Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Rozstrzygnięcie konkursu Design Wood Challenge

Organizacja konkursu Design Wood Challenge to dokończenie relaunchu marki Burkietowicz. Jego celem była promocja naszej Organizacji w środowisku akademickim, a także promowanie drewna jako materiału konstrukcyjnego wśród architektów. Jednym z założeń było zaprojektowanie obiektu z wykorzystaniem produktów Grupy Burkietowicz.

Rozstrzygnięcie konkursu Design Wood Challenge
Grupa Burkietowicz Drewniane konstrukcje dachowe
Burkietowicz.pl
Grupa Burkietowicz Drewniane konstrukcje dachowe
Dane kontaktowe:
+48 62 733 83 30
Kaliska 47, 63-430 Odolanów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Pierwszym etapem prac projektowych było stworzenie wyzwania konkursowego dla studentów. Zależało nam na tym, aby było ono atrakcyjne, a jednocześnie poruszało aktualne tematy i bolączki społeczeństwa. Zdecydowaliśmy się na małą architekturę, której celem byłaby aktywizacja i integracja osób starszych, którzy w czasie pandemii najbardziej odczuli zachwianie relacji i kontaktów społecznych.

Doświadczenie seniorów zdobywane na przestrzeni lat oraz ogrom wiedzy wynikający z długiego życia, sprawia, że pełnią w społeczeństwie ważną rolę. Są świadkami historii i z dumą przekazują tradycję. To właśnie z tradycją, długowiecznością i wytrzymałością kojarzy nam się drzewo. Jego korzenie pamiętają wydarzenia z przeszłości i są solidną podstawą.

Miłe spotkanie z niezwykle wartościowymi młodymi ludźmi już za nami. 20.01.2023 mieliśmy okazję gościć u siebie laureatów konkursu Design Wood Challenge Powrót do korzeni. Na początku był czas przeznaczony na dyskusję, która dotyczyła zarówno samego konkursu jak i trendów na rynku budowlanym i architektonicznym. Dla studentów ważne było, że przedmiotem konkursu nie była z góry narzucona koncepcja.

Obrady Jury konkursu Design Wood Challenge Powrót do korzeni
Obrady Jury konkursu Design Wood Challenge Powrót do korzeni

Ponadto docenili, że był to konkurs na małą architekturę, ponieważ prawdopodobnie w natłoku obowiązków związanych ze studiami, nie byliby w stanie podjąć się projektowania większego obiektu. Zaznaczali, że ważne jest dla nich gruntowne przemyślenie projektu, a nie wykonywanie go na ostatnią chwilę.

Jak się okazało, projektów, jakie brali pod uwagę, było wiele, a trzeba było wybrać ten jeden najlepszy. Tak się stało również w przypadku zdobywców 2. miejsca. Zaprojektowali obiekt Drewniane ucho, którego inspirację tłumaczyli w następujący sposób:

- "Zaczęliśmy się edukować w temacie słuchu i aparatów słuchowych. Okazało się, że posiadając aparat słuchowy, nie odbieramy dźwięków tak jak normalne ucho. Normalne ucho działa tak jak oko, czyli potrafi się skupić na jednym dźwięku, a aparat słuchowy odbiera wszystkie dźwięki tak samo. Słuchanie przez aparat słuchowy w pewnym momencie jest męczące i stwierdziliśmy, że warto wzmocnić te dźwięki w sposób naturalny dla starszego ucha."

Studenci docenili naszą obecność na OSSIE, twierdząc, że dzieje się u nas coś ciekawego - ekspansja, rozwój. Wskazywali na problem, jakim są małe możliwości projektowania w tej technologii po studiach. Już podczas studiów, technologii drewnianej jest niewiele w programie nauczania, dlatego doceniają takie działania, jak nasze, które edukują w zakresie konstrukcji drewnianych i pokazują, że można inaczej.

- "Zasiali w nas również ziarno nadziei na zmianę w sektorze budownictwa: Odnoszę wrażenie, że drewno może znowu będzie na topie, bo w mojej grupie projektowej nie ma osoby, która nie zdecydowała się na konstrukcję drewnianą. Wszyscy są w konstrukcji drewnianej. Coraz częściej są pomysły, byśmy jednak w tym drewnie działali."

Po ciekawych rozmowach przyszedł czas na uroczyste wręczenie nagród. Konkurs zwyciężył projekt Tablica Sąsiedzka. Hubert Natroff, który odbierał nagrodę wyjaśnił:

- "Chcieliśmy dać osobom starszym bezpieczny sposób komunikacji, który polega na tym, że zostawia się wiadomość, na którą ktoś może odpowiedzieć. Nadawca wiadomości nie musi zostawiać swoich danych personalnych, nie musi się wystawiać na kontakt z osobami, z którymi by nie chciał. Czeka na odpowiedź osób, które chciałyby pomóc. Być może to jest bezpieczniejsze."

Studenci podeszli do tematu w profesjonalny sposób, a projektowanie poprzedził szereg różnych działań, o których mówi zdobywca 3. miejsca:

- "Sam projekt zaczął się od wywiadu z naszymi dziadkami, co oni lubią najbardziej robić. Okazało się, że najbardziej lubią uprawiać ogródek, grać w gry planszowe i oczywiście plotkować. Staraliśmy się połączyć te wszystkie funkcje w jednym elemencie, tworząc czteropoziomowe segmenty. Zależało nam na tym, żeby było przystosowane do osób niepełnosprawnych, dlatego staraliśmy się, aby najwyższy stół miał taką wysokość, by spokojnie mógł tam wjechać wózek. Chcieliśmy, żeby było w pełni modułowe, składane jak klocki lego po sobie."

Po rozdaniu nagród zaprosiliśmy naszych gości na ciekawą wycieczkę po zakładzie produkcyjnym. Studenci mieli okazję zobaczyć proces wytwarzania produktu od początku do końca. Mieli okazję zobaczyć nowoczesny park maszynowy, usłyszeć wiele ciekawostek od ekspertów, a nawet dotknąć tego wyjątkowego surowca. Jest to wartościowe dla osób, które już niebawem będą kreować naszą rzeczywistość jako architekci.

Z pewnością wycieczka była dla wszystkich pouczającym doświadczeniem. Uczestnicy konkursu, jako studenci kierunków architektonicznych, a następnie architekci, będą tworzyć naszą rzeczywistość. Niezwykle ważne jest uświadamianie i edukowanie w zakresie drewnianych konstrukcji prefabrykowanych. To oni będą mieli szansę na to, by przekonać klientów do tej technologii. Obserwując i słuchając takich studentów, możemy śmiało powiedzieć, że przyszłość jest zrobiona z drewna.

Miejsce I Hubert Natorff, Nina Tomczak

Politechnika Warszawska

I miejsce: Hubert Natroff, Nina Tomczak – Politechnika Warszawska
I miejsce: Hubert Natroff, Nina Tomczak - Politechnika Warszawska

Na rzecz pracy przemawia nowatorskie podejście do zadania projektowego oraz trafne rozpoznanie potrzeb współczesnego seniora. Aktywizacja seniorów rozumiana jest tutaj szerzej niż tylko jako stworzenie przestrzeni do wspólnego spędzania czasu. Wymiana ogłoszeń na tablicy informacyjnej ma zapewnić możliwość budowania sieci kontaktów i tworzenia społeczności.

I miejsce: Hubert Natroff, Nina Tomczak – Politechnika Warszawska
I miejsce: Hubert Natroff, Nina Tomczak – Politechnika Warszawska

Pracę doceniliśmy za konsekwentne rozwinięcie koncepcji, przeanalizowanie współczesnych uwarunkowań funkcjonowania punktu wymiany informacji i stworzenie formy rozwiązującej zidentyfikowane problemy, np. konieczności ochrony danych.

Istotnym dla oceny aspektem było wpisanie obiektu w kontekst małego miasta bądź wsi. Autorzy projektu trafnie przeanalizowali funkcjonowanie mniejszych miejscowości i zlokalizowali swój projekt przy lokalnym sklepie spożywczym, będącym punktem skupiającym mieszkańców.

Jury zwróciło uwagę na świadome podejście do użytego materiału – zarówno w aspekcie formalnym, jak i wizualnym. Konstrukcja tablicy jest możliwa do zrealizowania oraz do łatwego demontażu i użycia jej elementów ponownie. Doceniona została jej prosta budowa oraz wyeksponowanie naturalnych walorów drewna.

Jury doceniło również estetyczne oraz spójne zaprezentowanie idei projektu na planszy konkursowej. Sugestią jury było zaprojektowanie w sąsiedztwie tablicy siedzisk, które pozwoliłyby zatrzymać się przy niej na dłużej.

Miejsce II Alicja Anioł, Jakub Polański, Błażej Błażejewski

Politechnika Wrocławska

II miejsce: Alicja Anioł, Jakub Polański, Błażej Błażejewski – Politechnika Wrocławska
II miejsce: Alicja Anioł, Jakub Polański, Błażej Błażejewski – Politechnika Wrocławska

Nagroda została przyznana za stworzenie inspirowanej naturą formy pawilonu oraz zwrócenie uwagi na oddziaływanie architektury na wszystkie zmysły człowieka.

II miejsce: Alicja Anioł, Jakub Polański, Błażej Błażejewski – Politechnika Wrocławska
II miejsce: Alicja Anioł, Jakub Polański, Błażej Błażejewski - Politechnika Wrocławska

Pracę doceniliśmy za zaproponowane przez autorów podejście projektowania formy architektonicznej. Nie skupili się oni jedynie na walorach wizualnych, dostrzegając, że architektura działa także na inne zmysły człowieka – słuch, dotyk, a nawet węch.

Jury doceniło ideę wykorzystania formy architektonicznej do wzmocnienia wrażeń słuchowych oraz przeprowadzone przez autorów poszukiwania kształtu, który będzie odpowiadał założonej w koncepcji funkcji. Za walor pracy jury uznano twórcze podejście do formy, będącej połączeniem pawilonu z rzeźbą dźwiękową. Zaproponowana przestrzeń może przyciągać użytkowników ze względu na niezwykłą funkcję, pozostaje jednak także pawilonem do spotkań w różnych formułach.

Jury zwróciło uwagę na brak przemyślenia sposobu zapewnienia dostępności dla osób poruszających się na wózku oraz konieczność dostosowania siedzisk do potrzeb osób starszych.

Miejsce III Kacper Żak, Patryk Tatara

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

III miejsce: Kacper Żak, Patryk Tatara – Politechnika Krakowska
III miejsce: Kacper Żak, Patryk Tatara - Politechnika Krakowska

Pracę nagrodzono za uniwersalny charakter, estetykę, prostotę i modułowość rozwiązań przy jednoczesnej ich wielofunkcyjności.

III miejsce: Kacper Żak, Patryk Tatara – Politechnika Krakowska
III miejsce: Kacper Żak, Patryk Tatara – Politechnika Krakowska

Doceniono zauważenie różnych potrzeb użytkowników w kontekście mobilności, zapewniając wygodne miejsca do siedzenia i uwzględniając także potrzeby przestrzenne osób poruszających się na wózkach. Zaproponowany mebel oferuje możliwość realizacji różnych aktywności – najprostszych, takich jak rozmowa, poprzez gry czy inne czynności przy stole, po uprawę roślin w wyniesionych donicach. Potencjał demontażu i ponownego wykorzystania całości lub elementów w innej lokalizacji również został doceniony.

Na uwagę zasługuje wnikliwa analiza wykonalności elementów z użyciem proponowanych przez organizatora komponentów drewnianych i złącz ciesielskich. Praca została nagrodzona również za staranne i czytelne przedstawienie idei projektowej.

Jury sugerowało poszerzenie uzupełnienie pracy o koncepcję organizacji społeczności wokół zaproponowanego mebla.

Wyróżnienia:

Julia Bugajska i Izabela Bonk – Politechnika Śląska

Nikodem Cisowski – Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Wiktoria Gorzelewska, Anita Popławska, Małgorzata Spierzak – Politechnika Warszawska

Jakub Kaczmarczyk, Michał Sierżęga – Politechnika Warszawska

źródło i zdjęcia: Grupa Burkietowicz