Rekuperator wody to rozwiązanie, dzięki któremu oszczędzisz na rachunkach za ciepłą wodę. Statystyczny Polak podczas kąpieli zużywa 6 litrów ciepłej wody i 3 litry zimnej wody. W przypadku używania rekuperatora, sytuacja jest odwrotna – zużywa tylko 3 litry ciepłej wody i 6 litrów zimnej. To duże i realne oszczędności!
Jak to działa?
Zużytej przez nas pod prysznicem wody nie wykorzystujemy ponownie. Rekuperator wody działa w ten sposób, że odzyskuje samą temperaturę wody ciepłej i przekazuje ją zużywanej przez nas wodzie zimnej. To sprawia, że nie ma potrzeby używania aż tak dużych ilości wody ciepłej.
Innymi słowy – wprowadzamy do ponownego obiegu już raz użyte ciepło i używamy go do podgrzania wody zimnej. I to jest właśnie największa zaleta rekuperatorów wody – efektywność energetyczna i oszczędność w jednym!
Gdzie tu jest haczyk?
Nie ma żadnego! Rekuperatory wody nie wymagają zasilania, instalacji dodatkowego panelu sterującego, czy innych, wspomagających działanie urządzeń. Zasilane są samą energią przepływającej, bieżącej wody. Nie pobierają energii, a same ją dają. Dzięki prostej konstrukcji rekuperatory wody zapewniają długie i nieprzerwane funkcjonowanie oraz praktycznie zerowe koszty eksploatacji.
Niezawodność i wszechstronność wykorzystania
Urządzenia marki Zypho zostały zaprojektowane w taki sposób, aby można było wybrać odpowiedni model dla każdego typu potrzeb. Produkty te są też niezawodne – pomimo intensywnej eksploatacji, nie wymagają serwisowania i częstej konserwacji. Właściwie zamontowane będą służyć i zapewnią oszczędności na długie lata.
Zalety systemu Zypho
- Realne, niższe rachunki
Twoje rachunki za ciepłą wodę mogą być niższe nawet o 77%. Poczuj komfort długich kąpieli bez ponoszenia dużych kosztów. Inwestycja w rekuperatory wody zwróci się już nawet po roku.
- Oszczędność ciepłej wody
Rekuperatory błyskawicznie dogrzewają ubywającą ciepłą wodę. Nie zużywasz dużych ilości energii do podgrzewania wody. Nie ponosisz też żadnych dodatkowych kosztów.
- Łatwy montaż
Nie potrzebujesz zasilania ani kabli. Instalację możesz dostosować do brodzików, odpływów liniowych i punktowych lub wanien. Rekuperatory także idealnie sprawdzą się w miejscach publicznych o dużym natężeniu ruchu – siłowniach, hotelach, szpitalach, itp.
- Najlepsza relacja jakości do ceny
Urządzenia są długowieczne i niezawodne. Nie wymagają częstych przeglądów i serwisowania. Produkowanie są w Portugalii z użyciem sprawdzonej, niemieckiej technologii.
- Ekologia i ekonomia
Rekuperatory dostosowane są do standardów domów zeroemisyjnych (pasywnych). Potwierdzona certyfikatem technologia chroni domowników przed drobnoustrojami (w tym bakteriami Legionella).
- Niezawodność i wszechstronność wykorzystania
Przy założeniu, że rekuperator wody jest zamontowany w domu lub mieszkaniu 4-osobowej rodziny, a ona sama regularnie korzysta ze źródła ciepłej wody, to zwrot z inwestycji pojawia się już po 1,5 roku. Do tego oszczędności sięgnąć mogą nawet 77% na rachunku za wodę.
Jak działa rekuperator wody?
- Woda zimna
Średnia temperatura zimnej wody trafiającej bezpośrednio do kranu lub podgrzewacza wody z zewnątrz (wodociągi lub studnia), wynosi 10°C.
- Rekuperator
Przepływając przez rekuperator, zimna woda zostaje ogrzana ciepłem wykorzystanej, odpływającej wody ciepłej, przez co jej temperatura wzrasta zanim jeszcze zostanie zmieszana z wodą gorącą lub ogrzaną w podgrzewaczu.
- Mieszacz
Ogrzanie wody zimnej odzyskanym ciepłem sprawia, że wykorzystujemy mniej wody gorącej bezpośrednio
z kranu lub podgrzewacza, zużywając mniej energii niezbędnej do jej ogrzania.
WAŻNE! Zużyta woda odpływająca do kanalizacji i przepływająca przez rekuperator nie miesza się ze świeżą wodą zimą - oddaje jej jedynie większą część swojego ciepła.
Warianty podłączenia
- Kran (bateria)
Zimna woda po ogrzaniu przez rekuperator trafia bezpośrednio do kranu, gdzie mieszana jest z wodą gorącą (z zewnątrz lub
podgrzaną).
- Kran (bateria) i podgrzewacz wody
Zimna woda po ogrzaniu przez rekuperator trafia zarówno do kranu jak i podgrzewacza, optymalizując oba źródła pozyskania wody ciepłej.
- Podgrzewacz wody
Zimna woda po ogrzaniu przez rekuperator trafia do podgrzewacza, a dzięki wyższej temperaturze wymaga jedynie dogrzania, obniżając w ten sposób wykorzystanie niezbędnej energii cieplnej.
źródło i zdjęcia: ECOMAX