Wektory to prestiżowe wyróżnienia przyznawane przez organizację Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej od 2002 roku. Nagrody otrzymują "wybitne osobistości ze świata biznesu, polityki, kultury i mediów, które w szczególny sposób wpływają na rozwój polskiej gospodarki, wskazują nowatorskie rozwiązania oraz przyczyniają się do rozwoju społecznego i kulturalnego w Polsce oraz prowadzą działalność przynoszącą szczególne korzyści polskiej gospodarce i tworzą klimat sprzyjający rozwojowi przedsiębiorczości".
- "Nagroda "Wektor 2022" to ogromne wyróżnienie dla firmy VELUX. Jesteśmy zaszczyceni, że znaleźliśmy się w gronie tak wspaniałych laureatów. Chciałbym również podziękować całemu zespołowi odpowiedzialnemu za opracowanie i wdrażanie strategii zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy w drodze do ambitnego celu, a przyznana nagroda jest dla nas potwierdzeniem, że zmierzamy we właściwym kierunku" - powiedział Jacek Siwiński, prezes firmy VELUX Polska.
Podczas uroczystej Gali połączonej z Balem Pracodawców, która odbyła się 14 stycznia 2023 roku w Warszawie nagrodę Wektor 2022 otrzymali również Artur Czepczyński (Czepczyński Family Foundation ), prof. Mateusz Hołda, (Uniwersytet Jagielloński, Collegium Medicum) Michał Mierzejewski (Prezes Zarządu, Dyrektor Zarządzający Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie), Marian Owerko, (Prezes Zarządu FoodWell Sp. z o.o.) - oraz firmy MSD Polska i Polregio.
Dodatkowo Wektorem Serca został uhonorowany Jacek Furman. Przyznano także Super Wektora 2022. Wyróżnieniem tym uhonorowano Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Ołeksandrowycza Zełeńskiego "za niezłomną postawę, odwagę i postępowanie godne naśladowania w tych najtrudniejszych czasach dla Ukrainy oraz całego narodu ukraińskiego".
Strategia Zrównoważonego Rozwoju Grupy VELUX 2030
W 2020 roku Grupa VELUX ogłosiła nową inicjatywę i zobowiązanie, w ramach których osiągnie Dożywotnią Neutralność Węglową do 100. rocznicy założenia firmy przypadającej na rok 2041. Część tego celu zostanie zrealizowana przy współpracy z organizacją WWF (The World Wide Fund for Nature – Światowym Funduszem na rzecz Przyrody). Efektem tej współpracy będzie neutralizacja historycznego śladu węglowego w ramach projektów ochrony lasów prowadzonych przez WWF. To 5,6 mln ton CO2 (zakres 1 i 2) wyemitowanych od 1941 r.
Z myślą o przyszłości Grupa VELUX zobowiązuje się też znacząco obniżyć emisje dwutlenku węgla w ramach działalności firmy i łańcucha dostaw (emisje z zakresu 1, 2 i 3) zgodnie z najbardziej ambitnym celem porozumienia paryskiego zakładającego ograniczenie wzrostu temperatury do maksymalnie 1,5°C.
źródło i zdjęcia: VELUX Polska Sp. z o.o.