Tradycyjnie w grudniu amerykański Instytut Pantone ogłosił kolor roku, który w kolejnych miesiącach wyznaczył nowe trendy w modzie, designie i architekturze. Tym razem został nim Very Peri - odcień fioletu mający symbolizować zmiany, których doświadcza nasz świat.
O Instytucie Pantone
Powstała w 1963 roku amerykańska firma konsultingowa Pantone specjalizuje się w przygotowywaniu zestandaryzowanej palety kolorów. Korzystają z niej designerzy, projektanci, producenci i architekci na całym świecie. Jest ona głównym produktem firmy.
Przedstawiciele przedsiębiorstwa powołali do życia Instytut Pantone. Jego zadaniem jest przewidywanie trendów kolorystycznych na podstawie analiz aktualnej mody oraz branżowych zjawisk. To właśnie on odpowiada za coroczne ogłoszenia koloru roku.
Kolor roku Instytutu Pantone
Instytut Pantone ogłasza kolor roku od przeszło dwudziestu lat. Po raz pierwszy stało się to w 2000 roku. Dwukrotnie zdarzyło się, że tym mianem określone zostały dwie barwy. Ostatnio miało to miejsce w ubiegłym roku, gdy na podium stanęło dwóch zwycięzców: szary Ultimate Grey i żółty Illuminating.
Wyboru koloru roku dokonuje międzynarodowe gremium specjalistów od kolorystyki, którzy spotykają się potajemnie dwa razy do roku na dwa dni w jednej z europejskich stolic. To podczas tych spotkań ustala się zwycięski kolor. Ta barwa w założeniu powinna zdominować nadchodzące trendy w modzie, poligrafii czy w wystroju wnętrz.
Very Peri - kolor roku 2022
Tym razem kolorem roku została barwa Very Peri. Jest to wariacja na temat fioletu z domieszką błękitu i czerwieni, przypominająca kolor barwinka. Po raz pierwszy w historii plebiscytu kolor, który zwyciężył, nie był wcześniej obecny w katalogu firmowym i został zaprojektowany przez Instytut Pantone całkowicie od nowa.
Jak twierdzą przedstawiciele Pantone, ma on symbolizować ducha naszych czasów. Jest emanacją transformacji, jakiej właśnie doświadcza świat.
Modny fiolet w praktyce
Kolor Very Peri zyskuje na popularności. Do modnych domów trafia wiele elementów wystroju wnętrz w tej barwie, między innymi zdobienia okien - zasłony, rolety i inne drobne ozdoby.
Będą bardzo dobrze komponowały się na przykład z okleinami okien z serii Woodec. Wyróżniają się one dostrzegalną strukturą drewna, która wyraźnie przypomina naturalne usłojenie. Są to wzory Turner Oak, Alpine oraz Concrete.
Jasny Turner Oak utrzymany jest w kolorystyce karmelowej. Alpine charakteryzuje chłodniejsza tonacja, która idealnie pasuje do stylu skandynawskiego. Z kolei Concrete imponuje barwą drewna wyrzuconego z morza, co doskonale pasuje do nowoczesnego budownictwa.
Źródło i zdjęcia: MS więcej niż OKNA