikania ciepła – Uw. Im niższe U, tym bardziej energooszczędne okno. Od 01.01.2021 wg WT2021, czyli Warunków Technicznych określanych przez Instytut Techniki Budowlanej, współczynnik ten powinien wynosić 0,90 W/m2K.

Współczynnik 0,91 W/m2K już tej normy nie spełnia, a wielu producentów nie podaje drugiej cyfry po przecinku. To właśnie o ten współczynnik warto pytać sprzedawcę dla konkretnego okna, które chcemy zakupić i tak będzie np. dla okien Investline czy P-line od Dobroplastu.

Co ma wpływ na optymalne parametry energooszczędne konkretnego okna?

Po pierwsze sam profil. Ponieważ w klasycznych oknach PCV to właśnie profil powoduje najwięcej strat ciepła, a nie jak to się powszechnie sądzimy szyba. Producenci podają współczynnik przenikania ciepła również dla samego profilu, który w dobrych pod względem energooszczędności profilach może wynosić w przedziale 0,94 – 1,00 W/m2K. Warto zapytać też o wysokość złożenia. Im mniejsza ta właśnie wysokość tym w naszych oknach będzie więcej szyby, która pozwoli nam z jednej strony ograniczyć straty ciepła a z drugiej sprawić, aby nasze okno było jak grzejnik dzięki energii słonecznej.

Jakie pakiety szybowe są najlepsze?

Nowoczesne okna wyposażone są w tzw. pakiety szybowe. Dobry pakiet szybowy zbudowany jest z trzech tafli szkła połączonych ciepłą ramką dystansową. Jedna z szyb, ta od strony wewnętrznej posiada również powłokę niskoemisyjną, która zatrzymuje promieniowanie długofalowe (ciepło wytwarzane we wnętrzu). Dobry pakiet szybowy będzie miał współczynnik przenikania ciepła Ug na poziomie 0,5 W/m2K – 0,6 W/m2K.

Dla odpowiedniego poziomu energooszczędności znaczenie ma również sama konstrukcja okna. Jeśli można wybrać dwa skrzydła lub jedno, okno otwierane lub stałe szklenie w ramie zawsze warto wybrać to drugie rozwiązanie. Mniej profilu, a więcej dobrego pakietu szybowego w oknie to zawsze bardziej energooszczędne rozwiązanie.

Takie rozwiązania jak okna Investline lub jeszcze lepsze P-line od Dobroplastu znajdziemy na "Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów". Listę taką prowadzi IOŚ-PIB Instytut Ochrony Środowiska – Polski Instytut Badawczy. Wymiana energooszczędnych okien i drzwi może być również dofinasowana w Programie "Czyste Powietrze". W ten sposób zyskujemy podwójnie!

Jak powinien wyglądać prawidłowy montaż okien?

Nawet najbardziej energooszczędne okno, a źle zamontowane to pieniądze wyrzucone w błoto. Dobry, ciepły i właściwy montaż likwiduje mostki termiczne i sprawia, że nie tracimy drogocennej energii. Jako minimum warto zastosować taśmy izolacyjne od zewnątrz paroprzepuszczalne a od wewnątrz paroszczelne. Jeszcze lepszy efekt energooszczędny uzyskamy, montując okno w zewnętrznej warstwie ocieplenia budynku na specjalnych podwalinach.

Jak widać energooszczędne okna to również bardziej doświetlone i przyjemniejsze wnętrza. W tych pomieszczeniach przebywamy dużo chętniej, lepiej wypoczywamy a praca dla dorosłych i nauka dla dzieci jest bardziej efektywna. Takie energooszczędne okna w znacznym stopniu przyczyniają się do ograniczenia wydatków na wszystkie nośniki energii a zaoszczędzone pieniądze możemy wydawać na to co sprawia nam przyjemność i daje satysfakcje.

źródło i zdjęcia: DOBROPLAST FABRYKA OKIEN Sp. z o.o.