Potwierdzenie długoterminowych zobowiązań grupy do osiągnięcia zerowego poziomu emisji CO2 netto (zarówno bezpośrednich, jak i pośrednich) w całym łańcuchu wartości do 2050 roku pozwala na dalsze doprecyzowanie planów działania w kierunku neutralności węglowej.
Będzie to oznaczało redukcję emisji CO2 o co najmniej 90% we wszystkich trzech zakresach do roku 2050, z dodatkowymi projektami sekwestracji dwutlenku węgla planowanymi dla emisji resztkowych.
Saint-Gobain jest pierwszą firmą na świecie w swoim sektorze, która otrzymała takie zatwierdzenie od czasu wprowadzenia nowego standardu pod koniec 2021 roku.
Zobowiązanie Saint-Gobain do zmniejszenia do 2030 roku (w wartościach bezwzględnych w stosunku do 2017 roku) swoich bezpośrednich i pośrednich emisji CO2 (zakresy 1 i 2) o 33% oraz emisji z zakresu 3, związanych głównie z zakupami i transportem – o 16%, zostały już zatwierdzone przez SBTi w listopadzie 2020 roku.
Grupa będzie nadal starała się przyspieszać tempo realizacji swojej mapy drogowej, szczególnie poprzez poprawę efektywności energetycznej, zmniejszanie masy produktów, zwiększanie zawartości surowców wtórnych i wykorzystywanie zielonych źródeł energii po to, żeby dostosować swoje cele do najbardziej wymagającej trajektorii, która ogranicza wzrost temperatur do 1,5°C.
Inicjatywa Science Based Targets powstała w ramach współpracy CDP, UN Global Compact, World Resource Institute (WRI) i World Wildlife Fund (WWF).
Zgodnie z jednym ze zobowiązań koalicji We Mean Business, określa i promuje najlepsze praktyki w zakresie wyznaczania celów w oparciu o wiedzę naukową oraz niezależnie ocenia i zatwierdza cele korporacyjne służące przyspieszeniu transformacji do gospodarki niskoemisyjnej.
Źródło i zdjęcia: Biuro prasowe