Szkło we współczesnej architekturze - wywiad z dyrektorem marketingu Saint-Gobain Glass

Międzynarodowy Rok Szkła ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych dobiega końca. To jednak nie oznacza, że szkło w budownictwie zejdzie na drugi plan. Wręcz przeciwnie. O istocie przeszkleń w architekturze, długofalowym zapewnianiu komfortu użytkownikom, walce ze zmianami klimatu oraz planach marki na 2023 rok rozmawiamy z Benedyktem Kordułą, dyrektorem marketingu Saint-Gobain Glass.

Szkło we współczesnej architekturze - wywiad z dyrektorem marketingu Saint-Gobain Glass
Saint-Gobain Glass Polska Szkło budowlane, szyby do okien, szkło do wnętrz i na fasady, szkło specjalistyczne
Dane kontaktowe:
882 118 692
Szklanych Domów 1 42-530 Dąbrowa Górnicza

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

1. Intensywny rozwój technologii produkcji sprawił, że dzisiejsze rozwiązania szklane stanowią odpowiedź na niemal każde wyzwanie architektoniczne. Nie sposób nie docenić ich wszechstronności i znaczącej różnicy w jakości użytkowania budynków, w których znalazły zastosowanie. Czy szkło w trzeciej dekadzie XXI wieku może nas jeszcze czymś zaskoczyć?

- Zdecydowanie. Szkło to niezwykle wdzięczny materiał, a jako producent najwyższej klasy przeszkleń nie powiedzieliśmy na pewno ostatniego słowa, jeśli chodzi o wprowadzane innowacje. Co więcej - jesteśmy przekonani, że nieustanny rozwój technologii wytwórczych zaprowadzi nas wkrótce w miejsca, o których niegdyś nawet nie śniliśmy. Już teraz mamy silne poczucie, że praca nad poprawą właściwości szkła przynosi zdumiewające efekty, tak w postaci lepszych funkcjonalności czy wielowymiarowego komfortu użytkowników, jak i większego bezpieczeństwa planety. A dowodów nie trzeba szukać daleko. W 2022 roku swoją premierę miały rozwiązania Saint-Gobain Glass z każdej gałęzi produkcyjnej. W naszej ofercie pojawiły się udoskonalone wersje szkła fasadowego, okiennego i do wnętrz, a także propozycje zupełnie nowe - wszystkie powstałe zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i wellbeingu. Szkło z efektem lustrzanym MIRASTAR REFLECT, które kreuje zachwycające aranżacje, nie obciążając przy tym środowiska, szkło przeciwsłoneczne COOL-LITE XTREME 61/29 (II) chroniące pomieszczenia przed przegrzaniem latem, sprzyjające zachowaniu bioróżnorodności szkło elewacyjne 4BIRDS zapobiegające kolizji ptaków z powierzchnią fasady, lekkie, energooszczędne pakiety trzyszybowe CLIMATOP XN LIGHT z powłoką niskoemisyjną zapewniające doskonałą termoizolację budynku, czy w końcu pierwsze na rynku szkło bazowe ORAÉ o zredukowanym śladzie węglowym, które zrewolucjonizuje współczesną architekturę. To produkty, które pozwalają w ujęciu długofalowym wypełniać założenia zrównoważonego budownictwa, a więc można śmiało nazwać je rozwiązaniami przyszłości.

Szkło to niezwykle wdzięczny materiał
Szkło to niezwykle wdzięczny materiał.

2. Aspekt proekologiczności, o którym Pan przed chwilą wspomniał, podkreślany jest szczególnie w trakcie Międzynarodowego Roku Szkła. Nie oznacza to jednak, że zrównoważony rozwój jest nowością dla branży szklarskiej, wręcz przeciwnie.

- Zrównoważone budownictwo kładzie nacisk na przekształcanie systemu produkcji do modelu gospodarki cyrkularnej. Jest to oczywiście proces długotrwały, wymagający systematyczności. Wprowadzane w ostatnich latach dyrektywy unijne i stopniowo zaostrzane przepisy budowlane były dla producentów jasnym sygnałem, w którą stronę należy podążać, by w niedalekiej przyszłości móc sprostać regulacjom prawnym, jak i wyzwaniom środowiskowym. Ten czas nastał właśnie teraz. Recycling stał się fundamentem metod wytwórczych i symbolem odpowiedzianego przedsiębiorcy. Nie inaczej jest w branży szklarskiej. Dążenie do dekarbonizacji zakładów Saint-Gobain Glass rozpoczęło się już kilkanaście lat temu. Do produkcji naszych rozwiązań wykorzystujemy coraz więcej stłuczki szklanej, by móc redukować ilość CO2 emitowanego przez huty oraz wbudowany i operacyjny ślad węglowy obiektów wykorzystujących nasze przeszklenia. Do 2030 roku średni udział stłuczki w wytopie szkła płaskiego będzie sięgać 40%, w 2050 chcemy osiągnąć pułap co najmniej 50%. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie inwestycje w modernizację i automatyzację linii produkcyjnych – na ten moment dysponujemy najlepszymi w Europie liniami Float oraz Magnetron. Wszelkie nasze działania są umacniane przyjętą przez Grupę Saint-Gobain strategią Grow&Impact, wyznaczającą kierunek rozwoju wszystkich marek w perspektywie najbliższych 30 lat.

3. Mogą się Państwo pochwalić bardzo sprecyzowaną strategią działania do 2050 roku, jednak wróćmy myślami nieco bliżej. Jakie są plany marki na najbliższy rok?

- W 2023 roku kontynuujemy ograniczanie emisji CO2 we wszystkich naszych zakładach, zwiększając udział stłuczki szklanej z rynku pre-consumer w procesie produkcji szkła float. Mamy nadzieję oddać w ręce klientów kolejne innowacyjne rozwiązania, nad którymi pracują nasi eksperci. Już teraz niemal 25% oferty Saint-Gobain Glass stanowią produkty opracowane w ciągu ostatnich 5 lat. Wiemy, że bez konsekwencji działania nie ma postępu, dlatego inwestowanie w rozwój naszego know-how oraz zaangażowanie w prace R&D to dla nas kolejny priorytet. Podobnie jak dzielenie się wiedzą dotyczącą funkcji szkła w architekturze z szerokim gronem odbiorców. Budowanie świadomości na temat tego materiału budowlanego pozwala konsumentom dokonywać bardziej świadomych decyzji zakupowych i dbać o ich własny komfort, a także kondycję środowiska. W 2023 roku planujemy kampanię ukazującą rolę szkła na przestrzeni czasu i podkreślającą jego istotę w naszym codziennym życiu. Z kolei początek roku to czas kampanii zatytułowanej "Siła szkła", która dotyka tematu bezpieczeństwa użytkowania przeszkleń i różnic wynikających z poszczególnych rodzajów szkła - odprężonego, hartowanego i laminowanego. Na pewno będziemy kontynuować promowanie szkła bazowego o zredukowanym śladzie węglowym, które daje szansę sektorowi budowlanemu na skuteczną walkę z kryzysem klimatycznym. Zrównoważone budynki i przyjazne ludziom wnętrza powstałe z wykorzystaniem naszych produktów stanowią punkt wyjścia dla pierwszej edycji naszego autorskiego konkursu dla architektów i projektantów - Saint-Gobain Glass Design Award, który wystartował w listopadzie 2022 roku i potrwa do marca 2023. To dla nas bardzo ekscytujące wyzwanie, bowiem do współpracy udało nam się zaprosić znamienite postacie polskiej architektury. Liczymy tym samym na wysoki poziom prac nadsyłanych przez uczestników i pogłębioną dyskusję na temat stosowania zaawansowanych rozwiązań szklanych w projektach.

era szkła we współczesnej architekturze trwa i będzie trwać w najlepsze.
Era szkła we współczesnej architekturze trwa i będzie trwać w najlepsze.

4. Rok 2022 został okrzyknięty przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Szkła, ale działania branży szklarskiej i budowlanej są dowodem na to, że nie jest to jednorazowe wyróżnienie, bowiem rola przeszkleń w architekturze wciąż zyskuje na znaczeniu.

– Tak, zainteresowanie szkłem nieustannie wzrasta. Obserwując preferencje rynkowe zauważamy wzmożony popyt na dwukomorowe pakiety szybowe, zwłaszcza w segmencie renowacji, modernizacji i optymalizacji energetycznej budynków do obowiązujących standardów. Biorąc pod uwagę, że budownictwo odpowiada dziś za niemal 40% emisji CO2, zainteresowanie to nie jest dużym zaskoczeniem. Architekci i inwestorzy prywatni poszukują rozwiązań pomagających zmniejszać ślad węglowy obiektów, w pierwszej kolejności dbają o efektywność energetyczną przegród zewnętrznych, sięgając po izolację i stolarkę okienną, gdzie kluczowe znaczenie ma nowoczesna szyba czy fasada szklana. Przypomnę, że w 2020 r. aż 82% projektantów przewidywało konieczność zwiększonej obecności szkła w architekturze, dziś ten trend zauważalnie przybiera na sile. I choć kończy się Międzynarodowy Rok Szkła, to powyższe tendencje dają jasno do zrozumienia, że era szkła we współczesnej architekturze trwa i będzie trwać w najlepsze. Dajemy ludziom komfort światła i przestrzeni.

Dziękuję za interesującą rozmowę.

- I ja bardzo dziękuję.

źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Glass Polska