Dobór odpowiedniej żywicy zależy od warunków, w jakich będzie eksploatowana wykonana z niej powłoka. Decydując się na konkretne rozwiązanie, należy zwrócić uwagę na częstotliwość i natężenie ruchu na posadzce, obciążenia mechaniczne i chemiczne, którym będzie ona poddawana, a także pożądaną szorstkość podłoża.
Podłoże to podstawa
Wspólnym elementem, niezależnym od stosowanego systemu żywicznego, jest odpowiednia jakość podłoża. Musi być ono gładkie i mocne, ponieważ parametry te przekładają się na jeden z najważniejszych atutów powłok, czyli trwałość. W przeciwnym wypadku podłoga popęka, a warstwa żywiczna będzie się odspajać.
Jeśli podłoże jest zbyt słabe, można je wzmocnić żywicą epksydową webertec EP 100 prim. Dodatkowo powinna być w nim wykonana szczelna hydroizolacja, będąca zarazem paroizolacją. Najczęściej spotykanym podłożem pod posadzki żywiczne jest beton w odpowiedniej klasie - jego powierzchnia musi zostać mechanicznie oczyszczona, a wszystkie niewielkie zagłębienia wygładzone. W tym celu można wykorzystać szpachlówkę epoksydową przygotowaną z żywicy webertec EP 150 base.
Żywice o wszechstronnym zastosowaniu
Szeroki wachlarz żywic webertec o różnych właściwościach i zastosowaniach stwarza nieograniczone wręcz możliwości ich wykorzystania w obiektach przemysłowych, magazynach, sklepach, budynkach użyteczności publicznej, pomieszczeniach technicznych, na parkingach czy powierzchniach wystawienniczych - zarówno tych poddawanych obciążeniom ruchem pieszym, jak i średnim ruchem transportowym.
Co istotne, można aplikować je na wielu różnych podłożach, w tym m.in. betonowych i anhydrytowych czy istniejących powłokach epoksydowych – wystarczy wybrać tylko odpowiedni produkt. W ofercie żywic marki WEBER dostępne są zarówno żywice gruntujące, jak też żywice kolorowe: webertec EP 200 color oraz webertec EP 250 level, które można wykorzystać do wykonania barwnych posadzek zasypywanych zwykłym oraz barwionym piaskiem kwarcowym lub posypką z kolorowych płatków.
Z kolei żywica webertec 300 uni doskonale sprawdzi się przy wykonywaniu warstw zasadniczych "kamiennych dywanów", a żywica dyspresyjna webertec EP 400 AQ Color przy tworzeniu kolorowych elementów graficznych na podłożach mineralnych
źródło i zdjęcie: Saint-Gobain Construction Products Polska marka Weber