PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Elewacje

Imitacja drewna na elewacji - wersja klasyczna i nowoczesna

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2022-05-13

Płytki betonowe, które wyglądem przypominają ciosane deski, są doskonałym rozwiązaniem aranżacyjnym na niekonwencjonalne elewacje. Łączą piękno naturalnego materiału z trwałością wysokiej jakości betonu. Nie wymagają impregnacji i są mniej kosztowne od drewna. Poznaj kolekcję płytek Timber marki Stegu.

Wygląd fasady to poza bryłą budynku najważniejszy aspekt wpływający na atrakcyjność wizualną naszego domu. Co więcej, nawet przy skromnych projektach, odpowiednie materiały mogą zrobić z domu prawdziwą perełkę, wyróżniającą się na tle innych budynków.

Moda na ciekawe wykańczanie elewacji drewnem, które niestety wymaga częstych i kosztownych zabiegów pielęgnacyjnych, nie mija. Dlatego polecamy świetne rozwiązanie, które łączy wspaniały wygląd drewna z użytecznością materiału - betonowe płytki Timber.

Płytki Timber
Trzy kolory płytek Timber dostępnych w ofercie firmy Stegu

Do niedawna większość osób budujących dom bez opieki projektanta lub architekta, po ociepleniu murów decydowała się na tradycyjny tynk, który zależnie od upodobań malowano w różnych kolorach.

W ostatnich latach obserwujemy bardzo dobry trend - inwestorzy zdają sobie sprawę z tego, że odpowiednia fasada to kluczowy element decydujący o ostatecznym wyglądzie wymarzonego domu.

Drewno - materiał z tradycją

Technologia budowania domów z drewna jest w Polsce obecna od wielu lat i ma swoich zwolenników. Nie jest jednak tak popularna, jak technologie tradycyjne, murowane.

Stąd wiele osób stara się łączyć materiały i wprowadza na elewacje deski (czasem zwane szalówką albo deskami szalunkowymi) z takich odmian drewna, jak sosna, jesion, świerk, modrzew, czy drewno egzotyczne, np. okume, meranti.

Odpowiednio przygotowane, termowane deski elewacyjne z dobrego surowca są drogie i wymagają kosztochłonnych i czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Firma Stegu, specjalizująca się w produkcji płytek elewacyjnych, wydobyła z drewna wszystko, co najlepsze, i postawiła na materiał, który pozwala na osiągnięcie pięknego efektu elewacji z drewna bez potrzeby jej cyklicznej impregnacji.

Aranżacja z płytkami Timber 1 Wood
Aranżacja z płytkami Timber 1 Wood

Timber - trwałość betonu, piękno drewna

Płytka Timber idealnie odwzorowuje deski z naturalnego drewna. Ma wyrazistą strukturę, lekką chropowatość i subtelne sęki, tak jak naturalne drewno, choć to produkt wykonany z wysokiej jakości betonu - odpornego na mróz i wysokie temperatury, gwarantującego niezmiennie atrakcyjny wygląd przez długie lata.

Trzy kolory płytek Timber

Płytka Timber 1 Wood - żywy odcień drewna - idealnie sprawdzi się na fasadzie, która ma mieć klasyczny, ciepły wygląd naturalnych desek drewnianych.

Niemniej projektanci wspaniale potrafią wykorzystać Timber 1 Wood także w nowoczesnych domach, w których króluje szarość i biel. Śmiały zabieg ma na celu przełamanie monotonii takich elewacji.

Timber 2 Beige - delikatny beż - jest bardzo uniwersalny, bo pasuje zarówno do tradycyjnych elewacji, jak i nowoczesnych. Jest częstym wyborem do domów położonych niedaleko miasta, których domownicy stawiają na efekt drewna, jednak w stonowanej formie. 

Timber 2 Beige
Ściana z płytek Timber 2 Beige

Timber 3 Grey - szary - ozdabia elewacje, które od początku do końca mają być spokojne, nowoczesne, ale z ukłonem dla klasycznego materiału, jakim jest drewno.

Świetnie połączy się nie tylko z białymi i szarymi fasadami, ale też z mocnymi kolorami, takimi jak bordo, złamane żółcie czy beże.

Płytka drewnopodobna na elewacji

Gdzie na elewacji montować płytkę imitującą drewno?

W przeciwieństwie do mrozoodpornych płytek cegłopodobnych z gamy Stegu, takich jak Boston, Cambridge, Country, Dublin, Monsanto i Rustik, płytek drewnopodobnych zasadniczo nie stosujemy na cokołach.

Powód? Dom pokryty tynkiem betonowym na drewnianej podstawie przeczy utartym standardom w budownictwie. Jeśli jednak zdecydujemy się na całe powierzchnie ścian pokrytych płytką imitującą drewno, wtedy można też nim obłożyć cokoły.

Płytki Timber na wypełnieniach przestrzeni między oknami
Płytki Timber na wypełnieniach przestrzeni między oknami

Możliwości wykorzystania płytek imitujących drewno na elewacji jest bardzo wiele. Timber świetnie sprawdza się na wybranych partiach, np. na podcieniach, na ścianach wyznaczających strefy, na wypełnieniach przestrzeni między oknami lub np. jako pionowe pasy łączące piętro z parterem w centralnej części budynku.

Jeśli wybierzemy płytki Timber na ganek, możemy też wykorzystać je w przedpokoju i wprowadzić modne łączenie przestrzeni w jednym stylu wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Montaż płytek na elewacji

Płytkę Stegu Timber możemy spokojnie zamontować we własnym zakresie, bez pomocy profesjonalnej ekipy budowlanej.

Potrzebne nam będą:

  • piła z tarczą diamentową do płytek betonowych,
  • szpachelka z zębami do nakładania kleju,
  • tarka do przetarcia płytek od wewnętrznej strony,
  • poziomica.

Należy pamiętać, że podczas klejenia płytek i 48 godzin po jego zakończeniu, temperatura otoczenia powinna się mieścić w przedziale od 5ºC do 25ºC.

Wyklejanie należy rozpoczynać od narożników lub od miejsc najbardziej reprezentacyjnych, zawsze od dołu. Najlepszy efekt uzyskuje się poprzez klejenie kolejnych rzędów z przesunięciem o połowę szerokości względem rzędu wcześniejszego.

Przy płytce Timber o długości 53 cm, stwarza to wyjątkowy efekt wizualny. Podczas montażu używamy kleju Multielastik lub Elastik. Po 14 dniach od zakończenia prac powierzchnię płytek należy zaimpregnować środkiem Żywy kolor do kamienia.

Źródło i zdjęcia: Stegu

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska czerwiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum