Międzynarodowe jury wybrało dziesięcioro zwycięzców regionalnych spośród 507 projektów złożonych z 211 uczelni architektonicznych z całego świata. W składzie komisji znaleźli się: Anupama Kundoo z Anupama Kundoo architects (Indie), John Ronan z John Ronan Architects (USA), Rainer Hofmann z Bogevischs Buero (Niemcy), Fuensanta Nieto z Nieto Sobejano Arquitos (Hiszpania) oraz Lotte Kragelund z VELUX A/S (Dania).
Projekty zgłaszano w dwóch kategoriach: "Światło naturalne w budynkach" i "Badania nad światłem naturalnym". Studentki z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka zwyciężyły w międzynarodowej rywalizacji w kategorii "Światło naturalne w budynkach" w regionie Europa Wschodnia i Bliski Wschód. Opiekunem naukowym zwycięskiego zespołu była mgr inż. arch. Patrycja Kamińska.
TIP - Time Indicate Protection - projekt inspirowany warunkami mieszkaniowymi Polaków
Zwycięski projekt "TIP - Time Indicate Protection" przedstawia modułowy system zacieniający i jest propozycją adaptacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych do zmian klimatycznych oraz społecznych, które pojawiły się na przestrzeni ostatnich lat i znacząco wpływają na jakość użytkowania mieszkań w starym budownictwie. Został opracowany w oparciu o obserwację problemu osiedla mieszkaniowego w Poznaniu.
System działa na zasadzie wachlarza otwieranego za pomocą siłownika w czasie nasłonecznienia budynku. Konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, żeby chroniła wnętrze przed przegrzaniem, ale jednocześnie umożliwiała dopływ naturalnego światła dziennego.
Promienie słoneczne odbijają się od materiału wykonanego z włókna szklanego. Przesłona jest lekka i transparentna, dzięki czemu nie zaciemnia wnętrza i daje możliwość kontaktu z otoczeniem.
Poprzez zastosowanie materiału ekranującego, elewacja ciężkiego bloku nabiera lekkości i porządkuje przestrzeń modułowo. System można dostosować do różnych budynków na świecie, z uwzględnieniem faz otwarcia wachlarza na światło słoneczne w danej lokalizacji.
Wyniki International VELUX Award 2022
Członkowie jury podkreślali, że projekty studentów dotykają kluczowych zagadnień środowiskowych, społecznych, kulturalnych i politycznych naszych czasów. Młodzi ludzie poszukują rozwiązań dla spraw, które istotne są dla ich przyszłości.
Znalazły się wśród nich zarówno wspólne tematy globalne, problemy regionalne, jak i lokalne. Jury zwróciło szczególną uwagę na projekty mające wpływ na środowisko naturalne i pokazujące potencjał wyrównywania szans pod względem architektonicznym.
Przed Zuzanną Sazonow i Aleksandrą Pytką jeszcze rywalizacja w ramach konkursu o globalne Grand Prix. Zwycięzcy regionalni zostali zaproszeni na trzydniowy wyjazd do Lizbony, na Światowy Festiwal Architektury, który odbędzie się pod koniec listopada.
Podczas tego największego dorocznego międzynarodowego wydarzenia w dziedzinie architektury, regionalni zwycięzcy przedstawią swoje projekty jury konkursu, które wybierze jednego zwycięzcę głównego w każdej z dwóch kategorii konkursowych.
International VELUX Award
International VELUX Award to konkurs dla studentów architektury, który odbywa się co dwa lata. Od czasu pierwszej edycji w 2004 roku stał się on największym tego rodzaju konkursem na świecie, w którym dotychczas wzięli udział studenci z 800 uczelni ze 130 krajów, zgłaszając ponad 6000 projektów. Konkurs od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród polskich studentów architektury.
Konkurs International VELUX Award 2022 organizowany jest w ścisłej współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (UIA) oraz ze Światowym Festiwalem Architektury (WAF). Został uznany przez Europejskie Stowarzyszenie Edukacji Architektonicznej (EAAE).
Źródło i zdjęcia: VELUX Polska Sp. z o.o.